Ухвала від 10.02.2010 по справі 2а-7222/09/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа 2а-7222/09/1370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2010 року м. Львів

10 год. 00 хв.

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий - суддя Коморний О.І.,

секретарі судового засідання Романчук Л.В.,

від

позивача Бучко О.З.

відповідача не прибув

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер» до спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, відкрите акціонерне товариство «Селянський комерційний банк «Дністер» звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень-рішень №00003722/0 від 19.06.09 року, №00004122/0 від 03.08.2009 року, №00004122/1 від 02.09.2009 року та про визнання протиправними і скасування повідомлення №114010030319988 від 15.09.2009 року, №114010030319989 від 15.09.2009 року, №114010030319988 від 16.09.2009 року, №114010030319989 від 16.09.2009 року винесених відповідачем, спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Миколаєві.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно винесено вищенаведені податкові повідомлення-рішення і податкові повідомлення, оскільки при їх винесенні не враховано введення у позивача тимчасової адміністрації та мораторію на задоволення вимог кредиторів.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві, повідомив, що банком сплачуються по мірі появи коштів заборгованості по податках і зборах, подав докази сплати земельного податку.

Відповідач у судове засідання не прибув, представника не направив, надіслав письмове заперечення, у якому проти позову заперечує повністю з викладених у ньому підстав, вимоги суду про проведення звірки рахунків з позивачем не виконав.

Відповідно до ст. 71 КАС України справа розглядається на основі наявних в ній доказів.

Суд заслухав пояснення представника позивача, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані докази у їх сукупності та встановив наступне.

Відповідачем 10.06.2009 року проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, якою встановлено, що ВАТ СКБ "Дністер" не подано: 1) податковий розрахунок земельного податку на 2007 рік з граничним строком подання 12.11.2007 року, 2) податковий розрахунок земельного податку на 2008 рік з граничним строком подання 31.01.2008 року, 3) податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік з граничним строком подання 02.02.2009 року. Результати перевірки відображені в акті №592/22/19159542 від 10.06.2009 року.

На підставі акту перевірки, відповідачем 19.06.2009 року винесене податкове повідомлення-рішення №00003722/0 яким застосовано штрафні санкції до ВАТ СКБ "Дністер" на суму 510,00 грн.

Крім того, 21.07.2009 року відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку нарахування податку на землю, якою встановлено, що позивачем не нараховано та не сплачено земельний податок за період: з 10.10.2007 р. по 31.12.2007р. - 63,59 грн., за 2008 рік - 386,02 грн., за період з 01.01.2009 р. по 31.05.2009р. - 185,29 грн. Разом на суму 634,90 грн. За результатами перевірки складено акт №743/22/19159542.

На підставі акту від 21.07.2009 року відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №00004122/0, яким застосовано штрафні санкції до ВАТ СКБ "Дністер" на суму 533,01 грн. та податкове повідомлення-рішення №00004122/1.

15.09.2009 року відповідачем надіслані ВАТ СКБ "Дністер" повідомлення за №1140110030319988, за №1140110030319989, а 16.09.2009 року - повідомлення за №1140110030319988, за №1140110030319989 про нарахування пені згідно з абзацом 2 пп.16.3.3 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Разом з тим, відповідно до Постанови Правління Національного банку України №229 від 16.04.2009 р. у ВАТ СКБ "Дністер" з 17.04.2009 р. призначено тимчасову адміністрацію строком до 16.04.2010 року та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів банку строком на шість місяців з 17.04.2009 р. до 16.10.2009 р.

Згідно із ст. 85 Закону України "Про банки і банківську діяльність" протягом дії мораторію не нараховуються неустойка (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів). Згідно із ст.58 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк не відповідає за невиконання або несвоєчасне виконання зобов'язань у разі оголошення мораторію на задоволення вимог кредиторів. Відповідно до ст.2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" мораторій на задоволення вимог кредиторів поширюється на зобов'язання, строки виконання яких настали до призначення адміністрації.

Відтак винесення відповідачем податкових повідомлень-рішень: №00003722/0 від 19.06.2009 року, №00004122/0 від 03.08.2009 року, №00004122/1 від 02.09.2009 року за якими нараховані штрафні санкції за несвоєчасну сплату земельного податку ВАТ СКБ "Дністер" та повідомлення №114010030319988 від 15.09.2009 року, №114010030319989 від 15.09.2009 року, №114010030319988 від 16.09.2009 року, №114010030319989 від 15.09.2009 року , якими визначено пеню ВАТ СКБ "Дністер" суперечить вищенаведеним нормам Закону України "Про банки і банківську діяльність".

Крім того, як вбачається з п. п. 16.5.3 п.16.5 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в редакції, що діяла до 24 липня 2009 року, не вважається порушенням строків зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) з вини банку, якщо таке порушення стало наслідком регулювання Національним банком України економічних нормативів такого банку, що призводить до браку вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку для здійснення зарахування. Якщо у майбутньому банк або його правонаступники відновлюють платоспроможність, відлік термін зарахування податків, зборів (обов'язкових платежів) розпочинається з моменту такого відновлення.

Стаття 19 Конституції встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Згідно із вимогами ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. В порушення зазначеної норми відповідач не надав суду належних доказів правомірності прийняття ним спірних податкових повідомлень-рішень та не спростував фактичних обставин, які є підставою позову.

При цьому, у відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення дотримані не були.

Таким чином, сукупність вищенаведених встановлених обставин підтверджено документально, що дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати у вигляді судового збору (3,40 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №00003722/0 від 19.06.09 року, №00004122/0 від 03.08.2009 року, №00004122/1 від 02.09.2009 року та визнати протиправними і скасувати повідомлення №114010030319988 від 15.09.2009 року, №114010030319989 від 15.09.2009 року, №114010030319988 від 16.09.2009 року, №114010030319989 від 16.09.2009 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер» (м. Львів, вул.. Переяславська, 6а ЄДРПОУ 19159542) 3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 15.02.2010 року о 17:00 год.

Суддя Коморний О.І.