02 січня 2019 року о/об 15 год. 00 хв.Справа № 280/4921/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Агаєві Р.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕКЛАМНЕ АГЕНТСТВО «НАВІГАТОР» (69001, м.Запоріжжя, вул.Кронштадська, буд.2-А; код ЄДРПОУ 30719926)
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,
Товариство з обмеженою відповідальністю «РЕКЛАМНЕ АГЕНТСТВО «НАВІГАТОР» (надалі - позивач, ТОВ «РА «НАВІГАТОР») звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення №0093785007 від 23.08.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Позивач у позові зазначив, що ним отримано рішення №0093785007 від 23.08.2018 ГУ ДФС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Відповідно цього рішення до позивача застосовані штрафні санкції у вигляді штрафу у розмірі 13830,83 грн. та нарахована пеня за період з 09.05.2015 по 20.08.2018 у розмірі 4567,39 грн. Усього - 18398,22 грн. До рішення надавався розрахунок штрафної санкції. Не погоджуючись з висновками, викладеними податковим органом, позивач звернувся зі скаргою до Державної фіскальної служби України. 17.10.2018 позивачем отримано рішення Державної фіскальної служби України від 09.10.2018, скарга позивача залишена без розгляду. На примусовому виконанні Вознесенівського (Орджонікідзевського) відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області знаходились виконавчі провадження за вимогами податкового органу до позивача: виконавче провадження №50684482 з примусового виконання вимоги №Ю-1046-23-У від 11.01.2016, провадження закінчене повним фактичним виконанням 26.04.2016; виконавче провадження №48373037 з примусового виконання вимоги №Ю-88-У від 04.06.2015, провадження закінчене повним фактичним виконанням 22.09.2015; виконавче провадження №51014355 з примусового виконання вимоги №Ю-1046-23-У від 01.03.2016, провадження закінчене повним фактичним виконанням 03.06.2016. Отже, станом на 22.09.2015, 26.04.2016, 03.06.2016 жодної заборгованості позивач перед відповідачем не мав, і, таким чином, підстав для застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за межами строку закінчення виконавчого провадження відповідач не мав. Позивач звертався до відповідача з проханням проведення звірки щодо сплати єдиного соціального внеску за період з 2015 по 2016 роки, але жодної відповіді не отримав. Позивач вважає, що відповідач безпідставно покладає на позивача фінансову відповідальність, чим порушує його права та законні інтереси.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що як вбачається з інтегрованої картки TOB «РА «НАВІГАТОР» починаючи з 2014 року не виконувались норми ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме єдиний внесок за січень-травень 2014 року, березень-грудень 2015 року, січень-грудень 2016 року, січень-грудень 2017 року, січень-серпень 2018 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку. 23.07.2015 за №000256 ДПІ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято рішення про застосування штрафних санкцій, яке надіслано ТОВ «РА «НАВІГАТОР» рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Рішення отримано підприємством 28.07.2015, але не сплачено. Згідно з ч.6 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. Таким чином неоплачене рішення 2015 року погашено черговими платежами TOB «РА «НАВІГАТОР», що збільшило суму заборгованості по єдиному внеску. Відповідно до вимог чинного законодавства ГУ ДФС у Запорізькій області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №0093785007 від 23.08.2018 на загальну суму 18398,22 грн. (штрафні санкції - 13830,83 грн., пеня - 4567,39 грн.), яке надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Підприємство отримало рішення 31.08.2018. ТОВ «РА «НАВІГАТОР» подано скаргу на рішення №0093785007 від 23.08.2018 до ДФС України (вх.№35386/10 від 11.09.2018). ДФС України рішенням про результати розгляду скарги від 09.10.2018 за №33084/6/99- 99-11-02-02-25 залишило рішення ГУ ДФС у Запорізькій області №0093785007 від 23.08.2018 без змін, а скаргу без задоволення. Головне управління ДФС у Запорізькій області вважає, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені №0093785007 від 23.08.2018 на загальну суму 18398,22 грн. винесено правомірно, відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідач проти задоволення позову заперечував.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Судом досліджено Рішення №0093785007 від 23.08.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, прийняте відповідачем, згідно з яким донараховано єдиного внеску на загальну суму 18398,22 грн., з яких: штраф - 13830,83 грн.; пеня - 4567,39 грн., за період з 09.05.2015 до 20.08.2018, стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «РЕКЛАМНЕ АГЕНТСТВО «НАВІГАТОР».
Також, судом досліджено Лист начальника Вознесенівського відділу державної виконавчої служби м.Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Логвіна В.І. від 22.10.2018 за №58351/3 на адресу позивача, в якому повідомляється, що у відділі перебували наступні виконавчі провадження: 1) Виконавче Провадження №50684482 з примусового виконання вимоги №Ю-1046-23-У виданої 11.01.2016 Запорізькою ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області про стягнення з TОB «РЕКЛАМНЕ АГЕНТСТВО «НАВІГАТОР» на користь Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області боргу у розмірі 3531,32 грн. 06.04.2016 державним виконавцем винесена постанова про відкритті виконавчого провадження. 26.04.2016 державним виконавцем винесена постанова про закінченн виконавчого провадження згідно з п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавч провадження», в якій зазначено: «повне фактичне виконання, що підтверджується платіжним дорученням №66 від 19.04.2016»; 2) Виконавче провадження №48373037 з примусового виконання вимоги №10-88-У виданої 04.06.2015 ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя ГУ ДФС Запорізькій області про стягнення з ТОВ «РЕКЛАМНЕ АГЕНТСТВО «НАВІГАТОР» на корисі ДПІ у Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області боргу у розмірі 2950,58 грн. 07.08.2015 державним виконавцем винесена постанова про відкриття виконавчого провадження. 22.09.2015 державним виконавцем винесена постанова про закінчені виконавчого провадження згідно з п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавч провадження», в якій зазначено: «повне фактичне виконання»; 3) Виконавче провадження №51014355 з примусового виконання вимоги №Ю-1046-23-У виданої 01.03.2016 Запорізькою ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій ласті про стягнення з ТОВ «РЕКЛАМНЕ АГЕНТСТВО «НАВІГАТОР» на користь Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області боргу у розмірі 5872,78 грн. 11.05.2016 державним виконавцем винесена постанова про відкриття виконавчого провадження. 03.06.2016 державним виконавцем винесена постанова про закінчення виконавчого провадження згідно з п.8 ч.1 ст.49 Закону України «Про виконавче провадження», в якій зазначено: «повне фактичне виконання, що підтверджується заявою стягувача».
У листі Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області від 26.05.2016 за №2407/8/08-29-17-10 на адресу старшого державного виконавця Орджонікідзевського ВДВС Запорізького МУЮ зазначено: «… Запорізька ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області повідомляє, що 15.04.2016 на адресу Орджонікідзевського ВДВС ЗМУЮ нами направлено заяву про відкриття виконавчого провадження №1457/10/17 від 08.04.2016 та додану до неї вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-1046-26У від 01.03.2016 за боржником ТОВ «РА «НАВІГАТОР» (код ЄДРПОУ 30719926, місцезнаходження: вул.Кронштадська, 2-А, м.Запоріжжя) на суму 5872,78 грн. 11.02.2016 за цією заявою Вами відкрито виконавче провадження ВП №51014355, про що винесено постанову. Повідомляємо, що станом на 25.05.2016 залишок несплаченої суми за переліченими заявою та вимогою складає 449,46 грн., а 5423,32 грн. є погашеними …».
В обґрунтування позовних вимог позивачем надано до суду: виписки банку про сплату єдиного внеску у 2015 році; платіжні доручення за січень 2016 року - жовтень 2018 року про сплату єдиного внеску; Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за травень 2015 року - липень 2018 року; виписку банку від 11.09.2015 по ВП48373037; квитанцію №117/4276295/1 від 27.05.2016 по ВП51014355; платіжне доручення №66 від 19.04.2016 по ВП50684482; інші документи.
Відповідачем в обґрунтування відзиву на позовну заяву надано до суду: інтегровану картку позивача по єдиному внеску за 2014-2018 роки; Рішення №000256 від 23.07.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, прийняте ДПІ в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, згідно з яким донараховано єдиного внеску на загальну суму 4372,98 грн., з яких: штраф - 3401,72 грн.; пеня - 971,26 грн., за період з 21.01.2014 до 25.06.2015, стосовно ТОВ «РЕКЛАМНЕ АГЕНТСТВО «НАВІГАТОР» з доказом про отримання його позивачем.
Вирішуючи по суті переданий на розсуд публічно-правовий спір суд з урахуванням викладеного вище виходить з наступного.
Як зазначено у п.3 ч.1 ст.14 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», органи доходів і зборів зобов'язані: здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.
У ч.10 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно з п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до п.1 Розділу VІІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженої 20.04.2015 наказом Міністерства фінансів України №449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2018 за №469), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953 (надалі - «Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»), за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Як передбачено п.2 Розділу VІІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно з частиною одинадцятою статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах: (…) 2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди. Для платників, зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, - календарний квартал (…).
У п.5 Розділу VІІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зазначено, що на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (…).
Згідно з п.7 Розділу VІІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів. За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки. Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках. (…).
Судом з'ясовано, що виписка банку від 11.09.2015 по ВП48373037 свідчить про сплату позивачем єдиного внеску у сумі 2950,58 грн. на рахунок Орджонікідзевського ВДВС ЗМУЮ. До бюджету сума 2950,58 грн. по єдиному внеску відповідно до інтегрованої картки позивача по єдиному внеску за 2014-2018 роки була зарахована 19.11.2015.
Сплачені суми по єдиному внеску за платіжними документами позивача кореспондуються з Розрахунком штрафної санкції (який є додатком до Рішення №0093785007 від 23.08.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску) та інтегрованою карткою позивача по єдиному внеску за 2014-2018 роки.
Всі сплачені суми по єдиному внеску за платіжними документами позивача знайшли своє відображення в інтегрованій картці позивача по єдиному внеску за 2014-2018 роки.
За матеріалами справи позивач не своєчасно сплачував єдиний внесок у зв'язку з чим контролюючим органом до нього обґрунтовано застосовано штраф у сумі 13830,83 грн. та нараховано пеню у сумі 4567,39 грн.
Суд вважає, що відповідач мав правові підстави для прийняття Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0093785007 від 23.08.2018.
Відтак, відповідачем додержано приписи ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Розділу VІІ «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» при направленні ТОВ «РА «НАВІГАТОР» Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0093785007 від 23.08.2018.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0093785007 прийнято 23.08.2018 відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірним.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ТОВ «РА «НАВІГАТОР» є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
У стягненні за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання адміністративного позову до суду - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 02.01.2019.
Суддя О.О. Прасов