Рішення від 08.01.2019 по справі 2040/6578/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

08 січня 2019 р. № 2040/6578/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1) , ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУНОМЕР_2) до Державного реєстратора сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 (вул. Волошина, буд. 50,смт. Кегичівка,Кегичівський район, Харківська область,64003, ) про визнання протиправними дій та скасування реєстраційної дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_2, звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3, в якому з урахуванням уточнень просять суд:

- визнати протиправними дії державного реєстратора сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» №14701050024000016 від 10 липня 2018 року та щодо реєстрації зміни керівника юридичної особи - сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» на ОСОБА_4 від 10 липня 2018 року.

- скасувати реєстраційну дію щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» № 14701050024000016 від 10 липня 2018 року та щодо реєстрації зміни керівника юридичної особи -сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» на ОСОБА_4 від 10 липня 2018 року, проведені державним реєстратором сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що відповідачем не виконано обовязок з перевірки документів, що подаються на державну реєстрацію, внаслідок чого було протиправно проведено реєстраційну дію, чим порушено права позивачів.

Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечував, посилаючись на подання заявником на реєстрацію повного пакету документів, а отже комплектність документів було належним чином перевірено, а відтак реєстраційна дія не підлягає скасуванню та проведена правомірно.

10.09.2018 року відповідачем було подано заяву про закриття провадження у справі, з огляду на те, що вказаний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Ухвалою суду від 19.11.2018 року в задоволенні заяви відповідача про закриття провадження у справі відмовлено з тих підстав, що питання що стосуються корпоративних прав вирішені Рішенням Господарського суду Харківської області від 24.09.2018 року, яке набрало законної чинності 16.10.2018 року. Крім того, позовні вимоги позивачами уточнено. Відтак, у справі, що розглядається предметом розгляду є виключно правомірність вчинення державним реєстратором реєстраційних дій, повнота виконання обовязку державним реєстратором щодо перевірки документів поданих на реєстрацію на наявність підстав для зупинення або відмови у проведенні реєстраційної дії.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Представником позивачів 13.12.2018 року через канцелярію суду було подано клопотання про розгляд справи без участі позивачів та їх представників у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідач в судове засідання, призначене на 13.12.2018 року не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Участі в судових засіданнях протягом розгляду справи в суді не приймав.

За таких обставин, суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1, є засновниками сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» (код 00706243, місцезнаходження: 64532, Харківська область, Сахновщинський район, с. Огіївка).

Наприкінці червня 2018 року позивачам стало відомо, що колишній мешканець села Огіївка ОСОБА_4 ініціював та провів 28 червня 2018 року збори, на яких були присутні приблизно 40 членів СВК «Україна». Після проведення вказаних зборів ОСОБА_4 сфальсифікував протокол (рішення) № 1 загальних зборів членів СВК «Україна» від 28 червня 2018року, згідно якого він нібито, обраний головою кооперативу, головою правління кооперативу - ОСОБА_5; внесені зміни до Статуту СВК «Україна».

10.07.2018 року державним реєстратором Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 були внесені зміни до Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань. Державний реєстратор ОСОБА_3 провів державну реєстрацію змін до установчих документів та державну реєстрацію зміни керівника юридичної особи - сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна». До Єдиного державного реєстру на підставі протоколу № 1 від 28.06.2018року були внесені відомості про те, що керівником - головою СВК «Україна» є ОСОБА_4.

Згідно п. 6 частини 1 статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» передбачено, що рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» підставою для відмови в державні реєстрації є суперечність поданих заявником документів вимогам Конституції та законів України.

Статут кооперативу, відповідно до ст. 8 Закону України «Про кооперацію», є правовим доку ментом, що регулює його діяльність.

Статут кооперативу містить порядок формування, склад і компетенцію органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, в тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах, а також порядок скликання загальних зборів.

Відповідно до частин 1 -4 Закону України «Про кооперацію» вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу: заслуховування звітів його органів управління і органів контролю: затвердження порядку розподілу доходу кооперативу: визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв: визначення розмірів. порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління га органів контролю за діяльністю кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників: прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об'єднань: прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.

Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності кооперативу.

Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.

Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.

Частиною 5 стати 15 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніш ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.

Частиною 6 статті 15 Закону України «Про кооперацію» наданий вичерпний перелік підстав скликання позачергових загальних зборів членів кооперативу, які можуть бути скликані на вимогу : не менше третини його членів: спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об'єднання, членом якого він є. Згідно частини сьомої вказаної статті Закону України «Про кооперацію», позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.

Згідно п.п. 14.4 Статуту «СВК Україна» загальні збори членів кооперативу проводяться щорічно після закінчення фінансового року . Загальні збори членів СВК «Україна» були проведені у березні 2018року після закінчення фінансового року, тобто 28 червня 2018року були скликані позачергові загальні збори.

Відповідно до п.п. 14.4 Статуту СВК «Україна» в редакції, яка була чинна станом на червень 2018 року, передбачена можливість скликання загальних зборів членів кооперативу позачергово за рішенням правління кооперативу, або з ініціативи не менше третини членів кооперативу.

Рішення про скликання 28 червня 2018року позачергових загальних зборів правлінням СВК «Україна» не приймалось, від членів кооперативу, спостережної ради та ревізійної комісії (ревізора) до правління та до позивача ОСОБА_1. як голови СВК «Україна». про скликання позачергових загальних зборів жодних вимог не надходило. Повідомлення за 10 днів членів кооперативу про проведення 28 червня 2018 року позачергових загальних зборів, а також про час та місце їх проведення та порядок денний, не здійснювалось. Інформація про скликання 28 червня 2018року позачергових загальних зборів не подавалась та не розміщувалась через друковані засоби масової інформації.

Внаслідок зазначених дій зі скликання ї проведення позачергових загальних зборів СВК «Україна» було змінено керівника кооперативу та внесені зміни до установчих документів СВК «Україна».

Рішенням Господарського суду Харківської області від 24.09.2018 року, яке набрало чинності 16.10.2018 року, у справі за позовом ОСОБА_2 до СВК «Україна» визнано недійсним рішення загальних зборів членів сільськогосподарського виробничого кооперативу "Україна", оформлених Протоколом №1 загальних зборів членів сільськогосподарського виробничого кооперативу "Україна" від 28 червня 2018 року, на підставі якого проведена державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - сільськогосподарського виробничого кооперативу "Україна" № 14701050024000016 від 10 липня 2018 року державним реєстратором Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3, та проведено реєстраційну дію від 10 липня 2018 року, яка полягала у внесені змін до відомостей про юридичну особу - сільськогосподарський виробничий кооператив "Україна" (код 00706243), що не пов'язані зі змінами в установчих документах, а саме зміна керівника юридичної особи та зміна складу підписантів, в повному обсязі.

Вказаним рішенням суду, яке набрало законної сили зокрема встановлено, що згідно реєстру членів СВК «Україна» станом на 28 червня 2018року, до складу членів кооперативу входило 334 особи. Вказаний реєстр містить прізвища, ім'я та по-батькові, паспортні данні членів кооперативу.

Із дослідження і аналізу вказаних документів, зокрема Протоколу №1 та Додатку №1 до протоколу загальних зборів членів СВК «Україна», реєстру членів СВК «Україна» станом на 28 червня 2018року, Господарським судом Харківської області встановлено, що Додаток №1фактично містить перелік 161 особи, які були присутні на загальних зборах 28.06.2018року, тільки 126 з яких є членами кооперативу, тобто менш ніж 38% членів кооперативу, що свідчить про неправомочність загальних зборів членів СВК «України» 28 червня 2018 року, оскільки на них були присутні менше половини його членів.

Крім того, з Реєстру членів СВК «Україна» станом на 28 червня 2018року, вбачається, що ОСОБА_4, ОСОБА_6 (секретар загальних зборів) та ОСОБА_7 (Голова загальних зборів) не є членами кооперативу. Вказане підтверджується заявою ОСОБА_6 про вихід з членів СВК «Україна» від 28.02.2005року, заявою ОСОБА_7 про вихід з членів СВК «Україна» від 14.02.2008 року та Протоколами загальних зборів від 23.06.2009р. та 04.02.2006 року; рішенням Господарського суду Харківської області від 14.12.2016року (справа № 922/2433/14) , згідно висновків якого :«Моментом виходу ОСОБА_4 з СВК "Україна" є 01.07.2013 р., коли відповідачем було отримано заяву позивача про звільнення із числа учасників (засновників) СВК "Україна" з 01.07.2013 р.»

По пункту № 9 Порядку денного загальних зборів «Обрання голови правління СВК «Україна» голосування відбулося за пропозицію обрати головою кооперативу ОСОБА_4, тобто обрання керівником особи, яка взагалі не є членом кооперативу, що суперечить наведеним вище нормам законодавства України.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про кооперацію», п.9.1, Розділу 14 Статуту СВК «Україна», право приймати участь в управлінні справами кооперативу, приймати участь у загальних зборах мають виключно його члени.

Таким чином, по пункту № 9 Порядку денного загальних зборів «Обрання голови правління СВК «Україна» голосування відбулося за пропозицію обрати головою кооперативу ОСОБА_4, тобто обрання керівником особи, яка взагалі не є членом кооперативу, що суперечить наведеним вище нормам законодавства України.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, суд вважає встановленими та такими, що не підлягають доказуванню вищезазначені факти, встановлені рішенням Господарського суду Харківської області, що набрало законної сили.

Суд також вважає встановленим факт прийняття загальними зборами членів СВК «Україна» 28.06.2018року рішень за відсутності кворуму для проведення загальних зборів, що є безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з порушенням прямих вказівок закону.

З матеріалів справи судом встановлено, що заявником, ОСОБА_4, 09.07.2018 року, для проведення реєстраційних дій до сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області були надані: рішення про внесення змін до установчих документів СВК «Україна», обрання головою СВК «Україна» ОСОБА_4, оформлене протоколом №1 загальних зборів членів сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» від 28 червня 2018року (примірник оригіналу), нова редакція установчих документів.

Державний реєстратор Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 під час проведення 10.07.2018року державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не здійснив належним чином перевірку поданих документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації, не встановив вказані вище суперечності поданих для державної реєстрації документів вимогам статей 8. 15 Закону України «Про кооперацію» та пункту 14.4 розділу 14 Статуту СВК «Україна» в редакції чинній на час проведення загальних зборів.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб. фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі Закон № 755-IV) документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє документ, що відповідно до закону посвідчує особу. У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що підтверджує його повноваження (крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі).

Протокол №1 загальних зборів членів СВК «Україна» від 28.06.2018року не містить даних про особу ОСОБА_4, як то серії та номеру паспорта, адреси місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків, за якими державний реєстратор зобов'язаний був встановити його особу при прийнятті заяви про державну реєстрацію та внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру відповідно до норм Закону України Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».

Державним реєстратором також не перевірено наявність членства ОСОБА_4 членом СВК «Україна», який фактично вийшов зі складу СВК «Україна» 01.07.2013 року, тобто з моменту подання до СВК «Україна» його заяви про звільнення із числа учасників(засновників), тому, відповідно до положень п. 9.1 Статуту кооперативу не може претендувати на посаду голови кооперативу, оскільки на посаду голови кооперативу може бути обраний виключно член кооперативу.

Відтак, державним реєстратором не перевірено особу та наявність повноважень ОСОБА_8 на подачу документів для державної реєстрації.

Відповідно до ст. 15 вказаного Закону документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам, зокрема рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству. Рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами). Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.

СВК «Україна відповідно до Статуту є юридичною особою та не підпадає під виключення, визначені в ст. 15, на яких не розповсюджуються відомості про оформлення рішення.

Відповідно до п. 11 ст. 15 Закону № 755-IV внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції, відтак на зміни до установчих документів розповсюджуються вимоги про оформлення, що встановлені для установчих документів п. 9 ст. 15.

Для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті, подаються такі документи:

Для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, крім змін до відомостей, передбачених частиною п'ятою цієї статті, подаються такі документи:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;

3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об'єднання, політичні партії;

5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів;

6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи;

7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36цього Закону;

8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі;

9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа;

10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи. Відповідач у відзиві на адміністративний позов зазначив, що заявником було подано до реєстрації належним чином завірену картку (заяву); відомості про сплату адміністративного збору; оригінал протоколу загальних зборів з завіреними нотаріально підписами; додаток № 1 до протоколу загальних зборів щодо присутніх на загальних зборах; оригінал примірника статуту у новій редакції.

Відтак, державному реєстратору було подано протокол разом з додатком № 1.

З Додатку №1, який є невід'ємною частиною Протоколу № 1 загальних зборів членів СВК «Україна» від 28.06.2018року, та містить перелік осіб, присутніх на загальних зборах, з вказівкою їх прізвища, імені, по батькові, серії та номеру паспорта, особистого підпису особи, на відповідність Статуту СВК «Україна» вбачається, що на загальних зборах 28.06.2018року зареєстровані присутніми 217 осіб, однак під №№1,3 - двічі зареєстрована одна особа ОСОБА_9, №№ 20-22 - тричі зареєстрована одна особа ОСОБА_10,№№ 39-40 - двічі зареєстрована одна особа ОСОБА_11, №№ 53-54- двічі зареєстрована одна особа ОСОБА_12,№№ 55-56 - двічі зареєстрована одна особа ОСОБА_13, №№ 59, 60 двічі зареєстрована одна особа - ОСОБА_14, під №№ 61, 62, 63, 64 чотири рази зареєстрована одна особа - ОСОБА_15; під №№ 68,69,80, 81 - ОСОБА_16; №№ 86, 88, 89 - ОСОБА_17; №№ 90-92 - ОСОБА_18, №№ 103-104 - ОСОБА_19, №№ 105, 106 - ОСОБА_20; №№ 111, 112 - ОСОБА_21; №№ 131, 132 - ОСОБА_22; №№ 133, 134, 135 - ОСОБА_23; №№139, 140 - ОСОБА_24; №№ 142, 143 - ОСОБА_25 ; №№ 147, 148 - ОСОБА_26; №№150, 151, 152 ОСОБА_27; №№ 155, 156 - ОСОБА_28; №№ 157, 158 - ОСОБА_29; №№ 159, 160 -ОСОБА_30; №№ 169-171 - ОСОБА_31, №№ 173-174 - ОСОБА_32 іванович, №№ 175, 188 - ОСОБА_33; №№177,179 - ОСОБА_34; №№178,180 - ОСОБА_35, №№ 195, 196, 30 - ОСОБА_36, № 197-199 - ОСОБА_37: №№ 200, 201, ОСОБА_38; №№ 203, 204 - ОСОБА_39 ; №№210-211 ОСОБА_40, №№ 215, 216 - ОСОБА_41. Крім того, номери з 70 по 79 пропущено. Вказаний список фактично містить перелік 161 особи, з яких 35 осіб не є членами кооперативу.

З вказаного списку подвійне, потрійне та чотирикратне зазначення осіб, а також відсутність даних про встановлення особи ОСОБА_8 можливо встановити шляхом простого перегляду, та не вимагає спеціальних знань. Відтак у державного реєстратора були відсутні будь-які перешкоди для встановлення зазначених порушень щодо відсутності повноважень відповідних загальних зборів на прийняття спірних рішень.

Згідно тексту, вказаного протоколу, на загальних зборах були зареєстровані присутніми 217 членів сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна», становить 54 % від загального числа (399 осіб) членів СВК «Україна», коли насправді були фактично присутні лише 38 % членів СВК.

Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону № 755-IV порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Відповідно до ст. 27 Закону № 755-IV підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є: 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 5) невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) відомостям, наданим відповідно до статті 13 цього Закону; 6) несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі; 7) подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання.

Статтею 28 Закону № 755-IV встановлено підстави для відмови у державній реєстрації: 1) документи подано особою, яка не має на це повноважень; 2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії; 3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи; 3-1) заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці, крім випадку збільшення розміру такої частки; 4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку; 5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України; 6) документи суперечать статуту громадського формування; 7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи; 8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону; 9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

З аналізу поданих документів вбачаються порушення, що є підставами для зупинення та відмови в реєстрації.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 755-IV державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 6-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

При цьому перевірка документів на наявність підстав для зупинення та відмови в державній реєстрації включає в себе перевірку як комплектності пакету поданих документів, так і перевірку змісту та оформлення вказаних документів, співставлення даних з даними, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

З аналізу вказаних норм вбачається, що на державного реєстратора покладено обов'язок перевірки поданих на реєстрацію документів на предмет наявності підстав для зупинення або відмови в проведення реєстраційних дій.

З урахуванням підстав для зупинення та підстав для відмови в проведенні реєстраційних дій, а також з очевидності порушень, наявність яких можливо встановити шляхом простого огляду та аналізу поданого на реєстрацію протоколу № 1 та Додатку № 1 до нього, з урахуванням наявності доступу державного реєстратора до відомостей, зазначених у Єдиному державному реєстру, суд вважає, що державним реєстратором підчас проведення реєстраційної дії не було виконано покладений на нього державою обов'язок перевірки поданих документів на предмет наявності або відсутності підстав для зупинення або відмови в проведені реєстраційної дії.

Внаслідок зазначених порушень державним реєстратором безпідставно не застосована норма пункту 5 частини 1 статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», яка є підставою для відмови у державній реєстрації змін до установчих документів та зміни керівника юридичної особи - СВК «Україна», в результаті чого було проведено безпідставну реєстраційну дію, чим порушено права позивачів.

Отже, державним реєстратором Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 під час проведення державної реєстрації вказаних вище реєстраційних дій були порушені вимоги пункту 6 частини 1 статті 15, пункту 1 частини 1 статті 25. пункту 6 частини 2 статті 25. пункту 5 частинні статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», а також ст.ст. 8. 15 Закону України «Про кооперацію», що є підставою для визнання його дій протиправними та скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи СВК «Україна» реєстрації дій щодо зміни керівника юридичної особи від 10.07.2018року.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", зокрема щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Відтак, з огляду на вищевикладене, суд вбачає підстави для задоволення позовних вимог позивачів, а отже позов підлягає задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1), ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУНОМЕР_2) до Державного реєстратора сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 (вул. Волошина, буд. 50,смт. Кегичівка, Кегичівський район, Харківська область, 64003) про визнання протиправними дій та скасування реєстраційної дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державного реєстратора сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» №14701050024000016 від 10 липня 2018 року та щодо реєстрації зміни керівника юридичної особи - сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» на ОСОБА_4 від 10 липня 2018 року.

Скасувати реєстраційну дію щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» № 14701050024000016 від 10 липня 2018 року та щодо реєстрації зміни керівника юридичної особи -сільськогосподарського виробничого кооперативу «Україна» на ОСОБА_4 від 10 липня 2018 року, проведені державним реєстратором сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3.

Стягнути з Державного реєстратора сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 (вул. Волошина, буд. 50,смт. Кегичівка, Кегичівський район, Харківська область,64003) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУНОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань суму сплаченого судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Стягнути з Державного реєстратора сектору державної реєстрації Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 (вул. Волошина, буд. 50,смт. Кегичівка, Кегичівський район, Харківська область,64003) на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУНОМЕР_2) за рахунок бюджетних асигнувань суму сплаченого судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Суддя Кухар М.Д.