Рішення від 02.01.2019 по справі 460/2933/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 січня 2019 року м. Рівне №460/2933/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доВолодимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області

про зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулась до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач), за змістом якого просила суд зобов'язати відповідача провести перерахунок позивачу з 19.05.2017 пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, відповідно до положень ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплачувати пенсію в подальшому з урахуванням проведеного перерахунку та з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж згідно зі ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, та отримує пенсію за віком. Позивач зазначила, що 19.05.2017 вона звернулась до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії із застосуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка передбачає збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за кожний рік роботи понад 15 років для жінки, що має статус потерпілої від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Проте отримала відмову відповідача у перерахунку пенсії, яка мотивована тим, що підвищення до пенсії за понаднормативний стаж передбачено ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а частиною 2 ст. 56 Закону ЧАЕС передбачено лише пільги щодо обчислення стажу роботи. ОСОБА_1 зазначила, що такі дії відповідача в частині відмови законним вимогам являються неправомірними, а позов підлягає задоволенню.

Ухвалою суду від 30.11.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав, подавши відзив на позовну заяву (а.с.37), в обґрунтування якого зазначив, що розрахунок та підвищення до пенсії позивача за понаднормативний стаж проведено відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка, в редакції чинній на дату призначення пенсії позивача передбачала, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше як 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Повідомив, що положення ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підлягають застосуванню лише для тих осіб, яким пенсія призначена на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за двоскладовою системою нарахування пенсій. У цьому випадку розмір пенсії визначається шляхом складення із двох частин: частина пенсії, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом та частини пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом. Зазначив, що такий порядок нарахування пенсії позивачу є невигідним, оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 після проведення перерахунку відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зменшиться. Також відповідач вказав, що позивачу проведений розрахунок та підвищення до пенсії за понаднормовий стаж відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Повідомив, що оскільки 11.10.2017 у відповідній частині набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII, згідно із пп.3 п. 2 розділу І якого норму ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено словами і цифрами "у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Ухвалою від 02.01.2019 на підставі статтей 122, 123 КАС України позов ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області в частині позовних вимог про зобов'язання Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок позивачу пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, відповідно до положень ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплату пенсії в подальшому з урахуванням проведеного перерахунку та з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж згідно зі ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 19.05.2017 по 22.05.2018 - залишено без розгляду.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, з урахуванням такого.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується копією посвідчення Серії НОМЕР_2, виданого Рівненською облдержадміністрацією 29.11.1993. (а.с.6, 30).

Позивач перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком, що підтверджується розпорядженням №115778 від 28.03.2017. Загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 38 років 5 днів, доплата за понаднормативний стаж - 166,18 грн. (за 18 років) (а.с.14).

19.05.2017 позивачем подано Володимирецькому об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Рівненської області заяву про перерахунок призначеної пенсії із урахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не менше 75% заробітку та виплату її з урахуванням проведеного перерахунку (а.с.16).

Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області листом від 24.05.2017 №1740/к-525 повідомило, що доплата до пенсії позивача за понаднормативний стаж встановлена на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому підстав для перерахунку пенсії з урахуванням ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає (а.с.17).

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом.

Оцінюючи правомірність відмови відповідача у обчисленні розміру пенсії позивача з урахуванням ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд враховує таке.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), який набрав чинності 01.01.2004, передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон №796-XII).

Згідно з ч.2 ст.27 Закону №1058-ІV, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Пунктом 13 Перехідних положень Закону №1058-ІV (в редакції, станом на дату виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.

Тобто, цією нормою надано право особі обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-ІV або спеціальним Законом №796-XII.

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.28 Закону №1058-ІV (в редакції, станом до 01.10.2011, яка враховувалась при обчисленні розміру пенсії позивача), за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Згідно зі ст. 55 Закону №796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Також частиною 3 цієї статті передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Крім того, як встановлено ч.2 ст.56 Закону №796-XII, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .

Наявними матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є громадянкою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії, перебуває на обліку у Володимирецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV, із зниженням пенсійного віку згідно зі ст.55 Закону №796-XII.

З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені пільгові умови та порядок обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії (ст.55, ст.56 Закону №796-ХІІ).

Відтак, суд погоджується з доводами ОСОБА_1, що згідно з ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ вона має право на пенсію в повному розмірі як особа, віднесена до категорії 4, з подальшим обчисленням надбавки за понаднормовий стаж до пенсії 1% за кожний рік роботи понад установлений стаж 15 років, але не вище за 75% заробітку.

Оскільки ОСОБА_1 просила перерахувати її пенсію з урахуванням норм ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ, у відповідача були відсутні правові підстави керуватися нормами ст.28 Закону №1058-ІV без врахування пільг, встановлених Законом №796-ХІІ, при вирішенні питань обчислення розміру понаднормового стажу позивача.

Аналогічні висновки щодо застосування ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ викладені Верховним Судом у постанові від 14.03.2018 у справі №316/1863/16-а, яка в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України врахована судом при вирішенні даної справи.

Суд оцінює критично доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, про те, що розмір пенсії ОСОБА_1 після проведення перерахунку відповідно до норм ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ зменшиться, позаяк, на обґрунтування вказаних обставин відповідач жодного розрахунку розміру пенсійної виплати суду не надав.

Відтак, суд вважає протиправною поведінку відповідача, що виразилась у відмові провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку.

Згідно з ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його поведінки у спірних правовідносинах.

За наведених обставин, відновлення порушених прав, свобод та інтересів позивача слід здійснити шляхом зобов'язання органу Пенсійного Фонду перерахунок пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, відповідно до положень ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплачувати пенсію в подальшому з урахуванням проведеного перерахунку та з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж згідно зі ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 23.05.2018, а тому позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Суд присуджує на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору (а.с.3) відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул. Соборна, 28, смт. Володимирець, 34300, ЄДРПОУ 40377142) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Зобов'язати Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести ОСОБА_1 з 23 травня 2018 року перерахунок пенсії зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75% заробітку, відповідно до положень ч. 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплачувати пенсію в подальшому з урахуванням проведеного перерахунку та з урахуванням виплачених за цей період сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж згідно зі ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул. Соборна, 28, смт. Володимирець, 34300, ЄДРПОУ 40377142) документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02 січня 2019 року.

Суддя Дорошенко Н.О.