Рішення від 03.01.2019 по справі 120/4318/18-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

03 січня 2019 р. Справа № 120/4318/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Чернюк Алла Юріївна, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Жмеринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

27.11.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Жмеринського управління Пенсійного фонду України Вінницької області в якому просить:

- визнати протиправними рішення відповідача щодо проведення перерахунку, ОСОБА_1 призначеної пенсії з урахуванням коефіцієнту 1% за кожний рік стажу роботи

- зобов'язати відповідача, провести з 01.10.2017 року, ОСОБА_1 повторний перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту стажу в розмірі 1,35 % за кожний відпрацьований рік роботи ;

На обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що перебуває на обліку у Жмеринському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Вінницької області як пенсіонерка, якій з 29.09.2011 року призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". До 01.10.2017 року коефіцієнт страхового стажу становить 0,48600, а величина оцінки одного року страхового стажу 1,35 %.

Однак, з 01.10.2017 року відповідно до Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148 від 03.10.2017 року проведено перерахунок пенсії у зв'язку з осучасненням заробітної плати із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2016 рік зі зменшенням величини оцінки страхового стажу до 1%. Крім того, 18.10.2018 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про повторний розрахунок пенсії. Відповідач листом щодо повторного перерахунку пенсії від 31.10.2018 року №79/Б-7 надав ОСОБА_1 відповідь, що законних підстав для перерахунку пенсії - немає. Вважаючи вище зазначені дії відповідача незаконними та такими що вчинені з порушенням норм матеріального права, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом.

Ухвалою суду від 03.12.2018 року відкрито провадження у даній справі та зазначено, що її розгляд здійснюватиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку визначеному статтею 263 КАС України.

Разом з тим, запропоновано відповідачу надати в 15-денний строк з дня отримання даної ухвали відзив на позовну заяву.

21.12.2018 року відповідачем надано відзив на позовну заяву, у якому вказує, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 29.09.2011 року та отримує пенсію за віком відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058). Для обчислення пенсії, згідно ст. 40 Закону №1058 враховано заробітну плату за період з 01.07.1995 року по 31.08.2011 року (всього 194 календарних місяців), індивідуальний коефіцієнт заробітку після оптимізації склав 2,10204, середньомісячна заробітна плата для розрахунку пенсії склала 4167 грн. 57 коп. ( 1982 грн. 63 коп. середня заробітна плата для обчислення пенсії за 2010 рік) 2,10204 ( індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації). Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2014 - 2016 становить 3764,40 грн. Отже, середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії ОСОБА_1 склав 7912,92 грн. (2,10204 х 3764,40). Загальний страховий стаж, визначено згідно ст. 24 Закону №1058 з урахуванням індивідуальних відомостей про застраховану особу в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України. Він становить 36 років 01 день (всього 432 місяці). Коефіцієнт стажу 0,48600 обчислено у відповідності до ст. 25 Закону № 1058. Управлінням було нараховано та виплачено пенсію згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014, 2015 та 2016 роки. Розмір пенсії позивача, з урахуванням коефіцієнта 1,35% до 01 жовтня 2017 року, становив - 2526 грн. 48 коп. Також, з 1 жовтня 2017 року позивачу проведений перерахунок пенсії автоматизованим способом за допомогою затвердженого програмного забезпечення, а саме осучаснення заробітної плати із використанням єдиного показника середньої заробітної плати по Україні, який використовується для призначення та перерахунку пенсії в 2017 році на рівні 3764,40 грн. та зменшенням величини оцінки страхового стажу до 1%. На рахунок застосування оцінки страхового стажу 1%, відповідач зазначає, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148 від 03.10.2017, внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме: "4-3 Пенсії призначені відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Дана норма є діючою та не визнана неконституційною.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, оцінивши наведені позивачем обставини, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 29.09.2011 року та отримує пенсію по віку.

Разом із тим, ОСОБА_1 звернулася до управління 18.10.2018 року із заявою про повторний розрахунок пенсії.

Відповідач листом щодо перерахунку пенсії від 31.10.2018 року №79/Б-7 надав позивачці відповідь, що законних підстав для перерахунку пенсії - немає.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

У частині першій статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 1058-ІV від 09 березня 2003 року (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

Так, судом встановлено, що пенсія призначена позивачеві відповідно до Закону №1058-ІV до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Відтак, остання підлягає перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.

При цьому, суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 (НОМЕР_1, адреса: вул.. Шекінська, 23/9, м. Жмеринка, 23100)

Відповідач: Жмеринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (Код ЄДРПОУ: 37755147, адреса: вул. Асмолова, 1, м. Жмеринка, Вінницька область, 21100).

Повний текст рішення виготовлено: 03.01.2019

Суддя Чернюк Алла Юріївна