вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23.03.09Справа №2а-4476/09/8/0170
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Кушнова А.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1
до Міністерства охорони здоров'я України про стягнення
20.03.2009 р. ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою до Міністерства охорони здоров'я України про стягнення надбавки за вислугу років у сумі 1964,49 грн. та компенсації втрати частини заробітної плати в розмірі 2984,85 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Робота вчителем дитячого спеціалізованого клінічного санаторію "Здравница" не має ознак посади, а саме не є первинною структурною одиницею державного органу або його апарату, на яку покладено коло службових повноважень на підставі нормативно-правових актів, тому не входить до переліку різновидів, закріпленого у п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України. Отже, наявності публічно-правового спору між сторонами, на які відповідно до вимог ст. 17 КАС України поширюється компетенція адміністративних судів, не вбачається.
Враховуючи наведене, позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про стягнення не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суд
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства охорони здоров'я України про стягнення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня отримання, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, ухвала набуває законної сили через 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 5 днів з дня отримання ухвали до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 10 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя підпис Кушнова А.О.