вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
11.02.09Справа №2а-2938/09/6/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Латиніна Ю.А.,
при секретарі Усковій О.І.,
за участю представника позивача - Альохіної Н.В., Воробйової О.В.
та представника третьої особи - ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради
до ОСОБА_4
про заборону проведення акції
Обставини справи: виконавчий комітет Сімферопольської міської ради звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про заборону ОСОБА_4 організацію та проведення з 10-30 г. 12.02.09 по 15.03.09 акції з установкою наметового містечка на площі біля адміністративної будівлі Сімферопольської міської ради і його виконавчого комітету по вул. Товстого, 15 у м. Сімферополі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 06.02.09 до міського голови м. Сімферополя звернувся ОСОБА_4 з письмовою заявою про проведення вказаної акції з метою припинення земельного безладу, яким займаються чиновники міста, з установкою 30 наметів та участю 50 осіб. Листом від 06.02.09 відповідачу було відмовлено у проведенні акції так як місце проведення акції (пікету) не входить у перелік рекомендованих місць для проведення зборів, мітингів, вуличної ходи, демонстрацій та інших масових заходів в м. Сімферополі, визначених у Додатку №2 «Перелік місць, які пропонуються для проведення масових заходів у м. Сімферополі» до рішення виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №2 від 09.01.2008р. «Про порядок організації та проведення масових заходів в місті Сімферополі». Крім того, розміщення наметового містечка створить перешкоди діяльності, як органу місцевого самоврядування, так і державних, громадських, культурних установ, що розташовані у даному районі, вільному переміщенню пішоходів, руху громадському та індивідуальному транспорту, чим обмежить права і свободи громадян-мешканців Сімферополя. Разом з тим, позивач посилається на можливість створення загрози порушення санітарних і гігієнічних норм, правил пожежної безпеки, а також проведення зазначеної акції відволіче значні сили і засоби правоохоронних органів, що може сприяти росту правопорушень і злочинів в інших районах міста.
Представники позивача у суді позов підтримали, з підстав наведених у позові зазначив, на задоволенні позовних вимог наполягав.
Відповідач до суду не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином, причин неявки не повідомив, клопотань суду не адресував, суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутність, на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Представник третьої особи звернув увагу суду, що при розташуванням наметового містечка у центрі міста щодо збереження правопорядку можуть виникнути певні складнощі, так як відволіче значні сили співробітників правоохоронних органів, що може створити реальну небезпеку заворушень, загрозу здоров'ю населення, правам і свободам інших громадян.
Заслухав пояснення представників позивача, третьої особи, розглянув матеріали справи, дослідив надані докази, суд,
ОСОБА_4 листом від 06.02.09, як координатор Кримської акції протесту «Крим проти самозахватів», звернувся до Сімферопольського міського голови ОСОБА_5 із заявою (повідомленням) про намір виставити з 12.02.09 по 15.03.09 в 10-30 г. наметове містечко у 30 наметів, на площі біля адміністративної будівлі Сімферопольської міської ради і його виконавчого комітету по вул. Товстого, 15 у м. Сімферополі.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 квітня 2001 року №4рп/2001 (справа № 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Із вищенаведеної заяви вбачається, що головною вимогою акції є припинення земельного безладу, яким займаються чиновники міста. Загальна кількість осіб визначена 50 осіб.
Зазначена заява отримана виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради 06.02.09 та листом у цей же день відповідач був повідомлений про те, що позивач не погоджує розміщення наметового містечка і запропоновано завчасно узгодити питання проведення акції у рекомендованому місці з Сімферопольським міським управлінням ГУ МВС України в АР Крим (питання забезпечення громадського порядку) і Управлінням міського господарства Сімферопольської міської ради (питання санітарного порядку).
Статтею 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - мешканців села, селища, міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.
Згідно ст.39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 ).
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (ст. 144 Конституції України).
Згідно з ст. 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів, здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку. Разом з тим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє орган місцевого самоврядування повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що акти місцевих рад, прийняті в межах наданих їм повноважень, обов'язкові для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями і громадянами.
Рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №2 від 09.01.2008р. «Про порядок організації і проведення масових заходів в місті Сімферополі» (зі змінами внесеними рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №1061 від 25.04.2008р., затверджені Положення про порядок організації і проведення масових заходів у місті Сімферополі (Додаток №1) та Перелік місць, які пропонуються для проведення масових заходів у місті Сімферополі (Додаток №2) (а.с.12).
Вищезазначене Положення і Перелік встановлюють порядок організації і проведення недержавних масових заходів в місті Сімферополі шляхом визначення порядку, форми і строку звернення організаторів таких заходів, порядку повернення заяв (повідомлень) без розгляду, підстав для відмови у погоджені, обов'язків організаторів щодо облаштування місць проведення заходів (пересувних санвузлів), страхування відповідальності організаторів перед третіми особами та інше, а також рекомендовані місця проведення заходів.
Крім того, рішенням виконавчого комітету Сімферопольської міської ради №1205 від 10.05.2007р. «Про заходи по забезпеченню громадського порядку при проведенні масових, культурно-спортивних та інших заходів в м. Сімферополі» заборонено проведення у центральній частині міста Сімферополя, в тому числі у адміністративних будівель державних, громадських, культурних закладів, на центральних площах, в парках, і скверах (площа ім. Леніна, сквер Перемоги, та інші) мітингів, демонстрацій, ходів, інших масових заходів, в тому числі протестів, як із встановленням палаток і інших тимчасових споруд, так і без таких.
Також, стаття 11 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод містить два пов'язаних між собою права: право на свободу зібрань та право на свободу об'єднань, так, зокрема передбачено, що:
- кожен має право на свободу мирних зібрань та на свободу об'єднання з іншими, включаючи право створювати профспілки і вступати до них для захисту своїх інтересів.
- здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, які встановлені законом в інтересах національної або громадської безпеки, для охорони порядку або запобігання злочинам, для охорони здоров'я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб і є необхідними в демократичному суспільстві. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особам, що входять до складу збройних сил, поліції або органів державного управління.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені статтею 182 КАС України.
За вимогами ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання лише у разі створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань.
Порядок та строки звернення із заявою про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації встановлений у пункті 2 Указу Президії Верховної Ради СРСР від 28.07.1988р. № 9306-XI "Про порядок організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій в СРСР" (яка є чинною на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12 вересня 1991 року “Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР”), відповідно до якого заява про проведення зборів, мітингу, вуличного походу або демонстрації подається в письмовій формі не пізніш як за десять днів до намічуваної дати їх проведення. В заяві зазначаються мета, форма, місце проведення заходу або маршрути руху, час його початку і закінчення, передбачувана кількість учасників, прізвища, імена, по батькові уповноважених (організаторів), місце їх проживання і роботи (навчання), дата подачі заяви.
Як слідує із заяви відповідача від 06.02.09, останній планує провести акцію з вимогою зупинення земельного безладу, яким займаються чиновники міста, тобто бажає провести масові заходи з мирною метою, і не планує сприяти чи створювати загрозу заворушень, злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Реальність такої небезпеки позивачем не доведена. В чому полягають інтереси національної безпеки і громадського порядку виходячи з заявлених позовних вимог позивачем не визначені. У якій формі (заворушень, злочинів тощо) очікується небезпека позивачем не визначено. Доказів на підтвердження своїх припущень позивачем не надано.
Однак зазначає, що проведення вказаної акції у продовж 12.02.09 по 15.03.09 є надто тривалим волевиявленням осіб своєї громадської позиції, проведення акції у продовж зазначеного часу відволіче значні сили правоохоронців, що є підставою для створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей, порушення громадського порядку через довгострокове проведення акції, тому суд вважає достатнім часом проведення акції з 10-30 г. до 21-00 г. 12.02.09.
Щодо доводів позивача, у частині неможливості розміщення заявлених для участі в акції відповідачем 30 наметів, зазначає: Площа біля Сімферопольської міської ради знаходиться у центрі міста, поруч з якою знаходяться будівлі державних, суспільних та культурних установ. Тому знаходження такої кількості наметів у цій місцевості може негативно вплинути на санітарно-гігієнічний стан, також відволіче значні сили працівників правоохоронних органів, що може привести до створення загрози заворушень, злочинів, загрози здоров'ю населення, а також може створити перешкоди у доступі громадян до адміністративних будівель установ та організацій розташованих поруч з площею, що є посяганням на права і свободи інших людей, тому суд не вбачає підстав для розміщення та знаходження наметового містечка у заявленій відповідачем кількості, а вважає достатнім участь в акції наметів кількістю 5 одиниць.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, а також приймаючи до уваги вищевикладені обставини, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги виконавчого комітету Сімферопольської міської ради підлягають задоволенню у частини заборони проведення акції ОСОБА_4 як координатору Кримської акції протесту «Крим проти самозахватів» на площі біля Сімферопольської міської ради 12.02.09 з 21-00 г. по АДРЕСА_1 Однак, суд вважає за можливе, дозволити відповідачу проводити акцію з встановленням 5 наметів з 10-30 г. до 21-00 г. 12.02.09.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 39 Конституції України, ст.160-163, 182, п.6 ч.1 ст.256 КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Заборонити ОСОБА_4 координатору Кримської акції протесту «Крим проти самозахватів» проводити акцію на площі біля Сімферопольської міської ради з встановленням наметів з 21-00 г. 12.02.09 по 15.03.09 кількістю 50 осіб по АДРЕСА_1
Дозволити ОСОБА_4 координатору Кримської акції протесту «Крим проти самозахватів» проводити акцію на площі біля Сімферопольської міської ради з встановленням 5 наметів з 10-30 г. до 21-00 г. 12.02.09 кількістю 50 осіб по АДРЕСА_1
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Позов задовольнити частково.
Заборонити ОСОБА_4 координатору Кримської акції протесту «Крим проти самозахватів» проводити акцію на площі біля Сімферопольської міської ради з встановленням наметів з 21-00 г. 12.02.09 по 15.03.09 кількістю 50 осіб по АДРЕСА_1
Дозволити ОСОБА_4 координатору Кримської акції протесту «Крим проти самозахватів» проводити акцію на площі біля Сімферопольської міської ради з встановленням 5 наметів з 10-30 г. до 21-00 г. 12.02.09 кількістю 50 осіб по АДРЕСА_1
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Суддя Латинін Ю.А.