вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
20.01.09Справа №2а-1777/09/1/0170
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Трещова О.Р., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1
до Голова ради судей Афендікова С.М. про визнання дій протиправними та спонукання до виконання певних дій
До Окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Голови Ради суддів АРК С. Афендикова про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до виконання певних дії.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що відповідачем листом від 31.12.2008 відмовлено у ініціюванні дисциплінарного провадження стосовно Голови Алуштинського суду Є. Скисова. Своїми діями відповідач порушив норми чинного законодавства та не надав можливості для перевірки відомостей, викладених у зверненні позивача від 15.12.2008 року. Тому позивач був змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав шляхом вимог про визнання дій відповідача незаконними та про зобов'язання Голови Ради суддів АРК С. Афендикова направити заяву від 15.12.2008 року про порушення дисциплінарного провадження стосовно Голови Алуштинського суду Є. Скисова до Кваліфікаційної комісії для здійснення нею перевірки відомостей, викладених у заяві позивача від 28.11.2008 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що даний спір не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства з наступних підстав.
Статтею 6 Конституції України встановлено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Частиною 1 ст.3 КАС України визначено, що адміністративне судочинство - діяльність адміністративних судів щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у порядку, встановленому цим Кодексом; справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суд зазначає, що для вирішення питання підвідомчості справи адміністративному суду необхідно розмежовувати скарги на дії органів державної влади, місцевого самоврядування та їх посадових осіб, тобто скарги щодо прийняття управлінських рішень суб'єктами владних повноважень; скарги на процесуальні дії суддів під час розгляду справи та скарги на дії органів та членів органів суддівського самоврядування.
Для визначення законності судових рішень передбачений інший порядок оскарження, а саме шляхом апеляційного, касаційного оскарження або перегляду судових рішень за нововиявленими чи винятковими обставинами. Законність процесуальних актів та дій суду, вчинених при розгляді конкретної справи, не може перевірятися за межами передбаченого законом процесуального контролю.
Згідно зі статтею 111 Закону України «Про судоустрій України» у період між конференціями суддів функції суддівського самоврядування виконує відповідна рада суддів.
Рада суддів обирає зі свого складу голову ради, заступника голови і секретаря ради суддів. Рада суддів у період між конференціями суддів організовує виконання та контроль рішень конференції, а також вирішує питання про скликання конференції суддів. Повноваження і порядок роботи ради суддів визначаються цим Законом та положенням про неї, що затверджується конференцією суддів.
Рада суддів:
1) здійснює контроль за організацією діяльності відповідних судів та діяльністю відповідних структур державної судової адміністрації, заслуховує інформацію голів цих судів про їх діяльність;
2) розглядає питання правового захисту суддів, соціального захисту і побутового забезпечення суддів та їх сімей і приймає відповідні рішення;
3) вирішує відповідно до закону питання, пов'язані з призначенням суддів на адміністративні посади в судах;
4) заслуховує звіти членів відповідної кваліфікаційної комісії суддів про їх роботу у складі комісії;
5) звертається з пропозиціями щодо вирішення питань діяльності відповідних судів до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
6) не менш як один раз на рік заслуховує інформацію державної судової адміністрації про забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції;
7) приймає інші рішення з питань, віднесених до її повноважень.
Рішення ради суддів є обов'язковими для суддів, які займають адміністративні посади у відповідних судах. Рішення ради суддів може бути скасовано лише конференцією суддів та зупинено рішенням Ради суддів України.
Суд зазначає, що в контексті положень частини першої статті 2, пунктів 1.7,9 статті 3, статті 17, частини 3 статті 50 КАС України органи суддівського самоврядування (збори суддів, конференції суддів, з'їзд суддів України, ради суддів), їх уповноважені особи (головуючи на зборах, конференціях суддів, зїзді суддів України, їх члени (делегати), голови, їх заступники, голови та члени ради суддів) при здійсненні ними дій (бездіяльності) чи прийнятті рішень, пов'язаних з реалізацією функцій суддівського самоврядування, не є суб'єктами владних повноважень і не можуть бути відповідачами у відповідних адміністративних справах. Компетенція адміністративних судів відповідно до статті 17 КАС України на розгляд таких спорів не поширюється.
Скарги на рішення органів суддівського самоврядування (зборів суддів, конференцій суддів, з'їздів суддів України, рад суддів), а також скарги на дії, бездіяльність і рішення головуючих на зборах суддів, конференціях суддів, з'їзді суддів України та їх членів (делегатів), голів, їх заступників, членів Ради суддів, пов'язані з діяльністю органів суддівського самоврядування, розглядаються самими органами суддівського самоврядування згідно зі статтями 105-116 Закону України «Про судоустрій України» та внутрішніми актами, які регламентують їх діяльність.
Враховуючи характер та сутність спірних правовідносин, суд вважає, що зазначена справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства,
Керуючись п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суд
Відмовити у відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Голови Ради суддів АРК С. Афендикова про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до виконання певних дії.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати ОСОБА_1 разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Повторне звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня отримання, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, ухвала набуває законної сили через 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 5 днів з дня отримання ухвали до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 10 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Трещова О.Р.