Рішення від 03.01.2019 по справі 0940/1896/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" січня 2019 р. справа № 0940/1896/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Яремчанської міської ради про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії., -

ВСТАНОВИВ:

12.10.2018 ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Яремчанської міської ради (надалі також - відповідач) про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10.07.2018 звернулася до Яремчанської міської ради з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами у порядку ст. 118 Земельного кодексу України про виділення земельної ділянки, надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, орієнтовною площею до 0,10 га для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Яремчанської міської ради, а саме в м. Яремче, Івано-Франківської області. 14.08.2018 позивач звернувся з заявою про витребування рішення сесії ради. Проте, у відповідь на свою заяву було отримано лист Яремчанської міської ради №86/01-29/24 від 23.08.2018, яким заявника повідомлено, що розгляд її клопотання відбудеться на черговій сесії, без зазначення дати та часу. На дату подання позову позивачу невідомо, чи розглянуто клопотання по суті.

Позивач просить суд зобов'язати Яремчанську міську раду розглянути її клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та виділення земельної ділянки орієнтовною площею до 0,10 га в адміністративних межах Яремчанської міської ради, а саме в м. Яремче, Івано-Франківської області з цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва у порядку та строки, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, з наданням мотивованого рішення за результатами розгляду вказаного клопотання.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с. 15-16).

Позивачем у наданий судом строк усунуто недоліки позовної заяви, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.11.2018 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) (а.с. 1-2).

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 26.11.2018. У даному відзиві представник відповідача зазначив, що графічні матеріали додані позивачем до клопотання від 06.09.2018 не можуть вважатися такими, що містять місце розташування бажаної земельної ділянки, оскільки містять графічні межі території м. Ярнмче, в склад якої входять окремі земельні ділянки, а не конкретно визначену земельну ділянку, яку позивач хоче отримати у власність. Зазначив, що відповідний висновок з даних правовідносин міститься і в ухвалі ВАС України від 09.06.2016 у справі №К/800/48207/15. Просив відмовити у задоволенні позову ( а.с. 35-37).

26.11.2018 позивач звернулася до суду з заявою про зміну предмету та підстав позову (а.с. 28-30).

Ухвалою суду від 28.11.2018 заяву про зміну предмету та підстав позову від 20.11.2018 року - прийнято до розгляду. Даною ухвалою вирішено здійснювати подальший розгляд справи у межах наступних позовних вимог, а саме: визнати протиправним та скасувати рішення Яремчанської міської ради №368-24/2018 від 26.09.2018 в частині відмови в задоволенні клопотання ОСОБА_1 та зобов'язати Яремчанську міську раду розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання безоплатно у власність земельної ділянки, надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки, орієнтовною площею до 0,10 га для індивідуального дачного будівництва в адміністративних межах Яремчаснької міської ради, а саме в м. Яремче, Івано-Франківської області у порядку та строки, які передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, з наданням мотивованого рішення за результатами розгляду вказаного клопотання (а.с. 50-53).

Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на уточнену позовну заяву, який надійшов на адресу суду 14.12.2018. У даному відзиві зокрема зазначив, що до клопотання позивачки було долучено карти м. Яремче, без зазначеного бажаного місця розташування земельної ділянки. Вказане клопотання було розглянуто на сесії і в його задоволенні відмовлено, у зв'язку із недотриманням вимог п.6 ст.118 ЗК України. Окрім того, зауважив, що позивач зверталася до Яремчанського міського суду про визнання протиправним та скасування рішення Яремчанського міської ради №157-9/2016 від 08.11.2016 про відмову в задоволенні клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва в м. Яремче. Відповідно до рішення Яремчанського міського суду від 19.06.2018 у справі №354/864/16-а у задоволенні клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки, надання дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення земельної ділянки для індивідуального дачного будівництва площею 0,10 га в межах м. Яремче відмовлено за безпідставністю позовних вимог. Дане рішення набрало законної сили. Просив в задоволенні позову відмовити (а.с. 57-61).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги та відповідь на відзив, встановив наступне.

10.07.2018 ОСОБА_1 звернулася до Яремчанської міської ради з клопотанням про надання їй земельної ділянки орієнтовним розміром 0.10 га в межах м. Яремче, Івано-Франківської області для індивідуального дачного будівництва, надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0.10 га для індивідуального дачного будівництва в межах м. Яремче, Івано-Франківської області (а.с. 9-10, 22-23).

Рішенням двадцять четвертої сесії сьомого скликання Яремчанської міської ради від 26.09.2018 №368-24/2018 "Про розгляд земельних питань" відмовлено ОСОБА_1, жительці АДРЕСА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га для індивідуального дачного будівництва в м. Яремче в зв'язку із недотриманням вимог п.6 ст.118 ЗК України (а.с. 31).

Не погоджуючись з прийнятим рішення позивач звернулася до суду за захистом свого права.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 26 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон), виключно на пленарних засіданнях сесії міської ради вирішується відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Статтею 59 даного Закону передбачає, що міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно вимог статті 12 ЗК України, до повноважень міської ради у галузі земельних відносин на території міста належить розпорядження землями територіальної громади.

Відповідно до вимог статті 122 ЗК України, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до положень статті118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), подають клопотання до органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

На обґрунтування своїх вимог позивачка додала до позовної заяви клопотання (а.с.22-23) та графічні матеріали (а.с.24-25). Проте названі документи не підтверджують те, що позивач при зверненні до відповідача з клопотанням дотрималася вимог ч.6 ст.118 ЗК України, оскільки до клопотання не додано графічні матеріали, які характеризують земельну ділянку, її місце розташування.

Відповідно до положень ч.1 ст.1 Закону України "Про Державний земельний кадастр", Державний земельний кадастр є єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Правилами п.46 Порядку ведення Державного земельного кадастру визначено, що з метою надання фізичним та юридичним особам актуальної картографічної інформації про об'єкти Державного земельного кадастру виготовляється викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру за встановленою формою.

Згідно вимог ст.1 Закону України "Про землеустрій", план земельної ділянки - графічне зображення, що відображає місцезнаходження, зовнішні межі земельної ділянки та межі земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельних сервітутів), а також розміщення об'єктів нерухомого майна, природних ресурсів на земельній ділянці.

Згідно п. 4.2. пояснювальної записки плану зонування території міста Яремче (зонінг), виготовленої ДП "Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М. Білоконя" зазначено, що деякі територіальні зони не визначались в плані зонування території м. Яремче, оскільки відповідні за функціональним призначенням території в місті відсутні. Таким чином в зонінгу не виділялись певні зони, зокрема і зона для розміщення дач та колективних садів. Отже, позивач просить у своєму клопотанні надати їй земельну ділянку, вид використання якої не передбачено діючою містобудівною документацією.

Правила ст.118 ЗК України також передбачають, що у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання відповідний орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Наведена норма Земельного кодексу України надає право позивачу самостійно замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у разі ненадання відповідачем мотивованої відмови.

Крім того, на думку суду, долучені позивачем до клопотання графічні матеріали від 10.07.2018 р., не можуть вважатися такими, що містять місце розташування бажаної земельної ділянки, оскільки містять графічні межі території м. Яремче, в склад якої входять окремі земельні ділянки, а не конкретно визначену земельну ділянку, яку позивач хоче отримати у власність.

Досліджені докази дають підстави зробити висновок, що Яремчанська міська рада при розгляді клопотання позивачки дотрималася вимог закону і не порушила її прав.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1, адреса: АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1;

відповідач: Яремчанська міська рада, адреса: вул. Свободи, 266, м. Яремча, Івано-Франківська область, 78500, код ЄДРПОУ 04054286.

Суддя Микитюк Р.В.