справа №1340/3516/18
19 грудня 2018 року
м.Львів
зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Курпіти П.І.,
представника позивача Пустової Н.О.
представника відповідача Чабана О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Аква Маріс» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації, -
товариство з обмеженою відповідальністю «Аква Маріс» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення №991 від 15.05.2018 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Аква Маріс».
Ухвалою від 13.08.2018 суддя прийняв позовну заяву до розгляду і відкрив провадження у справі.
Ухвалою від 21.11.2018 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач 15.05.2018 прийняв рішення №991 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Аква Маріс» на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України. Позивач зазначає, що оскаржене рішення відповідача є передчасним та безпідставним, оскільки прийняте на підставі довідки управління податків і зборів з юридичних осіб про подання/неподання платником податку на додану вартість податковому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців від 25.04.2018 №928/13-01-12-01-15. Позивач вказує на те, що податкова декларація з податку на додану вартість протягом періоду за березень 2018 року подана, а тому 12 послідовних податкових місяців, необхідних для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, не минуло.
Відповідач 04.09.2018 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що згідно з пп. «г» п.5.1, п.5.5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130, реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених п.184.1 ст.184 розділу V Податкового кодексу України, в якому вказано, що у разі якщо особа, зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. Позивач за період з квітня 2017 року по лютий 2018 року не подав податкових декларацій з податку на додану вартість, а подана податкова декларація з податку на додану вартість за березень 2018 року свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що в задоволені позовних вимог необхідно відмовити повністю, виходячи з наступних підстав.
Позивач - ТзОВ «Аква Маріс» зареєстроване як юридична особа код ЄДРПОУ 39810094, місцезнаходження: 79032, м.Львів, вул.Пасічна, 95.
Позивач за період з квітня 2017 року по лютий 2018 року подавав податкові декларації з ПДВ до контролюючого органу в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису.
Суд встановив, що податкові декларації, які направлялись позивачем за період з квітня 2017 року по лютий 2018 року контролюючим органом не прийняті, що підтверджується відповідними квитанціями №1. Прийнята лише податкова декларація з податку на додану вартість за березень 2018 року, проте обсяг оподатковуваних операцій, зазначених у ній, становить 0 гривень.
У зв'язку з цим, 15.05.2018 відповідач прийняв рішення №991 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Аква Маріс» на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.
Як вбачається із вказаного рішення, відповідач встановив, що платник ТзОВ «Аква Маріс» зареєстрований як платник податку протягом 12 послідовних місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, що підтверджено реєстром платників, які подають звітність від 25.04.2018 №928/13-01-12-01-15; платник ТзОВ «Аква Маріс» подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду за березень 2018 року, не подано податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2017 року - лютий 2018 року, що свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподаткування операцій 0 гривень.
Не погоджуючись з рішенням відповідача про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, позивач звернувся до суду з позовом.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України визначено, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Згідно з пунктом 184.2 статті 184 ПК України анулювання реєстрації на підставі/підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 вказаної статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Анулювання реєстрації здійснюється на дату:
- подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації;
- зазначену в судовому рішенні;
- припинення дії договору про спільну діяльність, договору управління майном, угоди про розподіл продукції або закінчення строку, на який утворено особу, зареєстровану як платник податку;
- що передує дню втрати особою статусу платника податку на додану вартість.
При цьому анулювання реєстрації здійснюється на дату подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.
Пунктом 5.2 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 (надалі - Положення) визначено, що при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V вказаного Кодексу (підпункт «г» пункту 5.1 зазначеного розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що:
- не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця;
- включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації.
Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.
Відповідно до пункту 5.5 Положення анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти «б» - «з» пункту 5.1 даного розділу).
Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами є, зокрема: довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу); 13) інші підтвердні документи (відомості) у випадках, передбачених Кодексом.
Наведені правові норми свідчить, що анулювання реєстрації платника податку за рішенням контролюючого органу на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України можливе за умови неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Суд встановив, що позивач подавав до контролюючого органу податкові декларації з податку на додану вартість за період з квітня 2017 року по лютий 2018 року. Проте, у відповідних квитанціях №1 зазначено, що документи (податкові декларації) не прийняті, та зазначено про можливі причини - припинення дії договору про визнання електронних документів; відсутній укладений з платником договір приєднання, який визначає права та обов'язки сторін в процесі електронного документообігу.
В судовому засіданні представник позивача пояснила, що позивачу було відомо про факт неприйняття податкових декларацій та про причини неприйняття, а також зазначила, що неприйняття податкових декларацій відбулось з вини контролюючого органу. Проте, на обґрунтування таких доводів не надала жодного доказу. Крім цього, представник позивача не надала обґрунтованих пояснень щодо невжиття позивачем будь-яких дій, спрямованих на усунення причин, з яких податкові декларації з податку на додану вартість не приймались контролюючим органом.
Контролюючим органом прийнято лише податкову декларацію за березень 2018 року, з аналізу якої вбачається відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Таким чином, суд встановив наявність підстав для прийняття відповідачем оскарженого рішення на підставі "г" п.184.1 ст.184 ПК України.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про те, що рішення Головного управління ДФС у Львівській області №991 від 15.05.2018 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Аква Маріс» є правомірним, а тому скасуванню не підлягає.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Аква Маріс» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відмовити повністю.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення суду складене і підписане 02.01.2019.
Суддя А.Г. Гулик