Рішення від 29.12.2018 по справі 1140/3029/18

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/3029/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що у листопаді 1994 року він був звільнений у запас зі служби у Збройних Силах України та отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 80% грошового забезпечення, а з 01.01.2018 року набув право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. У листопаді 2018 року позивач отримав від відповідача лист, з якого дізнався, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" йому з 01.01.2018 року перераховано пенсію лише з таких видів грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років, натомість виключено із розрахунку пенсії раніше враховані додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премія та надбавка за кваліфікацію. Позивач, стверджуючи, що ці додаткові види грошового забезпечення, які він отримував, не скасовані на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, тому вони повинні бути враховані при проведенні перерахунку пенсії. З цих підстав, а також посилаючись на те, що зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій військовослужбовців Збройних Сил України не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Кіровоградській області при проведенні з 01.01.2018 року йому перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" щодо виключення з розрахунку його пенсії сплачуваних та не скасованих додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премії, надбавки за кваліфікацію;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплачувати йому з 01.01.2018 року пенсію з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премії, надбавки за кваліфікацію.

Ухвалою судді від 12.11.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, які мотивовані тим, що при здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", відповідач керувався пунктом 1 цієї постанови, яким передбачено, що до розрахунку слід включати оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткову надбавку за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Доводячи правомірність дій щодо проведення перерахунку пенсії позивача, а також посилаючись на пропущення ним строку звернення до суду з вимогами про перерахунок пенсії за період з 01.01.2018 року по 07.11.2018 року, відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, з якої 18.11.1994 року був звільнений у запас за віком. (а.с. 30зв., 32)

З 19.11.1994 року позивачу призначена довічна пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" №2262-XII від 09.04.1992 pоку у розмірі 75 % відповідних сум грошового забезпечення, а з 01.01.1996 року - у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсію позивача обчислено від грошового забезпечення, до якого включено посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, продпайок, класність. (а.с. 30, 35)

З 2007 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а у 2008 році здійснено перерахунок його пенсії, виходячи з грошового забезпечення, до якого включено посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавка за кваліфікацію, премія. (а.с. 35зв.,36, 36зв.) Ці види грошового забезпечення враховувалися відповідачем при подальших перерахунках основного розміру пенсії позивача, які мали місце у 2008 - 2013 роках. (а.с. 37 - 42)

У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №ФГ38558 від 07.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, до якого включено посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 9720 грн. (а.с. 43)

На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області 20.03.2018 року здійснено з 01.04.2018 року перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислено її основний розмір, виходячи з 70 % відповідних сум грошового забезпечення, та визначено у розмірі 6804 грн. (9720 грн. х 70%) (а.с. 43зв.) Крім того, здійснено розрахунок на доплату суми різниці (доплати) між перерахованою та фактично виплаченою сумами пенсії за період з січня 2018 року по березень 2018 року. (а.с. 44)

У жовтні 2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із запитом про надання інформації щодо розрахунку перерахованої йому пенсії. (а.с. 17 - 18)

Листом №253/ІЗ/З-11 від 29.10.2018 року відповідач повідомив позивача про складові грошового забезпечення, з якого здійснено перерахунок пенсії, про розмір пенсії у відсотках, а також про порядок виплати суми підвищення пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". (а.с. 15)

Позивач, не погодившись з виключенням з розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії сум додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховувалися при призначенні пенсії та попередніх перерахунках, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Преамбулою 1 Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 4 статті 63 Закону України №2262-XII передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.

Пунктом 1 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 2 постанови КМУ №103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктами 4, 7 постанови КМУ №103 постановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Також постановлено уповноваженим органам, у тому числі Міністерству оборони, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Крім того, постановою КМУ №103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45 (у редакції постанови КМУ №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Отже, набрання чинності 01.03.2018 року постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.

Судом установлено, що Кіровоградський ОВК відповідно до постанови КМУ №103 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", склав довідку №ФГ38558 від 07.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за формою згідно з додатком 2 до Порядку №45 та подав її до ГУ ПФУ в Кіровоградській області. (а.с. 43)

Відповідач, отримавши цю довідку, здійснив перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Під час перерахунку пенсії використані такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та вказані у довідці Кіровоградського ОВК №ФГ38558 від 07.03.2018 року, як це передбачено пунктом 1 постанови КМУ №103 та абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, чинних на час здійснення перерахунку.

Внаслідок цього перерахунку пенсій розмір пенсії позивача збільшився у порівнянні з розміром раніше призначеної та перерахованої йому пенсії. Виплата перерахованої підвищеної пенсії здійснюється позивачу з 01.01.2018 року на умовах, в порядку та розмірах, установлених пунктом 2 постанови КМУ №103.

Оцінюючи доводи позивача щодо протиправності виключення сум додаткових видів грошового забезпечення та премії при перерахунку пенсії, мотивовані тим, що ці суми входили в грошове забезпечення для призначення його пенсії, суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Перерахунок пенсії, пов'язаний з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, унормований постановою КМУ №103 та Порядком №45, не передбачає включення до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які враховувалися при її призначенні чи подальших перерахунках.

Суд зауважує, що наразі пункти 1, 2 постанови КМУ №103, пункт 5 Порядку №45, додаток 2 до Порядку №45 оскаржені до суду в адміністративній справі №826/3783/18, провадження у якій відкрито 19.03.2018 року окружним адміністративним судом м. Києва за правилами, передбаченими статтями 264, 265 КАС України.

Згідно з частиною 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Суд зазначає, що допоки спірні норми постанови КМУ №103 та Порядку №45 є чинними, вони підлягають застосуванню у правовідносинах, пов'язаних з перерахунком пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Розглянувши справу у межах позовних вимог, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо використання при перерахунку пенсії позивача видів грошового забезпечення, зазначених у довідці уповноваженого органу, є правомірними, а тому вимоги про перерахунок пенсії з урахуванням до грошового забезпечення сум додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премії, надбавки за кваліфікацію) задоволенню не підлягають.

Дії відповідача щодо зменшення відсотку, застосованого при перерахунку у квітні 2018 року основної пенсії позивача (з 80% до 70%), останній у своєму позові не оскаржує, а тому суд, розглядаючи справу у межах позовних вимог, не вдається в дослідження правомірності цих дій.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, підстави для стягнення на його користь судового збору, сплаченого при зверненні до суду з цим позовом, відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш