копія
Справа № 401/3097/18
Провадження № 3/401/987/18
23 листопада 2018 року Суддя Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області Волошина Н.Л., перевіривши матеріали справи, що надійшли з Світловодського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, -
Світловодським міськрайонним судом Кіровоградської області отримано матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Світловодського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області з протоколом про адміністративне правопорушення № 58 від 19 листопада 2018 року, складеним відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Світловодського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України
Статтями 7, 245-246 КУпАП України встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом; провадження у справах здійснюється на основі суворого додержання законності; завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її з точною відповідністю з законом.
Частиною 1 статті 256 КУпАП передбачені вимоги, що ставляться до змісту протоколу про адміністративне правопорушення: у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол про адміністративне правопорушення не містить вказівки на нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, зокрема, зазначено, що за дії ОСОБА_1 передбачена відповідальність ст. 183-1 КУпАП, при цьому не зазначена частина даної статті, за якою слід кваліфікувати дії особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить інформації про адресу проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема, зазначено назву населеного пункту, вулицю, будинок та номер квартири, проте не вказано назву району та області.
Згідно вказаної вище норми у протоколі про адміністративне правопорушення, крім інших обов'язкових реквізитів, зазначається, зокрема, суть адміністративного правопорушення.
При цьому суть адміністративного правопорушення має бути конкретною за змістом, викладеною з урахуванням суб'єктивних та об'єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбачених ст. 183-1 КУпАП.
Із вказаного протоколу про адміністративне правопорушення та доданих матеріалів вбачається, що суттю адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, є несплата особою, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, аліментів на утримання дитини. Станом на 01 листопада 2018 року заборгованість по аліментам становить 72116 грн. 00 коп.
Адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 КУпАП. Даний Закон, як і стаття 183-1 КУпАП, набрали чинності 06 лютого 2018 року.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при розрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Суд позбавлений можливості встановити наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення, оскільки державним виконавцем в протоколі не вказано розмір заборгованості боржника за шість місяців з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», тобто з 06 лютого 2018 року.
Крім іншого, протокол про адміністративне правопорушення не містить пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності чи відмітки про відмову від надання пояснень.
Копія протоколу про адміністративне правопорушення не вручена особі, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, доказів отримання правопорушником протоколу про адміністративне правопорушення до матеріалів справи не додається.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року, визнано правильною практику суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
Таким чином, складений протокол, не відповідає вимогами ст. 256 КУпАП, з наведених підстав, а тому зазначений протокол, згідно п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП повинен бути повернутий для з'ясування наведених обставин.
Керуючись: ст. ст. 221, 245, 246, 256, 276-280, 283 КУпАП України, суддя, -
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП повернути до Світловодського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно
Суддя Світловодського
міськрайонного суду ОСОБА_2
23.11.2018