Постанова від 28.11.2018 по справі 132/4101/18

Справа № 132/4101/18

3/132/1971/18

ПОСТАНОВА

Іменем України

28.11.2018 року місто Калинівка

Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Сєлін Є.В. розглянувши матеріали, які надійшли з Калинівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1, за ст.183-1КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

На адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 40/10від 18.09.2018р. у відношенні ОСОБА_1, згідно якого останній вчинив правопорушення, що являє собою невиконання рішення суду в частині сплати аліментів, понад два роки, що потягло за собою борг станом на 18.09.2018р. в сумі понад 44262,71грн.

Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та додатки до нього, приходжу до висновку про повернення зазначених матеріалів для належного оформлення, виходячи з наступних підстав:

Статтею 183-1КУпАП передбачена відповідальність за несплату аліментів. Дана норма закону містить три статті, та яку саме порушив ОСОБА_1, особа яка склала протокол не зазначила, що є грубим порушенням порядку оформлення адміністративного протоколу.

Крім того, суть вчиненого адміністративного правопорушення, не узгоджується із фабулою норми закону.

Також правопорушником в судове засідання надано належним чином оформлену та засвідчену довідку-розрахунок, з якої вбачається, що станом на 13.11.2018р. розмір заборгованості зі сплати аліментів становить 23020,71грн.

Відповідно до частини першої статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно ч.3 ст.256 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення№ 40/10 від 18.09.2018р., він не має всіх необхідних реквізитів, зокрема він не містить пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснення йому прав, ознайомлення з його змістом та інші відомості, необхідні для вирішення справи.Крім цього, за відсутності відповідного запису про відмову у наданні пояснень, до протоколу не додані пояснення правопорушника у формі окремого документа.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення відповідно до ст. 251 цього ж Кодексу, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються не тільки протоколом про адміністративне правопорушення а й поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Додані до протоколу про адміністративне правопорушення документи, зокрема виконавчий лист, постанова про відкриття виконавчого провадження неналежно оформлені та не засвідчені в передбаченому законом порядку. Крім того, до протоколу не долучено документів, які підтверджують факт отримання постанови про відкриття виконавчого провадження боржником та наявності у нього інформації щодо існування зазначеного виконавчого провадження.

Крім цього, відповідно до ч.ч.1,2 ст.8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП запроваджена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Стаття 183-1 КУпАП набрала чинності 06.02.2018р. Відповідно до статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі.

Тому, для встановлення в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, необхідно враховувати період часу несплати аліментів особою.

Наявність перелічених недоліків, унеможливлює розгляд справи про адміністративне правопорушення.

Виходячи з викладеного, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення слід повернути для належного оформлення.

Керуючись ст.ст. 256, 283 та 284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний протокол про вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП повернути Калинівському районному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, для належного оформлення.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя: Є.В. Сєлін