Постанова від 20.12.2018 по справі 924/349/18

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2018 року Справа №924/349/18

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

головуючий суддя Дужич С.П.,

суддя Савченко Г.І.

суддя Павлюк І.Ю.

при секретарі судового засідання Ільчук Н.О.

за участю представників сторін:

в Північно-західному апеляційному господарському суді

прокурор - Рункевич І.В. (службове посвідчення №048709 від 22.11.2017р.)

в господарському суді Хмельницької області

позивача - ОСОБА_1 (довіреність №02-14-1420 від 23.10.2018р.)

відповідача - ОСОБА_2 (посвідчення адвоката №235 від 04.11.02р.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції із господарським судом Хмельницької області апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-Інвест" на рішення господарського суду Хмельницької області, ухвалене 28 серпня 2018 року суддею Танасюк О.Є. у м. Хмельницький, повний текст складено 30 серпня 2018 року, у справі

за позовом Заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-Інвест"

про внесення змін до договору оренди землі від 09.06.2009р. №040974200125, укладеного між Хмельницькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Рембуд-Інвест":

- п.5 викласти в новій редакції "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25205891 грн. (двадцять п'ять мільйонів двісті п'ять тисяч вісімсот дев'яносто одна гривня)";

- п.9 викласти в новій редакції "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України "Про оренду землі та розмірі 776341,45 грн. (сімсот сімдесят шість тисяч триста сорок одна гривня сорок п'ять копійок), що становить 8 (вісім) відсотків під будівництво торговельних приміщень, 6 (шість) відсотків під будівництво офісних приміщень, 3 (три) відсотки під будівництво житлового масиву від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рахунок №33218812700002 в ГУДКУ у Хмельницькій області МФО 815013, ЗКПО 23565225, код платежу 13050200, одержувач: міський бюджет"

Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст. 42, 46 ГПК України. Заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2018 року, заступник прокурораХмельницької області звернувся в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до господарського суду Хмельницької області з позовом до ТОВ "Рембуд-Інвест" (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) про внесення змін до договору оренди землі від 09 червня 2009 року №040974200125, укладеного між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Рембуд-Інвест, а саме:

- п.5 викласти в редакції "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25 205 891,00 грн.";

- п.9 викласти в редакції "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України "Про оренду землі" та розмірі 776 341,45 грн. (сімсот сімдесят шість тисяч триста сорок одна гривня сорок п'ять копійок, що становить 8 (вісім)% під будівництво торговельних приміщень 6 (шість)% під будівництво офісних приміщень, 3 (три)% під будівництво житлового масиву від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рахунок №33218812700002 в ГУДКУ у Хмельницькій області МФО 815013, ЗКПО 23565225, код платежу 1зо50200, одержувач: міський бюджет".

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №18-22-0.33-1410/116-18 від 03 квітня 2018 року, оновлена нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 5 га по вул. Старокостянтинівське шосе, 5/5а у м. Хмельницький, яку орендує відповідач, становить 25 205 891,00 грн., а ТОВ "Рембуд-Інвест" в добровільному порядку зміни до договору оренди земельної ділянки в частині розміру її нормативно грошової оцінки, що безпосередньо впливає на розмір орендної плати, не внесло.

28 серпня 2018 року, рішенням господарського суду Хмельницької області було задоволено позов заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до ТОВ "Рембуд-Інвест" та внесено зазначені вище зміни до спірного Договору оренди землі від 09 червня 2009 року.

ТОВ "Рембуд-Інвест", не погоджуючись із постановленим рішенням, в апеляційній скарзі просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, вважаючи, що прийняті судом висновки не відповідають обставинам справи, а також порушено норми матеріального і процесуального права, оскільки витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від №18-22-0.33-1410/116-18 03 квітня 2018 року, проведений головним спеціалістом відділу у Хмельницькому районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, не є належним доказом тому, що складений за відсутності рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та не затверджений Хмельницькою міською радою (ст. 15, ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").

Також, вважає, що рішення не відповідає приписам ст.ст. 632, 651 ЦК України, ст. 30 Закону України "Про оренду землі", так як за загальним правилом зміна умов укладеного договору, в тому числі в частині розміру орендної плати здійснюється за взаємною згодою сторін, а за відсутності такої згоди договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору, або в силу закону. Позовні ж вимоги заступника прокурора Хмельницької області полягають у внесенні змін до договору оренди землі у зв'язку зі збільшенням нормативно грошової оцінки землі, однак ні договором, ні приписами чинного законодавства України така підстава не передбачена як обов'язкова і беззаперечна умова для внесення змін в існуючий договір оренди.

Крім того, у своїх поясненнях до апеляційної скарги вказує на те, що у Хмельницької міської ради, як юридичної особи, є усі законні можливості самостійно захищати свої інтереси у відносинах з ТОВ "Рембуд-Інвест", зокрема, шляхом подачі позову в господарський суд Хмельницької області, проте, ні в поданій прокурором позовній заяві, ні в рішенні суду не зазначено про відсутність органу який має захищати права держави у відносинах з TOB "Рембуд-Інвест" або про неналежне виконання Хмельницькою міською радою відповіднихповноважень щодо захисту інтересів держави, та, відповідно, необхідність звернення до господарського суду Хмельницької області з подібним позовом саме заступника прокурора Хмельницької області.

Хмельницька міська рада і прокурор у своїх відзивах на апеляційну скаргу вважають дане рішення таким, що прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права, а апеляційну скаргу - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню з тих підстав, що рішенням Хмельницької міської ради №20 від 15 грудня 2010 року затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель м. Хмельницький, відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", а витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Тобто, витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №18-22-0.33-1410/116-18 від 03 квітня 2018 року проведений головним спеціалістом відділу у Хмельницькому районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області, не потребує затвердження шляхом прийняття окремого рішення міською радою,про що зазначає відповідач. Впровадження нового розміру нормативно грошової оцінки земельної ділянки є підставою для зміни розміру орендної плати за договором

Пункт 13 Договору оренди земельної ділянки по Старокостянтинівському шосе, 5/5а передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом, про що ТОВ "Рембуд-Інвест" було повідомлено листом від 21 листопада 2017 року.

29 жовтня і 20 листопада 2018 року, ухвалами Північно-західного апеляційного господарського суду було відкрито апеляційне провадження за скаргою відповідача та призначено справу до розгляду на 06 грудня 2018 року.

03 грудня 2018 року, ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду було задоволено клопотання Хмельницької міської ради і призначено розгляд апеляційної скарги ТОВ "Рембуд-Інвест" в режимі відеоконференції із господарським судом Хмельницької області.

06 грудня 2018 року, у судовому засіданні оголошено перерву до 20 грудня 2018 року.

19 грудня 2018 року, на підставі розпорядження керівника апарату Рівненського апеляційного господарського суду, повторним авторозподілом справи, у зв'язку з хворобою судді Саврія В.А., було визначено колегію суддів у складі: ОСОБА_3 - головуючий, ОСОБА_4, ОСОБА_5

20 грудня 2018 року, ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу ТОВ "Рембуд-Інвест" було прийнято до розгляду колегією суддів у новому складі.

Прокурор і представники сторін у судовому засіданні підтримали свої доводи, викладені у апеляційній скарзі та відзивах на неї.

Колегія суддів, заслухавши представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзивів на неї, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права встановила, що:

17 грудня 2008 року, рішенням Хмельницької міської ради №30, ТОВ "Рембуд-Інвест" було передано в оренду під будівництво 10-14 поверхового житлового масиву з вбудовано-прибудованими торгівельними та офісними приміщеннями торгівельно-розважальних комплексів, земельну ділянку площею 5 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, 5/5а. (а.с.21)

09 червня 2009 року, на підставі цього рішення міськради, між Хмельницькою міською радою, як орендодавцем, та ТОВ "Рембуд-Інвест", як орендарем, було укладено Договір оренди землі №040974200125 за яким орендодавець надав на 3 роки, строком до 17 грудня 2011 року, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 5 га з земель житлової та громадської забудови, під будівництво, що знаходиться в м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, 5/5а, з нормативно грошовою оцінкою у розмірі 2 554 244,00 грн., з орендною платою у розмірі 78 670,65 грн. в рік (3% від нормативно грошової оцінки 75 094,77 грн.; 6% від нормативно грошової оцінки 1532, 52 грн.; 8% від нормативно грошової оцінки 2042,36 грн.). (а.с.17-18)

Пунктом 13 Договору оренди сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається в разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін та тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, назначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 36 Договору оренди встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Договір підписаний сторонами та здійснено державну реєстрацію у Хмельницькій РФ ДП "ЦДЗК" за №125 від 09 червня 2009 року.

Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 25 грудня 2009 року №1783/01-15 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 5 га, що по вул. Старокостянтинівське шосе, 5/5а в м. Хмельницький складала 2 554 244,00 грн. (а.с.19, на звороті)

14 вересня 2010 року, рішенням позачергової Хмельницької міської ради №7 було вирішено внести зміни в графу 6 п.4 Додатку 3 рішення міської ради №30 від 17 грудня 2008 року, замінивши слова "на 3 роки" на слова "на 10 років до 17 грудня 2018 року", відповідно до поданого клопотання ТОВ "Рембуд-Інвест", та внести зміни до Договору оренди №040974200125 від 09 червня 2009 року. (а.с.23 на звороті)

15 грудня 2010 року, рішенням Хмельницької міської ради №20 було затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель м. Хмельницький, виконану Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто, да в п.4 рішення зазначено, що управління земельних ресурсів та земельної реформи технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель м. Хмельницький передає управлінню Держкомзему у м. Хмельницький для подальшого застосування та надання інформації щодо нормативно грошової оцінки земель міста. (а.с.138)

05 жовтня 2013 року, сторонами укладено Додаткову угоду №041074200194 до Договору оренди землі №040974200125, якою внесено зміни в п.8, замінивши слова "Договір укладено на 3 роки" на слова "Договір укладено на 10 років до 17 грудня 2018 року". (а.с.23)

04 березня 2015 року, рішенням Хмельницької міської ради №65 було внесено зміни в графу 6 п.4 Додатку 3 рішення міської ради №30 від 17 грудня 2008 року із внесеними змінами на підставі рішення позачергової міської ради №7 від 14 вересня 2010 року, замінивши слова: "на 10 років на слова "на 20 років, відповідно до поданого клопотання ТОВ "Рембуд-Інвест", внести зміни до Договору оренди №040974200125 від 09 червня 2009 року із внесеними змінами №041074200194 від 05 жовтня 2013 року. (а.с.48)

Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 19 травня 2016 року №32-28-99.4-5992/0/15-16, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 5 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, 5/5а становить 11 889 571,00 грн. (а.с.25, на звороті)

10 жовтня 2016 року, між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Рембуд-Інвест" було укладено Додаткову угоду №1356/02 до Договору оренди землі №040974200125, якою:

- п.5 договору викладено в новій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 11 889 571,00 грн. (одинадцять мільйонів вісімсот вісімдесят дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят одна грн. 00 коп.).;

- п.9 викладено в новій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України "Про оренду землі" та розмірі 366 198,84 грн. (триста шістдесят шість тисяч сто дев'яносто вісім грн. 84 коп.) в рік, що становить 8 (вісім)% під будівництво торгівельних приміщень, 6 (шість)% під будівництво офісних приміщень, 3 (три)% під будівництво житлового масиву від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, а на 2016 рік орендна плата за землю складає 363 702,02 грн. (триста шістдесят три тисячі сімсот дві грн. 02 коп.), що становить 6,8 (шість цілих вісім десятих) відсотка під будівництво торговельних приміщень, 5,1 (п'ять цілих одна десята) відсотка під будівництво офісних приміщень, 3 (три)% під будівництво житлового масиву від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на відповідний рахунок; п.8 викладено в новій редакції: "Договір укладено на 20 (двадцять) років до 17 грудня 2028 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за зо днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. (а.с.24)

Невід'ємною частиною додаткової угоди є: витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 19 травня 2016 року; розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності грошова оцінка яких проведена на 19 травня 2016 року; витяг з рішення міської ради №65 від 04 березня 2015 року.

21 листопада 2017 року, Управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради направило лист №3381/02-01-05 ТОВ " Рембуд-Інвест" про те, що на підставі змін коефіцієнтів, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф), внесених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25 листопада 2016 року, яким затверджено "Порядок нормативно грошової оцінки земель населених пунктів", необхідно привести у відповідність нормативно грошову оцінку наданої в оренду земельної ділянки, звернувшись із заявою про проведення розрахунку та виготовлення проекту додаткової угоди до договору. (а.с.27-31)

Згідно витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 03 квітня 2018 року №18-22-0.33-1410/116-18 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 5 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, 5/5а становить 25 205 891,00 грн. (а.с.26)

З урахуванням нової нормативно грошової оцінки на 2018 року, мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки площею 5 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, 5/5а становить 776 341,45 грн., що становить 8% під будівництво торговельних приміщень, 6% під будівництво офісних приміщень, 3% під будівництво житлового масиву. (а.с.14-15)

11 травня 2018 року, оскільки ТОВ "Рембуд-Інвест" в добровільному порядку змін до Договору оренди земельної ділянки в частині розміру її нормативно грошової оцінки, що безпосередньо впливає на розмір орендної плати, не внесло, заступник прокурора Хмельницької області звернувся в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до господарського суду Хмельницької області з позовом до ТОВ "Рембуд-Інвест" про внесення змін до Договору оренди землі від 09 червня 2009 року №040974200125, укладеного між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Рембуд-Інвест, а саме:

- п.5 викласти в новій редакції "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25 205 891,00 грн. (двадцять п'ять мільйонів двісті п'ять тисяч вісімсот дев'яносто одна гривня);

- п.9 викласти в новій редакції "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України "Про оренду землі" та розмірі 776 341,45 грн. (сімсот сімдесят шість тисяч триста сорок одна гривня сорок п'ять копійок), що становить 3 (вісім)% під будівництво торговельних приміщень 6 (шість)% під будівництво офісних приміщень, 3 (три)% під будівництво житлового масиву від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рахунок №33218812700002 в ГУДКУ у Хмельницькій області МФО 815013, ЗКПО 23565225, код платежу 1зо50200, одержувач: міський бюджет.

13 червня 2018 року, заступник прокурора Хмельницької області уточнив позовні вимоги, через з арифметичну помилку, та просив внести зміни до Договору оренди землі №040974200125 від 09 червня 2009 року, укладеного між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Рембуд-Інвест, а саме:

- п.5 викласти в новій редакції "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25 205 891,00 грн. (двадцять п'ять мільйонів двісті п'ять тисяч вісімсот дев'яносто одна гривня);

- п.9 викласти в новій редакції "орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі відповідно до ст. 22 Закону України "Про оренду землі" та розмірі 776 341,45 грн. (сімсот сімдесят шість тисяч триста сорок одна гривня сорок п'ять копійок, що становить 8 (вісім)% під будівництво торговельних приміщень 6 (шість)% під будівництво офісних приміщень, 3 (три)% під будівництво житлового масиву від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рахунок №33218812700002 в ГУДКУ у Хмельницькій області МФО 815013, ЗКПО 23565225, код платежу 1зо50200, одержувач: міський бюджет. (а.с.43-45)

13 липня 2018 року, ухвалою господарського суду Хмельницької області було прийнято заяву заступника прокурора Хмельницької області про зміну предмету позову. (а.с.54)

28 серпня 2018 року, рішенням господарського суду Хмельницької області було задоволено позов заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради до ТОВ "Рембуд-Інвест" та внесено відповідні зміни до Договору оренди землі №040974200125 від 09 червня 2009 року. (а.с.99-104)

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задоволити з огляду на наступне.

Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання іншою особою.

Захист свого особистого немайнового або майнового права та інтересу в суді кожна особа вправі здійснювати шляхом звернення з позовом, предмет якого або кореспондує із способами захисту, визначеними у ст. 16 ЦК України, договором або іншим законом.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" та ст. 284 ГК України, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі.

За приписами ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Як вбачається з матеріалів справи, 09 червня 2009 року між Хмельницькою міською радою та ТОВ "Рембуд-Інвест" було укладено Договір оренди землі №040974200125 (зі змінами від 05 жовтня 2010 року, від 10 жовтня 2016 року) за яким орендодавець надав на 20 років, строком до 17 грудня 2028 року, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 5 га з земель житлової та громадської забудови, під будівництво, що знаходиться в м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, 5/5а, з нормативно грошовою оцінкою у розмірі 2 554 244,00 грн., з орендною платою у розмірі 78 670,65 грн. в рік (3% від нормативно грошової оцінки 75 094,77 грн.; 6% від нормативно грошової оцінки 1532, 52 грн.; 8% від нормативно грошової оцінки 2042,36 грн.). (а.с.17-18)

Статтею 289 Податкового кодексу України зазначено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

З урахуванням укладеної між сторонами Додаткової угоди №1356/02 від 10 жовтня 2016 року до Договору оренди землі, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складала 11 889 571,00 грн. (п. 5 договору), і, відповідно, а орендну плату визначено було в розмірі 366 198,84 грн. (п. 9 договору).

Заступник прокурора Хмельницької області, на підставі витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №18-22-0.33-1410/116-18 від 03 квітня 2018 року, вартість якої склала 25 205 891,00 грн., звернувся до Господарського суду Хмельницької області з позовом в інтересах Хмельницької міської ради до ТОВ "Рембуд-Інвест" про внесення змін до Договору №040974200125 від 09 червня 2009 року в частині зазначення нової нормативно грошової оцінки земельної ділянки та, відповідно, збільшення розміру орендної плати.

Судом даний позов заступника прокурора було задоволено.

Проте, виносячи оскаржуване рішення, господарський суд першої інстанції не дослідив підставність звернення прокурора з даним позовом.

Так, відповідно до ч.ч.3-5 ст. 53 ГПК України, прокурор звертається до суду, в інтересах держави, з позовною заявою. В якій обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В обґрунтування заявлених позовних вимог заступник прокурора зазначив про те, щодо повноважень Хмельницької міської ради відноситься розпорядження землями територіальної громади м. Хмельницький, зокрема, укладання договорів оренди зазначених земельних ділянок, та внесення змін у вже укладені договори оренди земельних ділянок визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Цивільним кодексом України, проте міською радою самостійно заходи щодо усунення порушень у судовому порядку не вживаються, у зв'язку з чим цей позов заявив в інтересах міської ради прокурор.

Однак, за п.3 ч.1 ст. 1311 Конституції України, практики Європейського Суду з прав людини, прокуратура в Україні здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією із засад правосуддя.

Згідно ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

У справі, що розглядається, прокурор обґрунтував наявність "інтересів держави" порушенням, на його думку, законності при вирішенні суспільно значимого питання щодо використання земель комунальної власності та встановлення обґрунтованої орендної плати для орендаря за використання земельної ділянки, що є суспільним інтересом, який полягає у повному надходженні коштів до державного бюджету, що явно переважає приватний інтерес відповідача.

Тому, захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні суб'єкти владних повноважень, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.

Прокурор не може вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати належного суб'єкта владних повноважень, який може і бажає захищати інтереси держави.

У даному випадку прокурор вірно встановив орган місцевого самоврядування, до повноважень якого входить розпорядження землями територіальної громади м. Хмельницький, а саме: Хмельницьку міську раду.

У Хмельницькій міській раді, як юридичної особи наявні всі законні можливості самостійно захищати свої інтереси у відносинах з ТОВ "Рембуд-Інвест", зокрема, і шляхом подачі позову в господарський суд Хмельницької області.

Ні в поданій заступником прокурора Хмельницької області позовній заяві, ні в рішенні господарського суду Хмельницької області у справі №924/349/18 від 28 серпня 2018 року не зазначено причин, за якими позивач не може самостійно звернутися за захистом до суду, обмежившись лише посиланням про невжиття останнім таких заходів, тобто усупереч вищевикладеному прокурором не наведено, а судом не перевірено причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.

Представник Хмельницької міської ради, в суді апеляційної інстанції, повідомила, що міськрада проводить договірну роботу з своїми контрагентами, проте, через їх велику кількість, не встигло подати самостійного позову до відповідача.

Підстави представництва Прокурором інтересів держави з'ясовуються насамперед судом першої інстанції, який має досить широкий розсуд (дискрецію) в оцінці підстав звернення прокурора.

Безпідставність звернення прокурора до суду на захист інтересів держави може бути підставою для скасування судового акта у випадку, коли законних підстав для такого представництва явно не було, що свідчить про порушення п.3 ч.1 ст. 131-1 Конституції України.

Аналогічна правова позиція відображена в постанові Касаційного господарського суду Верховного Суду у справі №924/1237/17 від 20 вересня 2018 року.

Таким чином, колегія суддів вважає, що прокурор передчасно звернувся до суду в інтересах держави в особі Хмельницької міської ради не встановивши причин чому остання не захищає свої інтереси самостійно.

Згідно із п.3 ч.1 ст. 277 ГПК України, апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати рішення та ухвалити нове рішення.

Таким чином, за наявності органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для представництва прокурором інтересів Хмельницької міської ради у цій справі, і тому рішення господарського суду Хмельницької області від 28 серпня 2018 року підлягає скасуванню та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Крім того, місцевий господарський суд врахувавши, що новим Порядком нормативно грошової оцінки земель населених пунктів (застосовується з 1 січня 2017 року), затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25 листопада 2016 року, було змінено коефіцієнти, що застосовуються для обрахунку нормативно грошової оцінки земельних ділянок, проте не з'ясував, чи зазначені зміни є обовязкоми для внесення змін в укладений договір, та наскільки зміна встановлених даним наказом коефіцієнтів, змінює розмір нормативно грошової оцінки землі, і наскільки вона впливає чи може впливати на розмір орендної плати.

Згідно ст.ст. 74, 77 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

На підставі наведеного, ознайомившись з матеріалами справи, оцінивши докази, надані сторонами, перевіривши об'єктивність прийняття рішення судом першої інстанції, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу позивача слід задоволити, а додаткове рішення господарського суду Житомирської області від 21 вересня 2018 року скасувати, прийняти нове рішення.

Відповідно до вимог ст. ст. 49, 105 ГПК України, у зв'язку з задоволенням апеляційної скарги судові витрати у сумі 1762,00 грн. - за подання апеляційної скарги підлягають стягненню з проекуртури Хмельницької області на користь відповідача.

Керуючись ст. ст. 275, 277, 282 ГПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-Інвест" - задоволити.

Рішення господарського суду Хмельницької області від 28 серпня 2018 року у справі №924/349/18 - скасувати.

Прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Судові витрати Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-Інвест" за подачу апеляційної скарги покласти на прокуратуру Хмельницької області.

Господарському суду Хмельницької області видати відповідний наказ.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у строк та в порядку, встановленому статтями 287-289 ГПК України.

Справу №924/349/18 повернути господарському суду Хмельницької області.

Повний текст постанови складений "28" грудня 2018 р.

Головуючий суддя Дужич С.П.

Суддя Савченко Г.І.

Суддя Павлюк І.Ю.