ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
19.11.2018Справа № 910/11813/18
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., розглянувши справу
за позовом приватного акціонерного товариства «Телекомпанія ТЕТ»
до Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення
про зобов'язання вчинити дії
Представники сторін:
від позивача Мартиновська З.І. (за дов.)
від відповідача Панамаренко Д.М. (за дов.)
До Господарського суду міста Києва звернулось з позовом приватне акціонерне товариство (далі - ПрАТ) «Телекомпанія ТЕТ» до Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (далі - КРРТ) про зобов'язання до виконання зобов'язань за договором № 4-527 від 19 грудня 2014 року шляхом надання телекомунікаційних послуг згідно з додатком 1 до договору № 4-527 від 19.12.2014, а саме: увімкнувши аналогове ефірне мовлення приватному акціонерному товариству «Телекомпанія ТЕТ».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач 01 вересня 2018 року вимкнув аналогове телевізійне мовлення, чим порушив власні зобов'язання за договором № 4-527 від 19 грудня 2014 року. Позивач стверджує, що вимкнення аналогового телевізійного мовлення здійснено за відсутності підстав, оскільки договір № 4-527 від 19 грудня 2014 року був чинним на той момент, а його ліцензія на мовлення НР № 00373-м від 29 листопада 2011 року не була анульованою. Нормативно обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилається на приписи ч. 1 ст. 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», якою визначений вичерпний перелік підстав анулювання ліцензії. Згідно вказаною нормою втрата чинності ліцензії на мовлення можлива лише у разі наявності рішення суду про це, водночас, таке рішення суду щодо позивача відсутнє. Рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 29.08.2018 за № 1320 «Про вимкнення аналогового телевізійного мовлення ПрАТ «ТК «ТЕТ» не може бути підставою для порушення відповідачем зобов'язань за договором, оскільки стосується позивача та не містить вказівок для третіх осіб.
Відповідач позовні вимоги відхилив повністю. Відповідач вважає, що припинення надання телекомунікаційних послуг на користь позивача є правомірним, оскільки згідно п. 1 рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 29.08.2018 за № 1320 ліцензія позивача на мовлення НР № 00373-м від 29 листопада 2011 року втратила чинність з 01 вересня 2018 року в частині докладних характеристик каналу (мережі) мовлення.
Відповідачем було подано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 572/2528/18, у якій вжиті заходи забезпечення позову шляхом зупинення в частині постанову Кабінету Міністрів України щодо строку припинення використання радіо технологій.
В судовому засіданні 11 жовтня 2018 року судом постановлена ухвала, яка занесена до протоколу судового засідання, про відмову у задоволенні цього клопотання, оскільки відсутня об'єктивна неможливості розгляду цієї справи до вирішення справи № 572/2528/18.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, повно,б всебічно та об'єктивно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
19 грудня 2014 між приватним акціонерним товариством «Телекомпанія ТЕТ» (замовником) та Концерном радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (виконавцем) укладено договір № 4-527 від 19 грудня 2014 року (далі - Договір), предметом якого є надання виконавцем телекомунікаційних послуг на користь позивача.
Додатковою угодою № 5 від 01 грудня 2017 року строк дії Договору продовжено до 31 грудня 2018 року включно або до дати, яка буде визначена Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення як дата кінцевого вимкнення аналогового телевізійного мовлення, в залежності від того, яка з дат настане раніше.
Згідно п. 4.1 виконавець надає телекомунікаційні послуги тільки після отримання від замовника копій ліцензій Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення на право користування каналами мовлення.
Пунктом 2.1 Договору передбачено, що виконавець має право припинити надання телекомунікаційних послуг, у випадку анулювання ліцензії замовника, а також інші права відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до п. 8.1 нормативні акти Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформації, прийняті після підписання даного договору, є обов'язковими для виконання сторонами і в разі необхідності є підставою для внесення змін до даного договору.
Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 13.06.2018 «Про внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України» внесено зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 815.
Пунктом 38 розділу І вказаного Плану передбачено, що, крім територій з особливим режимом мовлення, з 31 серпня 2018 року припиняється використання аналогове телевізійного мовлення, для м. Києва та Кіровоградської області з 31 липня 2018 року.
На виконання цієї постанови Кабінету Міністрів України Національною радою України з питань телебачення та радіомовлення прийнято рішення № 1320 від 29.08.2018 «Про вимкнення аналогового телевізійного мовлення ПрАТ «ТК «ТЕТ», м. Київ, (логотип: «ТЕТ»)».
Згідно п. 1 рішення № 1320 від 29.08.2018, ліцензія позивача на мовлення НР № 00373-м від 29 листопада 2011 року втратила чинність з 01 вересня 2018 року в частині докладних характеристик каналу (мережі) мовлення. Пунктом 2 цього рішення позивач повинен привести ліцензію на мовлення у відповідність до Плану використання радіочастотного ресурсу України, шляхом переоформлення, вилучивши канали мовлення, які підлягають вимкненню. Додаток до рішення №1320 від 29.08.2018 містить перелік каналів мовлення позивача, що підлягають вимкненню.
01.09.2018 Концерном радіомовлення, радіозв'язку та телебачення вимкнено аналогове телевізійне мовлення ПрАТ «Телекомпанія ТЕТ», надання якого є предметом Договору.
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо припинення виконання своїх обов'язків за Договором суд виходить з такого.
Укладений між сторонами договір № 4-527 від 19 грудня 2014 року за своєю правовою природою є договором послуг у сфері надання та отримання телекомунікаційних послуг, що регулюється Законами України «Про телекомунікації», «Про телебачення і радіомовлення».
Згідно зі ст. 28 Закону України «Про телекомунікації» використання телекомунікаційних мереж загального користування для потреб телебачення та радіомовлення здійснюється на договірних засадах відповідно до законодавства. Надання телекомунікаційних послуг для потреб телебачення та радіомовлення регулюється Законом України «Про телебачення і радіомовлення».
За приписами ч. 4 ст. 39 Закону України «Про телебачення та радіомовлення» телерадіоорганізації здійснюють мовлення з використанням ресурсу багатоканальної телемережі відповідно до умов ліцензії на мовлення та угоди з оператором багатоканальної телемережі.
Ліцензія на мовлення є єдиною законною підставою на право мовлення. Визначені ліцензією на мовлення та додатками до ліцензії організаційні, технологічні та змістовні характеристики мовлення, а також організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов'язання ліцензіата становлять умови ліцензії на мовлення, що є обов'язковими до виконання (ст. 27 Закону України «Про телебачення і радіомовлення»).
Отже, правом здійснення діяльності з мовлення, у тому числі і правом на укладення відповідних договорів щодо використання телекомунікаційних мереж, наділені суб'єкти зі спеціальною правоздатністю, наявність якої посвідчується таких спеціальних дозволом як ліцензія (ч. 3 ст. 91 ЦК України). З огляду на це, оскільки обов'язок відповідача з надання телекомунікаційних послуг кореспондується праву позивача на мовлення, і це право особи на мовлення визначається ліцензією, то обсяг права вимоги замовника до виконавця телекомунікаційних послуг обмежується обсягом його прав за ліцензією.
З наведеного слідує, що втрата з 01 вересня 2018 року чинності ліцензії позивача на здійснення діяльності, з метою якої було укладено Договір, унеможливлює його подальше виконання внаслідок відсутності у позивача спеціальної правоздатності як необхідної здійснення аналогового мовлення.
Таким чином, дії відповідача з відключення аналогового телевізійного мовлення 01 вересня 2018 року є правомірними, оскільки втрата чинності ліцензії позивача в частині здійснення аналогового телевізійного мовлення виключає його право вимоги до виконавця телекомунікаційних послуг в тій частині, що не охоплена дією ліцензії.
Відхиляючи доводи позивача щодо прийняття рішення Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення про вимкнення аналогового телебачення поза межами повноважень суд видить з принципу диспозитивності (ст. 14 ГПК України) господарського судочинства, згідно з яким суд розглядає справи за заявою особи і в межах заявлених вимог. Суд не вправі надавати оцінку та приймати рішення з питань, що не заявлені та не входять до юрисдикції суду. З огляду на це, за відсутності доказів про скасування або визнання недійсним вказаного рішення, суд приходить до висновку, що рішення №1320 від 29.08.2018, як акт індивідуальної дії щодо вимкнення аналогового телебачення, є чинним та підлягає виконанню.
Наведене свідчить про необґрунтованість позову.
Судовий збір, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволені позову приватного акціонерного товариства «Телекомпанія «ТЕТ» до Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення про зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Судові витрати покласти на приватне акціонерне товариство «Телекомпанія «ТЕТ».
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана в порядку, передбаченому підпунктом 17.5 пункту 17 розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України».
Повний текст рішення підписано 28.12.2018.
Суддя С. А. Ковтун