27 грудня 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3878/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Єгунової О.М.,
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Чернігівської обласної державної адміністрації, Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_4 звернулась до суду з адміністративним позовом до Чернігівської обласної державної адміністрації та просить:
1 Визнати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Чернігівської обласної державної адміністрації, щодо відмовити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та вкладки до посвідчення категорії 1, через відсутність законодавчих підстав- незаконним.
2. Зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Чернігівської обласної державної адміністрації, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вкладки до посвідчення категорії 1.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем протиправно відмовлено у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та вкладки до посвідчення категорії 1, оскільки відповідними експертними висновками встановлено факт наявності у неї захворювання та інвалідності, пов'язаних зі впливом аварії на ЧАЕС, а також тим, що, до встановлення захворювання та інвалідності, позивачка мала статус особи, яка постраждала в наслідок аварії на ЧАЕС.
Позивач в судове засідання не з'явилась. Про час та місце розгляду справи сповіщалась належним чином. Причини неявки не повідомила.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача - Чернігівської обласної державної адміністрації в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Представник співвідповідача - Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Чернігівської обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи - Департаменту захисту соціального населення Чернігівської обласної державної адміністрації проти задоволення позову заперечила.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивачу, як дитині, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи в 1995 році державою був наданий статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи, відповідно до п.7 ст. 27 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та згідно постанови КМУ № 501 від 25 серпня 1992р. було видано посвідчення серія Д № 172700 (а.с. 14).
Центральна міжвідомча експертна комісія МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильський АЄС, на підставі вимог постанови КМУ № 674 від 02 грудня 1992 “Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, наказу МОЗ № 150 від 17 травня 1997 р. “Переліку хвороб, при яких може бути встановлений причинний зв'язок з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС”,і відповідно до п. 3 абзацу 3 ст.12 закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановили причинний зв'язок - пов'язали, що захворювання позивачки виникло в наслідок аварії на ЧАЕС, розглянула звернення позивача на засіданні №03 від 09 квітня 2013 року на предмет причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильський АЄС на підставі основного діагнозу «папілярна карцинома щитовидної залози, ст. І, Т3N0Mx, кл.гр.ІІ (а.с. 13), зробила висновок, що її захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЄС.
В подальшому, на підставі експертного висновку 6.09.2018 позивачу була встановлена третя група інвалідності, захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЄС, безтерміново, довідка до акту огляду медико-санітарною комісією, серія АВБ № 058933 (а.с. 16).
Обласна комісія зі встановлення статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Чернігівської обласної державної адміністрації на засіданні, згідно з витягом з протоколу № 3 від 18 жовтня 2018 року відмовила ОСОБА_4 у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії № 1, через відсутність законодавчих підстав, оскільки після досягнення повноліття вона не мала статусу особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає таке рішення Обласної комісії зі встановлення статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Чернігівської обласної державної адміністрації неправомірним, з наступних підстав.
Згідно частини першої статті 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я України.
На встановлення причинного зв'язку між погіршенням стану здоров'я і встановленням інвалідності та наслідками Чорнобильської катастрофи мають право особи, яким після досягнення повноліття не буде надано відповідно до частини першої статті 11 цього Закону статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, з числа: - хворих на рак щитовидної залози.
Оскільки, причинний зв'язок між захворюванням ОСОБА_4 було встановлено Центральною міжвідомчою експертна комісія МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильський АЄС і всі необхідні документи були подані позивачем при зверненні за видачею посвідчення, суд приходить до висновку, що позивач має право на видачу посвідчення особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, а рішення комісії зі встановлення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи при Чернігівський облдержадміністрації від 18 жовтня 2018 року - незаконним.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_4 підлягає стягненню сплачений нею при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Чернігівської обласної державної адміністрації, щодо відмовити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, та вкладки до посвідчення категорії 1, через відсутність законодавчих підстав- незаконним.
Зобов'язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Чернігівської обласної державної адміністрації, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видати посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вкладки до посвідчення категорії 1.
Стягнути з Чернігівської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022674) на користь ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 27 грудня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот