Рішення від 24.12.2018 по справі 761/48496/18

Справа № 761/48496/18

Провадження № 2-о/761/493/2018

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді: Пономаренко Н.В.,

з участю секретаря: Малашевського О.В.

заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому засіданні в приміщенні суду цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у місті Києві, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про встановлення факту смерті, -

ВСТАНОВИВ:

19.12.2018 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м.Києва з заявою, в якій просить встановити факт смерті свого батька - ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Донецьк.

Заяву обґрунтовано тим, що заявник позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть своєї матері у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки факт її смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий Відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

19.12.2018 ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва вказану заяву залишено без руху та надано заявнику строк для усунення вказаних в ній недоліків, які заявником були виправлені 24.12.2018 року. Ухвалою суду від 24.12.2018 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду в порядку окремого провадження в приміщенні суду на 24.12.2018 на 15-30 год.

Заявник в судовому засіданні заяву підтримав в повному обсязі та просив її задовольнити.

Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у місті Києві - в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в своїй заяві просить розглянути справу без участі Відділу державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у місті Києві.

Інші заінтересовані особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 в судове засідання не з»явились, про день, час і місце розгляду справи повідомлялись належним чином, причину неявки не повідомили.

Заслухавши пояснення заявника, який також був допитаний в судовому засіданні як свідок, дослідивши письмові докази, що знаходяться в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є сином ОСОБА_5 та ОСОБА_3, що підтверджено свідоцтвом про народження НОМЕР_4 виданого 25.02.1967 року (а.с.37).

Згідно довідки від 02.03.2017 №10319 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, його зареєстроване місце проживання : АДРЕСА_5; а фактичне: АДРЕСА_1 (а.с.36).

Згідно довідки від 09.09.2015 №1427025076 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4, зареєстроване місце проживання було : АДРЕСА_2(а.с.33).

Згідно заповіту від 31.05.2018 року, засвідченого приватним нотаріусом Київського нотаріального округу Скульською Т.А., вбачається, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4 заповів ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 квартиру АДРЕСА_2 (а.с.34)

Відповідно до копії Свідоцтва про смерть НОМЕР_5 від 16.07.2018 року, виданого Калінінським відділом запису актів громадянського стану міста Донецька державної реєстраційної палати міністерства юстиції, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Донецьк (а.с.26).

Крім того, під час допиту заявника в якості свідка в судовому засіданні, останній підтвердив ту обставину, що ОСОБА_5 дійсно помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Донецьк та був похований на кладовищі «Лозовское» в м. Донецьк.

Вказані обставини також підтверджуються наявними в матеріалах справи довідкою про причину смерті від 16.07.2018 року, лікарським свідоцтвом про смерть НОМЕР_6 від 16.07.2018 та фотокартками з місця захоронення ОСОБА_5(а.с.27, 28, 29-31).

Звертаючись з даною заявою до суду, заявник посилається на те, що він позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть свого батька, оскільки факт його смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий Відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Зі змісту відмови Відділу державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у місті Києві за №К-106/16.2-45 від 01.12.2018 року на заяву ОСОБА_1 про проведення державної реєстрації смерті його батька, вбачається, що заявником для підтвердження факту смерті ОСОБА_5 було пред'явлено Свідоцтво про смерть НОМЕР_5 від 16.07.2018 року, виданого Калінінським відділом запису актів громадянського стану міста Донецька державної реєстраційної палати міністерства юстиції, яке, в свою чергу, було видано на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Вказаним відділом, з урахуванням ч.1 ст.17 закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», було відмовлено заявнику у проведенні державної реєстрації смерті на підставі пред»явлених документів (а.с.38).

Тобто, форма вказаного свідоцтва не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024.

В свою чергу, у відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.

Згідно п.1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, підставою для державної реєстрації смерті є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545, або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.

Разом з тим, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

При цьому, згідно роз'яснень, які містяться в п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року за №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.

Положення ч. 1 ст. 317 ЦПК України передбачають, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

В свою чергу, відповідно до п. 1 Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 року, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Вимоги ст. 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської області» закріплюють, що згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей" на строк до 31 грудня 2019 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).

При цьому, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», м.Донецьк віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Крім того, відповідно до п.3 наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», із відповідними змінами, тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.

З огляду на те, що встановлення факту смерті має для заявника юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, надасть можливість здійснити державну реєстрацію смерті його батька та отримати відповідне свідоцтво про смерть, а встановлення вказаного факту в позасудовому порядку за вищенаведених обставин неможливе, суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що існують всі правові підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_5, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Донецьк.

У відповідності до вимог ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 95, 229, 258, 259, 263-265, 315, 317 Цивільного процесуального кодексу України, суд , -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1), заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у місті Києві (код ЄДРПОУ: 25719063, місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 47/14), ОСОБА_3 (місце реєстрації як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_2) ОСОБА_4 (місце реєстрації як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_4, ІПН НОМЕР_3), - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Донецьк.

Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення складено 26.12.2018 року.

Суддя: