Справа № 1540/4693/18
12 грудня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача ОСОБА_1, представника позивача - адвоката ОСОБА_2 (за ордером), представника відповідача - ОСОБА_3 (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання рішення протиправним, зобов'язання призначити, нарахувати та виплатити пенсію, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якому просить визнати протиправним рішення №2717 від 15.06.2018 року про відмову у призначенні пенсії та зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі призначити, нарахувати та виплатити пенсію з 28.04.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 27.04.2018 року йому виповнилось 50 років, він має 25 років 5 місяців 26 днів страхового стажу, з них 13 років 2 місяці водолазного стажу, за які біля 3688 год. 31 хв. перебування під водою. Позивач вважає, що періоди роботи водолазом - 13 років 2 місяці мають бути зараховані до спеціального стажу, та він має право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Позивач вказав, що 18.05.2018 року він звернувся до Центрального ОУПФУ в м. Одесі із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1. До заяви було додано: копію довідки про присвоєння РНОКПП; копію паспорту; дві копії довідки про підтвердження стажу; трудові книжки; військовий квіток; диплом про навчання; особові книги водолаза; свідоцтво про народження дитини.
Позивач зазначив, що рішенням №2717 від 15.06.2018 р. йому відмовлено у призначенні пенсії. Із рішення вбачається, що відповідач нарахував у позивача 25 років 5 місяців 26 днів страхового стажу, що є достатнім для призначення пенсії за умови досягнення 50 річного віку і не менше 10 років стажу за списком №1. У рішенні вказано, що стаж позивача за списком №1 складає лише 4 роки 10 місяців, кількість «водо-годин 1609». При цьому частина водолазного стажу позивача безпідставно не врахована до спеціального стажу, оскільки в дійсності він працював водолазом 13 років 2 місяці (водолазний стаж), за які 3688 год. 31 хв. перебування під водою.
Позивач вважав, що він має право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Проте йому протиправно відмовлено у призначенні пенсії, оскільки до спеціального стажу не враховано періоди, що мають враховуватись.
Ухвалою від 17.09.2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 16.10.2018 року на 12:00 год.
Ухвалою від 17.09.2018 року у відповідача витребувано докази.
Ухвалою від 09.10.2018 року продовжено Центральному об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України в м. Одесі строк на виконання ухвали від 17.09.2018 року.
Ухвалою від 16.10.2018 року закрито підготовче провадження у справі і призначено справу до судового розгляду по суті на 12.11.2018 року.
Під час судового розгляду справи позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити з викладених у позові підстав.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував. 11.10.2018 року представник відповідача надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що 15.06.2018 року Управлінням прийнято рішення №2717 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 позивачу на підставі ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За наявними документами страховий стаж позивача складає 25 років 5 місяців 26 днів, з яких пільгового стажу - 4 роки 10 місяців, кількість водо-годин - 1609, тому права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах у позивача немає.
Представник відповідача вказав, що при призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 необхідно встановити: чи працював працівник повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці; чи передбачена його посада Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України; чи проведено атестацію робочих місць на підприємстві. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає право працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.
Представник відповідача зазначив, що період роботи позивача з 01.07.1994 року по 31.10.2003 року в Державному регіональному проектно-вишукувальному інституті «Укрпівдендіпроводгосп» не підтверджено уточнюючою довідкою, що повинна відповідати додатку №5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.
Представник відповідача вказав, що у зазначений період наявне сумісництво з професією, яка не передбачена Списком № 1.
Також представник відповідача зазначив, що до пільгового стажу позивача неможливо зарахувати спірний період, оскільки відсутні докази проведення атестації зазначеного робочого місця.
Заслухавши вступне слово позивача, представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оглянувши у судовому засіданні оригінал пенсійної справи позивача, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 18 травня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі з заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 109).
Рішенням Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №2717 від 15.06.2018 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на підставі ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В рішенні зазначено, що за наявними документами страховий стаж позивача складає 25 років 5 місяців 26 днів, з яких пільгового стажу - 4 роки 10 місяців, кількість водо-годин - 1609, тому права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах немає. В рішенні вказано, що до пільгового стажу не зараховано період роботи з 01.07.1994 року по 31.10.2003 року на Державному регіональному проектно-вишукувальному інституті «Укрпівдендіпроводгосп», оскільки відсутня довідка, яка відповідає Додатку №5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу та наявне сумісництво з професією, яка не передбачена Списком №1 (а.с. 103).
13.09.2018 року на адресу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі надійшов лист від Головного управління Пенсійного фонду України від 11.09.2018 року «Щодо перевірки пенсійної справи», відповідно до якого пенсійну справу ОСОБА_1 повернуто після перевірки в порядку контролю. В листі зазначено, що за результатами перевірки встановлено, що до страхового стажу безпідставно не зараховано періоди роботи з 01.10.1997 року по 21.06.1998 року. У рішенні про відмову вказано про відсутність пільгової довідки за 1994-2003 роки та не зазначено, що є за інші періоди роботи з 2004 року по 2010 рік.
Також ГУ ПФУ в Одеській області у вказаному листі зазначило, що для врахування до пільгового стажу періодів роботи за наявними в пенсійній справі документами підстав немає. Вказано також, що в рішенні про відмову невірно зазначено вік, коли заявник набуде право на пенсію (а.с. 163).
02.10.2018 року Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі прийняло рішення №2717/2 на заміну рішення «Про відмову у призначенні пенсії» від 15.06.2018 року №2717, в якому зазначило, що за наявними документами страховий стаж позивача складає 26 років 2 місяці 17 днів, з яких пільгового стажу - відсутній, тому права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах немає. В рішенні додатково повідомлено, що відповідно до Порядку та Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383, для врахування до пільгового стажу періодів роботи за наявними в пенсійній справі документами підстав немає (а.с. 164-165).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Тобто, право на отримання пенсії в Україні є конституційним правом громадянина України.
До спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд застосовує норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент звернення позивача за призначенням пенсії), оскільки абзацами 1, 2 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» вказаного Закону визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Тому норми Закону України «Про пенсійне забезпечення», на які посилається позивач, суд до спірних правовідносин не застосовує в силу наведених вище приписів пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі за текстом - Закон) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частиною 5 ст.45 Закону передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно ч.1 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджено постановою КМ України від 24.06.2016 року № 461, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають водолази 1, 2, 3 групи спеціалізації робіт та інші працівники, зайняті роботою під водою, у тому числі в умовах підвищеного атмосферного тиску, не менше 275 годин на рік (25 годин на місяць), або час перебування яких під водою з початку водолазної практики становить 2750 годин і більше (розділ ХХІІІ Списку № 1).
Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно п.п. 1 та 2 п.2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року N 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за N 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року N 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до пунктів 1-3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (далі за текстом - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно п.20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Згідно п.9 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. № 383 (далі за текстом - Порядок №383), пенсії за сумісними роботами, професіями та посадами працівників, зайнятих у виробництвах та на роботах, передбачених Списками, призначаються:
1) за Списком N 2, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в Списку N 1, а інша в Списку N 2;
2) на загальних підставах, якщо одна із виконуваних робіт, професій чи посад передбачена в Списку N 1 або Списку N 2, а інша цими Списками не передбачена.
Абзацами 2, 3 ч.2 ст.63 Закону визначено, що територіальними органами виконавчої дирекції Пенсійного фонду є головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах. Головні управління та управління Пенсійного фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Територіальні органи створюються і діють на підставі Положення про територіальні органи Пенсійного фонду, затвердженого правлінням Пенсійного фонду.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 затверджено Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі за тестом Положення про головні управління), а також Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі за текстом - Положення про управління).
Відповідно до пункту 1 Положення про головні управління, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Серед завдань та повноважень, визначених вказаним Положенням про головні управління, відсутнє повноваження на скасування рішень об'єднаного управління щодо призначення/відмови в призначенні пенсії.
Відповідно до пункту 1 Положення про управління, Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Серед завдань та повноважень, визначених вказаним Положенням про управління Центральне ОУПФУ м.Одеси також не має повноважень на скасування власних рішень, зокрема, щодо відмови в призначенні пенсії.
Тому після видання відповідачем рішення № 2717/2 від 02.10.2018 року «на заміну рішення «Про відмову в призначенні пенсії» від 15.06.2018 року № 2717» первісне рішення від 15.06.2018 року № 2717 фактично залишається чинним, оскільки воно не скасоване.
Протиправність рішення від 15.06.2018 року № 2717 підтверджується самим фактом його «заміни» відповідачем іншим рішенням, згідно якого до розрахунку страхового стажу позивача додатково зараховано період з 01.10.1997 року по 21.06.1998 року, який не було враховано у рішенні від 15.06.2018 року.
Крім того, згідно наявних у пенсійній справі документів, зокрема, протоколу 2717 від 24.05.2018 року, підписаного спеціалістом Центрального ОУПФУ м.Одеси ОСОБА_4, а також доданого до протоколу розрахунку стажу ОСОБА_1, стаж роботи позивача водолазом складає 12 років 10 місяців, кількість водо-годин складає 3665 годин. Вказані показники підтверджуються особистою книжкою водолаза на ім'я позивача (а.с.12-59).
Також з трудової книжки позивача БТ-ІІ № 1008639 вбачається, що позивач з 01.07.1994 року по 31.10.2003 року працював електрозварником та електрогазозварником у Державному регіональному проектно-вишукувальному інституті «Укрпівдендіпроводгосп» з доплатою до тарифної ставки за роботу у шкідливих умовах, що також підтверджується довідкою підприємства від 03.04.2018 року № 079/93-ОД/к3. Дані професії містяться у розділі ХХХІІІ Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Тому враховуючи положення пункту 9 Порядку №383, відповідач повинен був з'ясувати, у тому числі й наявність підстав для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, оскільки в певні періоди роботи позивач суміщав роботу на даному підприємстві з роботою водолазом.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 15.06.2018 року № 2717 є протиправним, а тому позовна вимога ОСОБА_1 про визнання цього рішення протиправним підлягає задоволенню.
Крім того, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень суд на підставі ч.2 ст.9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та скасувати зазначене рішення як протиправне.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити йому пенсію з 28.04.2018 року, суд дійшов висновку, що дана вимога є передчасною та не підлягає задоволенню, оскільки є чинним інше прийняте відповідачем рішення від 02.10.2018 року № 2717/2 на заміну рішення «Про відмову у призначенні пенсії», про наявність якого позивач дізнався лише під час судового розгляду даної справи та яке не є предметом оскарження в цій справі.
За таких обставин, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: вул. Равенства, 3а, м. Одеса, 65016, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (адреса: вул. Ільфа і Петрова, 4-а, м. Одеса, 65121, код ЄДРПОУ 41248812) - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі від 15.06.2018 року №2717 Про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Повний текст рішення складено 22 грудня 2018 року.
Суддя В.В. Андрухів
.