Ухвала від 19.12.2018 по справі 420/5218/18

Справа № 420/5218/18

УХВАЛА

19 грудня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.

при секретарі Ягенської К.О., за участі представника відповідача Чукової Ю.В.,

розглянувши у підготовчому засіданні у залі суду в м.Одесі заяву про зміну позовних вимог по адміністративній справі за позовом Національного природного парку "Тузловські лимани" до Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області про визнання неправомірним та скасування наказу від 21.08.2018 року №151П та постанови від 21.09.2018 року №87/1015-05-1-9396, -

ВСТАНОВИВ:

До суду засобами електронної пошти від представника позивача надійшла заява про зміну предмета позову у якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту ДАБІ в Одеській області «Про проведення позапланової перевірки» від 21.08.2018 року №151П; визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 21.09.2018 року №87/1015-05/1-9396 винесену головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Терзі Віктором Петровичем; визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.09.2018 року, винесений головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Терзі Віктором Петровичем та просить відстрочити сплату судового збору у розмірі 1762грн. до моменту винесення судом рішення посилаючись на те, що позивач є державною природоохоронною установою, яка фінансується за рахунок державного бюджету, та не має наразі можливості сплатити судовий збір за додаткову позовну вимогу, оскільки у цьому році не передбачено видатків на сплату судового збору.

Представник позивача у підготовче засідання не з'явився та у заяві просив розглянути її за його відсутності.

Представник відповідача заперечував, щодо відстрочення позивачу сплату судового збору.

Як вбачається з заяви про зміну предмету позову до позовних вимог, які висувались у первинному позові позивачем додана вимога про визнання протиправним та скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 10.09.2018 року, винесеного головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Терзі Віктором Петровичем, яка раніше не висувалась.

Відповідно до ч.1 ст.47 КАС України позивач має право на будь якій стадії судового процесу змінити предмет або підставу позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання.

Згідно ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується за кожну вимогу судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Отже, суд може відстрочити та розстрочити сплату судового збору на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

З вказаного вбачається, що позивач не є суб'єктами, на яких розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.

Згідно ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

До заяви про відстрочення сплату судового збору не додано жодного документа на підтвердження обставин на які позивач посилається, при цьому суд враховує практику Європейського суду з прав людини.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі «Креуз проти Польщі» «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.

Згідно ч.1 ст.169 суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Таким чином суд вважає необґрунтованою заяву про відстрочення позову.

За таких обставин заява про зміну предмету позову має бути залишена без руху, з наданням часу на усунення недоліків шляхом направлення до Одеського окружного адміністративного суду доказів сплати судового збору у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб який на час подання заяви становить 1762грн.

При цьому, суд вважає за доцільне зазначити, що у разі своєчасного виконання ухвали суду, та направлення необхідних документів засобами поштового зв'язку, позивачу, з метою попередження повернення судом позовної заяви з підстав невиконання вимог Ухвали суду про залишення адміністративного позову без руху, необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв'язку (телефон, факс, електрона пошта, тощо) про надіслання матеріалів, оскільки згідно з п.1 розділу ІІ Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28 листопада 2013року №958, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 року за №173/24950, нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): місцевої - Д+2; у межах області та між обласними центрами України - Д+3, пріоритетної - Д+1, де Д - день подання поштового відправлення до пересилання в об'єкті поштового зв'язку або опускання простого листа чи поштової картки до поштової скриньки до початку останнього виймання; 2, 3 - кількість днів, протягом яких пересилається поштове відправлення.

Керуючись ст.ст.133,169,148 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити Національному природному парку "Тузловські лимани" у задоволенні заяви про відстрочення сплати судового збору.

Заяву про зміну предмету позову Національного природного парку "Тузловські лимани" до Департаменту Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області- залишити без руху.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою та повідомити позивача про необхідність протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути, визначенні даним судовим рішенням недоліки, та роз'яснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України.

Ухвала, відповідно до змісту ч. 2 ст. 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Іванов Е.А.