Рішення від 19.12.2018 по справі 420/6093/18

Справа № 420/6093/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за інвалідністю ОСОБА_1 з 86 % від відповідних сум грошового забезпечення до 80 % від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за інвалідністю виходячи з 86 % від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ГУ ПФУ в Одеській області здійснюючи перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року зменшив розмір пенсії на 70 % грошового забезпечення. 24.04.2018 року ним подано заяву про перехід на пенсію по інвалідності, розмір якої становить 80 % сум грошового забезпечення. 19.09.2018 року він звернувся із заявою про перерахунок пенсії, проте йому неправомірно було відмовлено. Так, позивач вказує, що зміна максимального розміру пенсії на нього не розповсюджується та не є підставою для зменшення розміру призначеної пенсії, оскільки такі зміни відбулися після призначення пенсії.

Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що першочергово позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 86 % грошового забезпечення, з 24.04.2018 року призначено пенсію вже по інвалідності згідно із Законом № 2262, відтак у зв'язку з його переходом з іншого виду пенсії, перерахована з урахуванням основного розміру 80 % грошового забезпечення. Станом на момент призначення пенсії позивачу по інвалідності, діяла відповідна норма, згідно якої пенсія інвалідам війни ІІ групи призначається в розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення. В даному випадку, зменшенням максимального розміру пенсії з 86 % до 80 % грошового забезпечення право ОСОБА_1 не скасоване, оскільки обмеження пенсії закладено ст. 22 Закону № 2262. Таким чином, призначення пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент такого призначення, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстав для визнання протиправними дій управління немає.

Ухвалою суду від 27 листопада 2018 року відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та призначено перше судове засідання.

До судового засідання представники сторін не з'явились, надали клопотання про розгляд справи за їх відсутністю.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримував пенсію за вислугу років у розмірі 86 % грошового забезпечення (а.с. 40 з.б.).

24 березня 2018 року Головним управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, як звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 70 % грошового забезпечення (а.с. 24)

24 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності (а.с. 41).

24 квітня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії з урахуванням 80 % грошового забезпечення (а.с. 42).

19 вересня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив перерахувати пенсію, зокрема з урахуванням 86 % грошового забезпечення.

03 жовтня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом № 2274/Ї-11 повідомило, що пенсія призначена та виплачується відповідно до норм чинного пенсійного законодавства (а.с. 10).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно ч. 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Таким чином, органом пенсійного фонду, у зв'язку з поданням ОСОБА_1 заяви про переведення на інший вид пенсії, переведено позивача з 24 квітня 2018 року на бажаний вид пенсії та призначено згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсію по інвалідності з 24.04.2018 довічно.

Пунктом "а" частини 1 статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах: а) інвалідам війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим інвалідам I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Керуючись приписами вказаної норми, пенсійний орган протоколом від 24.04.2018 року призначив позивачу пенсію по інвалідності у розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення як інваліду ІІ групи (а.с. 42).

Вказаний протокол управління є чинним та позивачем у визначеному законодавством порядку не оскаржувався, а отже, позивач погодився з визначенням йому такого розміру пенсії по інвалідності.

Разом з тим, суд не приймає до уваги посилання позивача на приписи статті 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки визначені статтею 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" розміри сум відсотків грошового забезпечення стосуються пенсії за вислугу років, а не пенсії по інвалідності.

При цьому, при призначенні пенсії по інвалідності відповідач призначив її у розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення як інваліду ІІ групи відповідно до статті 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за інвалідністю ОСОБА_1 з 86 % від відповідних сум грошового забезпечення до 80 % від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за інвалідністю виходячи з 86 % від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.

Проте, пенсія по інвалідності призначена ОСОБА_1 відповідно до його заяви про перехід з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності з 24.04.2018 року, тобто станом на 01.01.2018 року пенсія по інвалідності позивачу не призначалась та ним не отримувалась.

З огляду на вищевикладене, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за інвалідністю виходячи з 86 % від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 90, 139, ч. 3 ст. 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії за інвалідністю ОСОБА_1 з 86 % від відповідних сум грошового забезпечення до 80 % від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за інвалідністю виходячи з 86 % від відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум, - відмовити в повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Суддя О.А. Левчук

.