18 грудня 2018 р. № 400/2631/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами: зобов'язати відповідача провети ОСОБА_1 з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. виплату пенсії загальною сумою 27874,32грн.; встановити судовий контроль за виконаням рішення.
Ухвалою суду від 09.11.2018р. провадження у справі відкрито за праивлами спрощеного позовного провадження.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що є пенсіонером за вислугою років та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 88% грошового забезпечення. Відповідач у листі від 04.10.2018р. за № 3198-А-07 вказав, що сума перерахованої пенсії позивача за період з 01.01.2016 по 31.12.2017р. складає 27874,32грн. і буде виплачуватися з 01.01.2019р. в порядку визначеного пунктом 3 Постанови № 103 від 21.02.2018р. Позивач вважає, що не дивлячись на прийняту Постанову № 103, відповідач зобов'язаний за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. виплатити позивачу пенсію загальною сумою 27874,32грн.
Відповідач заперечує проти позовних вимог, про що зазначив у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказав, що нми проведено перерахунок пенсії позивачу відповідно до положень Постанови № 103 від 21.02.2018р. Прийняття вказаної постанви КМУ призвело до виникнення обставин, що вплинули на розмір пенсії позивача. Питання встановлення розміру пенсії регулюється ст.13 Закону № 2262., а отже максимальний розмір пенсії позивача не може перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. а статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 %, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 % відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".
Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Аналогічна правова позиція висловнена у постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року по справі № 686/12623/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Дійсно позивачу під час призначення пенсії відповідно до вимог Закону № 2262 призначено пенсію в розмірі 88% загального розміру грошового забезпечення. Але, в подальшому Законом України "від 27.03.2014 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення умов для економічного зростання в Україні", встановлено, що максимальний розмір пенсії, не повинен перевищувати 70 процентів сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1- 100 процентів, до категорії 2 -95 процентів.
На підставі постанови №103 позивачу перераховано пенсію відповідно до норм законодавства, чинних на момент здійснення перерахунку. На даний момент, редакція вказаної статті передбачає, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів сум грошового забезпечення.
Посилання позивача на лист відповідача від 04.10.2018р. про те, що сума різниці пенсії з 01.01.2018р. по 31.12.2018р. повинна бути виплачена загальною сумою 27874,32грн., не дивлячиь на прийняту Постанову КМУ № 103 ід 21.02.2018р., є необгрунтованим виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 1 вказаної вище постанови підвищення пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Отже, максимальний розмір пенсії позивача після перерахунку не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016р. по 31.12.2018р. відповідач провів на підставі довідки ліквідаційної комісії управління МВС України в Миколаївській обласі від 15.03.2018р., відповідно до якого основний розмір пенсії позивача за вислугу років склав 5828,92 грн. Доплату різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місчним розміром отриманої позивачем пенсії за періолд з 01.01.2018р. по 31.03.2018р. у загальній сумі 3484,29грн. переарховано позивачу березні 2018р.
Відповідач провівши перерахунок пенсії позивачу, діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.
Таким чином, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов