справа №813/2688/18
13 грудня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.
позивача: ОСОБА_1 , представника позивача: Зазуляка Й.М.,
представника відповідача: Лагутіна Є.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1
про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , у якому з врахуванням заяви про зменшення (уточнення) позовних вимог просить визнати протиправним та скасувати п.6 наказу № 71 від 04.04.2018 року в редакції від 02.05.2018 року на підставі наказу № 20; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати ОСОБА_1 додаткові види грошового забезпечення: нарахувати та виплатити за період з 04.04.2018 року по 20.04.2018 року надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; нарахувати та виплатити за період з 04.04.2018 року по 20.04.2018 року надбавку до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії для обчислення пенсії з врахуванням надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі за період з 03.04.2018 року по 20.04.2018 року; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 повторно видати ОСОБА_1 новий грошовий атестат з врахуванням надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та здійснити доплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, відповідно до вимог п.38.6 Наказу МО України від 22.06.2008 року № 260 з урахуванням виплати додаткових видів грошового забезпечення за останньою посадою до 20.04.2018 року.
Позивач покликається на п.10.1 наказу Міністерства оборони України від 11.06.2008 року «Про затвердження Інструкції про порядок виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» та вказує, що він в період з 04.04.2018 року по 20.04.2018 року перебував на лікуванні та не міг бути позбавлений грошової компенсації 04.04.2018 року. Такої компенсації його могли позбавити лише 20.04.2018 року після прибуття на службу з лікування.
Відповідач у відзиві на позовну заяву № 350/173/129/154пс від 19.07.2018 року вказує, що листом Управління Служби безпеки України у Львівській області, вих. № 62/26/2121 від 02.04.2018 року, вх. в/ч НОМЕР_1 № 363дск від 04.04.2018 було повідомлено командира Військової частини НОМЕР_1 про те, що розпорядженням Управління Служби Безпеки України у Львівській області від 30.03.2018 № 56д ОСОБА_1 скасовано допуск до державної таємниці за формою 1 (один). Тому на виконання розпорядження Управління Служби безпеки України у Львівській області та на підставі рапорту полковника ОСОБА_2 від 04.04.2018, командиром Військової частини НОМЕР_1 був виданий наказ (по стройовій частині) від 04.04.2018 року № 71, яким посилаючись на пункти 80, 81 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 підполковнику ОСОБА_1 припинено доступ до державної таємниці та виплата грошової компенсації за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.
Ухвалою від 26.06.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, призначено підготовче засідання на 24.07.2018 року.
24.07.2018 року відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні до 18.09.2018 року.
18.09.2018 року відкладено розгляд справи у підготовчому засіданні до 09.10.2018 року.
Згідно протокольної ухвали від 09.10.2018 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 08.11.2018 року.
08.11.2018 року відкладено судовий розгляд справи до 04.12.2018 року.
04.12.2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 13.12.2018 року.
13.12.2018 року у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивач, представник позивача вимоги позовної заяви підтримали.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Суд відмовив у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки строки звернення до суду позивачем не пропущено. Позивач звернувся до суду після ознайомлення його з оскаржуваним наказом № 71 від 04.04.2018.
Суд встановив наступні обставини справи.
Розпорядженням Управління Служби Безпеки України у Львівській області від 30.03.2018 № 56д ОСОБА_1 скасовано допуск до державної таємниці за формою 1 (один), про що Управління Служби безпеки України у Львівській області повідомило командира Військової частини НОМЕР_1 листом вих. № 62/26/2121 від 02.04.2018 року.
Відповідач отримав зазначений лист 04.04.2018 року, вх. № В/ч НОМЕР_1 № 363дск.
На виконання розпорядження Управління Служби безпеки України у Львівській області та на підставі рапорту полковника ОСОБА_2 від 04.04.2018, командиром Військової частини НОМЕР_1 був виданий наказ (по стройовій частині) від 04.04.2018 року № 71, яким, посилаючись на пункти 80, 81 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 (зі змінами), у зв'язку з скасуванням допуску до державної таємниці розпорядженням Управління Служби Безпеки України у Львівській області від 30.03.2018 № 56д, припинено доступ до державної таємниці та виплати грошової компенсації за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці підполковнику ОСОБА_1 , начальнику відділу захисту інформації та криптології - заступника начальника штабу.
Цим же наказом № 71 від 04.04.2018 року підполковника ОСОБА_1 увільнено від виконання службових обов'язків у зв'язку з хворобою з 04 по 09.04.2018.
Згідно наказу № 76 від 10.04.2018 року та наказу № 85 від 20.04.2018 року командира Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) підполковник ОСОБА_1 перебував на лікуванні з 10.04.2018 по 20.04.2018 у Військово-медичному клінічному центрі Західного регіону.
Згідно наказу № 20 від 02.05.2018 року «Про внесення змін до наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 04.04.2018 № 71» п.6 оскаржуваного позивачем наказу № 71 від 04.04.2018 року викладено у наступній редакції: «відповідно до п.п. 80, 81 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 (зі змінами) на підставі повідомлення Управління Служби безпеки України у Львівській області від 02.04.2018 року № 62/26/2121, у зв'язку з скасуванням допуску до державної таємниці розпорядженням Управління Служби Безпеки України у Львівській області від 30.03.2018 № 56д, припинити доступ до державної таємниці та виплати грошової компенсації за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі підполковнику ОСОБА_1 , начальнику відділу захисту інформації та криптології - заступника начальника штабу Військової частини НОМЕР_1 ».
Позивач звернувся до суду, оскільки не погодився з наказом № 71 від 04.04.2018 року та припиненням виплати йому за період з 04.04.2018 року по 20.04.2018 надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі, покликається на те, що у зазначений період він перебував на лікуванні.
Спірні правовідносини регулюються наступними нормами чинного законодавства.
За змістом с.1 Закону України від 21.01.1994, № 3855-XII "Про державну таємницю" (надалі Закон № 3855-ХІІ) допуск до державної таємниці - оформлення права громадянина на доступ до секретної інформації; доступ до державної таємниці - надання повноважною посадовою особою дозволу громадянину на ознайомлення з конкретною секретною інформацією та провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, або ознайомлення з конкретною секретною інформацією та провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, цією посадовою особою відповідно до її службових повноважень.
Відповідно до ст. 22 Закону № 3855-ХІІ допуск до державної таємниці надається дієздатним громадянам України віком від 18 років, які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-технічної діяльності або навчання, органами Служби безпеки України після проведення їх перевірки. Порядок надання допуску до державної таємниці визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 26 зазначеного Закону скасування раніше наданого допуску до державної таємниці здійснюється органами Служби безпеки України у разі виникнення або виявлення обставин, передбачених статтею 23 цього Закону, або після припинення громадянином діяльності, у зв'язку з якою йому було надано допуск, втрати ним громадянства або визнання його недієздатним на підставі інформації, здобутої органами Служби безпеки України або отриманої від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.
На прохання громадянина його допуск до державної таємниці скасовується протягом трьох днів з часу звернення з приводу скасування допуску.
Повідомлення про скасування громадянину допуску до державної таємниці з посиланням на відповідні положення статті 23 цього Закону орган Служби безпеки України надсилає до державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, де такий громадянин провадить діяльність, пов'язану з державною таємницею. Громадянин має право оскаржити скасування йому допуску до державної таємниці в порядку, встановленому законом.
Види, розміри і порядок надання компенсації працівникам органів законодавчої, виконавчої та судової влади, органів прокуратури, інших державних органів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень визначено у Положенні про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 414 від 15.06.1994 року (надалі Положення № 414).
Порядок виплати надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил України регулюється Інструкцією про порядок виплати військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил України надбавки за безперервний стаж на шифрувальній роботі, затвердженої наказом Міноборони від 25.06.2001, № 218 (надалі Інструкція 218). Згідно зазначеної Інструкції надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі виплачується військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил України, безпосередньо зайнятим шифрувальною роботою на штатних посадах у шифрувальних органах, органах засекреченого зв'язку. До безпосередньо зайнятих шифрувальною роботою належать посадові особи, які за своїми функціональними обов'язками займаються розробкою, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням, доставкою шифрів, прирівняних до них документів, шифрувальної техніки, апаратури засекречування гарантованої стійкості, здійсненням контролю за забезпеченням безпеки шифрованого і засекреченого зв'язку гарантованої стійкості, веденням діловодства та розмноженням документів з питань шифрувальної роботи.
Згідно п.7 Інструкції 218 надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі виплачується: військовослужбовцям - одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць; працівникам - під час виплати заробітної плати за відпрацьований час.
Рішення суду мотивується наступним.
Розпорядженням Управління Служби Безпеки України у Львівській області від 30.03.2018 № 56д ОСОБА_1 скасовано допуск до державної таємниці за формою 1 (один).
На виконання розпорядження Управління Служби безпеки України у Львівській області командиром Військової частини НОМЕР_1 виданий наказ (по стройовій частині) від 04.04.2018 року № 71, яким припинено доступ до державної таємниці ОСОБА_1 .
З огляду на вищевказані норми законодавства лише при наявності допуску до державної таємниці особа може мати доступ до державної таємниці, а саме, мати дозвіл на ознайомлення з конкретною секретною інформацією та провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, або ознайомлення з конкретною секретною інформацією та провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, цією посадовою особою відповідно до її службових повноважень.
Виплата надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі може здійснювались лише особі, яка безпосередньо має право та провадить діяльність, пов'язану з державною таємницею.
Відсутність допуску до державної таємниці виключає право особи знайомитись з секретною інформацією та мати доступ до державної таємниці.
Позивачу - ОСОБА_1 доступ до державної таємниці припинено згідно наказу командира Військової частини НОМЕР_1 № 71 - 04.04.2018 року, невідкладно після отримання листа вих. № 62/26/2121 від 02.04.2018 року Управління Служби безпеки України у Львівській області про скасування допуску до державної таємниці, правомірно.
У цей же день, тим же наказом позивача увільнено від виконання службових обов'язків у зв'язку з хворобою.
Тобто увільнення від виконання службових обов'язків у зв'язку з хворобою ОСОБА_1 і припинення йому доступу до державної таємниці здійснювалось одночасно (одномоментно), а не після відбуття на лікування.
Розпорядження Управління Служби Безпеки України у Львівській області від 30.03.2018 № 56д, яким скасовано допуск до державної таємниці ОСОБА_1 ним не оскаржувалось та є чинним.
Таким чином відсутні підстави для скасування п.6 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 № 71 від 04.04.2018 року. Крім того, скасування даного наказу призведе до того, що ОСОБА_1 матиме доступ до державної таємниці до того часу, поки відповідач повторно не припинить його, це при тому, що позивач і не заперечує наявність підстав для його скасування Управлінням Служби Безпеки України у Львівській області.
З огляду на встановлення правомірності дій відповідача щодо припинення доступу до державної таємниці позивачу, відсутні підстави для задоволення позову про зобов'язання нарахувати та виплатити йому за період з 04.04.2018 року по 20.04.2018 року надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та нарахувати та виплатити за період з 04.04.2018 року по 20.04.2018 року надбавку до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі, а також вимоги, які є похідними від зазначених (зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 видати ОСОБА_1 нову довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії для обчислення пенсії з врахуванням надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі за період з 03.04.3018 року по 20.04.2018 року; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 повторно видати ОСОБА_1 новий грошовий атестат з врахуванням надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та здійснити доплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, відповідно до вимог п.38.6 Наказу МО України від 22.06.2008 року № 260 з урахуванням виплати додаткових видів грошового забезпечення за останньою посадою до 20.04.2018 року).
Суд не застосовує п.10.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міноборони від 11.06.2008, № 260, що втратив чинність згідно з наказом Міністерства оборони України від 7 червня 2018 року N 260, який передбачав, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, у тому числі тим, хто перебуває в розпорядженні, та тим, хто на день вибуття на лікування звільнений від посад, за весь період звільнення від виконання службових обов'язків у зв'язку з хворобою, безперервного перебування на лікуванні в лікарняних закладах та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою згідно з висновком військово-лікарської комісії, але не більше чотирьох місяців з дня вибуття з військової частини (крім випадків, коли законодавством України передбачені більш тривалі терміни перебування на лікуванні), виплачується грошове забезпечення за останніми штатними посадами, які вони займали. Грошове забезпечення у цьому разі обчислюється виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення).
Вказана норма стосується виплати грошового забезпечення, зокрема, під час перебування на лікуванні за останніми штатними посадами, які вони займали, однак, обчислення розміру грошового забезпечення здійснюється з врахуванням його складових, на які особи, які проходять військову службу мають право. Позивачу було припинено право на доступ до державної таємниці, а отже, і припинено його право на одержання надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці та надбавки до посадового окладу за безперервний стаж на шифрувальній роботі.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позовні вимоги відповідачем спростовані.
У задоволенні позову належить відмовити.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 14, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій повністю.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 20.12.2018 року.
Суддя Крутько О.В.