20 грудня 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/3195/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (вул.16 Березня, 72а, м.Бобринець, Кіровоградська область, 27200, рнокпп НОМЕР_1) до Бобринецької районної ради Кіровоградської області (вул.Незалежності, 80, м.Бобринець, Кіровоградська область, 27200, код ЄДРПОУ 24713868) про визнання бездіяльності протиправною
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Бобринецької районної ради Кіровоградської області, яка полягає у невиконанні встановленого статтями 14,15 Закону України "Про доступ до публічної інфлормації" обов'язку з оприлюднення на власному офіційному веб-сайті не пізніше як за 20 робочих днів до дати розгляду з метою прийняття двох проектів рішень районної ради, а саме:
- Про призначення ОСОБА_2 на посаду директора комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги Бобринецького району" Бобринецької районної ради;
- Про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2017 року №272 "Про районний бюджет на 2018 рік".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до голови Бобринецької районної ради Кіровоградської області із запитом від 31.10.2018 року, в якому просив: перевірити правомірність зафіксованого /підтвердженого Моніторингом обмеження права на: доступ до проектів рішень Бобринецької районної ради з питань, винесених на розгляд чергової сесії районної ради та становлять суспільний інтерес; участь жителів району у вирішенні питань місцевого значення. Листом від 09.11.2018 року відповідач повідомив позивача, що Бобринецькою районною радою не порушено вимог ч.3 ст.15 Закону України "Про доступ до публічної інформації". Позивач, не погодившись з бездіяльністю відповідача, звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою суду від 26 листопада 2018 року відкрито провадження за правилами спрощеного (письмового) провадження (а.с.1).
Зазначеною ухвалою відповідачу встановлено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з відповідними доказами в їх обґрунтування.
З поданого до суду відзиву на позовну заяву представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову (а.с.55-61).
У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та, згідно ст.ст.257,263 КАС Украї, розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є журналістом газети "Аграрне життя" (а.с.17,21).
31 жовтня 2018 року на офіційному веб - сайті районної ради (http:/bobr-rada.com.ua) оприлюднено перелік питань, які виносяться на розгляд 20 сесії районної ради від 07 листопада 2018 року (а.с.24).
Так, згідно з Переліком, на розгляд 20 сесії районної ради, крім питань «Різне» виносилось 5 питань, а саме:
1) Про призначення ОСОБА_2 на посаду директора комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги Бобринецького району" Бобринецької районної ради;
2) Про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2017 року №272 "Про районний бюджет на 2018 рік";
3) про внесення змін до рішення районної ради від 30 березня 2018 року №289;
4) про встановлення тарифу на надання послуг теплопостачання за 1 Г/калорію на опалювальний період 2018/2019 року;
5) про звернення депутатів Бобринецької районної ради сьомого скликання до Призидента України щодо негайного скасування постанови КМУ про підвищення ціни на газ для населення.
07 листопада 2018 року відбулась 20 сесія Бобринецької районної ради 7 скликання. При цьому, перелік рішень, які були прийнято на пленарному засіданні 20 сесії Бобринецької районної ради 7 скликання, оприлюднено на офіційному веб-сайті районної ради. Так, згідно інформації з сайту, на 20 сесії прийнято 5 рішень:
1)Про призначення ОСОБА_2 на посаду директора комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги Бобринецького району" Бобринецької районної ради;
2) Про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2017 року №272 "Про районний бюджет на 2018 рік";
3) про внесення змін до рішення районної ради від 30 березня 2018 року №289;
4) про встановлення тарифу на надання послуг теплопостачання за 1 Г/калорію на опалювальний період 2018/2019 року;
5) про звернення депутатів Бобринецької районної ради сьомого скликання до Призидента України щодо негайного скасування постанови КМУ про підвищення ціни на газ для населення.
При цьому, позивач зазначає, що проекти рішень районної ради з питань, розглянутих на 20 сесії, не були оприлюднені на офіційному сайті районної ради на виконання обов'язків, встановлених ст.ст.14,15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" за 20 днів до дати їх розгляду з метою прийняття, так і в день проведення сесії - 07 листопада 2018 року.
При цьому, проекти двох рішень районної ради з питань, розглянутих на двадцятій сесії, були оприлюднені на офіційному веб-сайті районної ради з порушенням обов'язку, встановленого статтями 14,15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», а саме - менше ніж за двадцять робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Такими проектами рішень районної ради є:
Про призначення ОСОБА_2 на посаду директора комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Бобринецького району» Бобринецької районної ради (оприлюднено 19 жовтня 2018 року на офіційному веб-сайті районної ради та оновлено 30 жовтня 2018 року);
Про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2017 року №272 «Про районний бюджет» (оприлюднено 19 жовтня 2018 року на офіційному веб-сайті районної ради та оновлено 31 жовтня 2018 року).
Підтвердженням такого є копії сторінок офіційного веб-сайту районної ради.
Як з'ясувалося, згадані вище два проекти рішень були оприлюднені на офіційному сайті Бобринецької районної державної адміністрації, далі-РДА, за посиланням httр://bobr.kr-admingov.иа &gЯ; Доступ до публічної інформації &?е; Районна рада &?п; Проекти рішень районної ради &?р; Двадцята сесія Бобринецької районної ради сьомого скликання:
07.09.2018 - Про призначення ОСОБА_2 на посаду директора комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Бобринецького району» Бобринецької районної ради;
11.10.2018 - Про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2017 року №272 «Про районний бюджет на 2018 рік».
Оприлюднення проектів рішень на офіційному сайті РДА, яка є їх розробником, підтверджується копіями сторінок офіційного сайту РДА та змістом службового листа районної ради від 09.11.2018 №01-17/205.
Судом встановлено, що відповідач, листом від 09.11.2018 р. за вих. №01-17/205 повідомив позивача про наступне. Вивчивши результати моніторингу районною радою проведено аналіз термінів оприлюднення проектів рішень та виявлено у поданому моніторингу деякі похибки, а саме:
1) проект рішення "Про призначення ОСОБА_2 на посаду директора комунального некомерцінного підприємства "Центр первинної меди санітарної допомоги Бобринецького району" Бобринецької районної ради оприлюднений розробником 07 вересня 2018 року, а не 19 жовтня 2018 року. За результатами конкурсного відбору, переможцем якого конкурсною коміс визнано ОСОБА_2 проект рішення було оновлено 30 жовтня 2018 року;
2) проект рішення "Про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок" (стосовно ОСОБА_3В.) оприлюднено 06 вересня 2018 року, а не 19 жовтня 2018 року;
3) проект рішення "Про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок" (стосовно міського центру дозвілля молоді), оприлюднено 17 вересня 2018 року, а не 19 жовтня 2018 р.;
4) проект рішення "Про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок" (стосовно ТОВ"Нафтопрайм") оприлюднено 16 жовтня 2018 року, а не 19 жовтня 2018 року;
5) проект рішення про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2017 року №272 "Про районний бюджет на 2018 рік" оприлюднено 11 жовтня 2018 року, а не 19 жовтня 2018 року та оновлено 30 жовтня 2018 року.
Так, відповідачем зазначено, що 5 проектів рішень районної ради з питань, внесених головою районної державної адміністрації на розгляд сесії районної ради з метою їх прийняття, оприлюднені на офіційному веб - сайті Бобринецької РДА. Позивачу повідомлено, що доступ до проектів рішень Бобринецької районної ради з питань, внесених на розгляд сесії районної ради та становлять суспільний інтерес Бобринецькою районною радою жодним чином не обмежено (а.с.22-23).
Позивач, не погодившись з вказаною бездіяльністю відповідача, звернувся до суду.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Статтею 5 Закону України "Про інформацію" встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Згідно статті 9 Закону України "Про інформацію", всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Відповідно до статей 1,5 Закону України "Про доступ до публічної інформації", публічна інформація - відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах, будь-яким іншим способом, а також надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно статті 3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації гарантується: 1)обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2)визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3)максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4)доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5)здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6)юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до частини другої статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Такі випадки встановлені частиною першою статті 6 цього Закону, згідно з якою публічною інформацією з обмеженим доступом, є: 1)конфіденційна інформація; 2)таємна інформація; 3)службова інформація.
Отже, доступ до публічної інформації, крім передбаченої цим Законом публічної інформації з обмеженим доступом, щодо якої існує спеціальний порядок її поширення, можливо за допомогою двох способів, а саме отримання такої інформації з загальнодоступних встановлених законом джерел оприлюднення суб'єктами владних повноважень публічної інформації, або за результатами надання такої інформації у відповідь на конкретне відповідне звернення особи.
Згідно із ч. 4 ст. 10-1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом.
Створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування (ч. 4 ст. 10-1 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
За правилами статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані: 1)оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення; 2)систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3)вести облік запитів на інформацію; 4)визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5)мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації; 6)надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Перелік та види інформації яку розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати визначений в статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Згідно з приписами ч. 3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Відповідно до ст.18 вказаного Закону для забезпечення збереження та доступу до публічної інформації документи, що знаходяться у суб'єктів владних повноважень, підлягають обов'язковій реєстрації в системі обліку, що має містити: 1)назву документа; 2)дату створення документа; 3)дату надходження документа; 4)джерело інформації (автор, відповідний підрозділ); 5)передбачену законом підставу віднесення інформації до категорії з обмеженим доступом; 6)строк обмеження доступу до інформації, у разі якщо вона віднесена до інформації з обмеженим доступом; 7)галузь; 8)ключові слова; 9)тип, носій (текстовий документ, плівки, відеозаписи, аудіозаписи тощо); 10)вид (нормативні акти, угоди, рішення, протоколи, звіти, прес-релізи); 11)проекти рішень (доповідні записки, звернення, заяви, подання, пропозиції, листи тощо); 12)форму та місце зберігання документа тощо.
Доступ до системи обліку, що містить інформацію про документ, що знаходиться у суб'єкта владних повноважень, забезпечується шляхом: 1) оприлюднення на офіційних веб-сайтах суб'єктів владних повноважень такої інформації, а в разі їх відсутності - в інший прийнятний спосіб; 2) надання доступу до системи за запитами.
Система обліку публічної інформації не може бути віднесена до категорії інформації з обмеженим доступом. Розпорядники інформації несуть відповідальність за забезпечення доступу до системи обліку відповідно до закону.
З комплексного аналізу зазначених норм, можна дійти висновку, що вимогами чинного законодавства на суб'єктів владних повноважень покладено обов'язок формувати розповсюджувати та забезпечувати доступ осіб до загальнодоступної публічної інформації, яка виникає та створюється в процесі здійснення ними своїх владних, делегованих повноважень, шляхом розміщення та оприлюднення такої інформації у спосіб встановлений законодавством.
Зазначене за своєю суттю і є тим самим механізмом встановленим на забезпечення дотримання суб'єктами владних повноваження права громадян на доступ до публічної інформації.
Проаналізувавши зміст вимог ч.3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд приходить до висновку, що обов'язок оприлюднення проектів рішень покладено на орган місцевого самоврядування, який є розпорядником інформації ( в даному випадку - Бобринецька районна рада), незалежно від того, ким він розроблений.
Відповідно до положень ст.23 Закону України "Про доступ до публічної інформації", рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.
Запитувач має право оскаржити: 1)відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2)відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3)ненадання відповіді на запит на інформацію; 4)надання недостовірної або неповної інформації; 5)несвоєчасне надання інформації; 6)невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7)інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 24 цього ж Закону встановлена відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації згідно якої відповідальність несуть особи, винні у вчиненні таких порушень: 1) ненадання відповіді на запит; 2) ненадання інформації на запит; 3) безпідставна відмова у задоволенні запиту на інформацію; 4) неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону; 5) надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації; 6) несвоєчасне надання інформації; 7) необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом; 8) нездійснення реєстрації документів; 9) навмисне приховування або знищення інформації чи документів.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що відповідач порушив ч. 3 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", чим протиправно порушив право позивача на публічну інформацію, допустивши бездіяльність.
За таких обставин, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 704,80 грн.. Зважаючи на задоволення позову, на користь позивача слід стягнути витрати на сплату судового збору у сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул.16 Березня, 72а, м.Бобринець, Кіровоградська область, 27200, рнокпп НОМЕР_1) до Бобринецької районної ради Кіровоградської області (вул.Незалежності, 80, м.Бобринець, Кіровоградська область, 27200, код ЄДРПОУ 24713868) про визнання бездіяльності протиправною задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Бобринецької районної ради Кіровоградської області, яка полягає у невиконанні встановленого статтями 14,15 Закону України "Про доступ до публічної інфлормації" обов'язку з оприлюднення на власному офіційному веб-сайті не пізніше як за 20 робочих днів до дати розгляду з метою прийняття двох проектів рішень районної ради, а саме:
- Про призначення ОСОБА_2 на посаду директора комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги Бобринецького району" Бобринецької районної ради;
- Про внесення змін до рішення районної ради від 21 грудня 2017 року №272 "Про районний бюджет на 2018 рік".
Присудити на користь ОСОБА_1 (вул.16 Березня, 72а, м.Бобринець, Кіровоградська область, 27200, рнокпп НОМЕР_1) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Бобринецької районної ради Кіровоградської області (вул.Незалежності, 80, м.Бобринець, Кіровоградська область, 27200, код ЄДРПОУ 24713868).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України. Відповідно до підпункту 15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_4