м. Вінниця
10 грудня 2018 р. Справа № 142/756/18
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Поліщук І.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Дмитрука М.В.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3
до: Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області
про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
До Піщанського районного суду Вінницької області звернулась ОСОБА_3 з адміністративним позовом до Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 05.07.2018 року вона звернулась до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,19 га та 0,40 га, розташованої на території Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області. Разом із тим, рішенням відповідача №225 від 12.07.2018 року відмовлено позивачу у наданні відповідного дозволу, зокрема зазначено, що після того, як виготовиться технічна документація на ОСОБА_4, буде переглянуто сесією Ставківської сільської ради.
Вказану відмову позивач вважає протиправною, оскільки остання суперечить положенням статті 118 Земельного кодексу України, якими передбачено виключні підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. За наведених обставин позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 13.08.2018 року дану адміністративну справу передано на розгляд до Вінницького окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 11.09.2018 року адміністративну справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження у судовому засіданні на 04.10.2018 року.
Судове засідання 04.10.2018 року відкладено до 22.10.2018 року у зв'язку з необхідністю в отриманні додаткових доказів.
Судове засідання 22.10.2018 року відкладено до 14.11.2018 року з метою уточнення позивачем заявлених вимог, а також надання відповідачу часу для подання регламенту сільської ради.
Ухвалою від 14.11.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 10.12.2018 року.
У судовому засіданні 10.12.2018 року представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити. Зокрема зазначив, що рішення відповідача №225 від 12.07.2018 року є протиправним, адже не відповідає положенням 118 ЗК України.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення даного адміністративного позову, посилаючись на обставини, що викладені у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що 05.07.2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 0,19 га та 0,40 га, розташованих на території Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області.
За наслідками розгляду даної заяви, рішенням Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області №225 від 12.07.2018 року відмовлено позивачу у наданні відповідного дозволу, зокрема зазначено, що після того, як виготовиться технічна документація на ОСОБА_4, буде переглянуто сесією Ставківської сільської ради.
Незгода позивача із такою відмовою, зумовила її звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відмові у надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що викладена у рішенні Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області №225 від 12.07.2018 року, суд виходив із наступного.
Так, порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 118 ЗК України, зокрема частиною 6 цієї статті передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_5 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною сьомою цієї статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до частини восьмої статті 118 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Крім того, частиною 1 статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до положень статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.
Згідно зі ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідна рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішення. Рішення приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином, приписи Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного кодексу України визначають виключну компетенцію сільських рад щодо передачі земельних ділянок територіальних громад у власність чи користування громадян та юридичних осіб. Вирішення питань про передачу земель територіальної громади у власність чи користування є виключним правом сільської ради як суб'єкта права власності на землю.
Із аналізу вищезазначених положень слідує, що законодавцем передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а саме: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Разом із тим, як видно із рішення Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області №225 від 12.07.2018 року, за наслідками розгляду заяви позивача, їй фактично відмовлено у наданні відповідного дозволу, зокрема зазначено, що після того, як виготовиться технічна документація на ОСОБА_4, буде переглянуто сесією Ставківської сільської ради.
Крім того, суд критично оцінює твердження представника відповідача відносно того, що вказаним рішенням фактично надано позивачу дозвіл на розроблення технічної документації, адже з аналізу оскаржуваного рішення цього не слідує.
Таким чином, відповідач з непередбачених законом та не підтверджених документально підстав фактично відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок з метою ведення особистого селянського господарства.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про протиправність рішення Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області №225 від 12.07.2018 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо передачі у приватну власність земельних ділянок.
Відтак, адміністративний позов в частині визнання протиправним рішення Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області №225 від 12.07.2018 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо передачі у приватну власність земельних ділянок слід задовольнити.
Крім того, враховуючи протиправність прийнятого відповідачем рішення, а також з метою захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Ставківську сільську раду Піщанського району Вінницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 05.07.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, орієнтовними площами 0,19 га та 0,40 га, які знаходяться на території Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області, в межах населеного пункту для безоплатної передачі у приватну власність та прийняти відповідне рішення із урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. При цьому в силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов належить задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із положеннями ч. 3 ст. 132 КАС України, до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
В даному випадку, окрім судових витрат зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн., позивачем також надано докази понесених витрат пов'язаних із прибуттям до суду та направленням поштової кореспонденції, а саме: на підтвердження понесення витрат пов'язаних із прибуттям до суду надано проїзний документ АЄ №505584 вартістю 93,17 грн., фіскальний чек №549118 на суму 155,20 грн., квиток на автобус вартістю 151,71 грн., фіскальний чек №556513 на суму 155,20 грн., проїзний документ ДС №459487 вартістю 33,65 грн., фіскальний чек №570831 на суму 107,90 грн., фіскальний чек №348313 на суму 172,40 грн. (всього на 869,23 грн.), а також на підтвердження понесених витрат пов'язаних з направленням поштової кореспонденції надано фіскальні чеки на загальну суму 41,10 грн.
З огляду на викладене, понесені ОСОБА_3 витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн., прибуттям до суду її представника в сумі 869,23 грн., а також направленням поштової кореспонденції в сумі 41,10 грн., підлягають присудженню в користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області №225 від 12.07.2018 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо передачі у приватну власність земельних ділянок.
Зобов'язати Ставківську сільську раду Піщанського району Вінницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 05.07.2018 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, орієнтовними площами 0,19 га та 0,40 га, які знаходяться на території Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області, в межах населеного пункту для безоплатної передачі у приватну власність та прийняти відповідне рішення із урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_3 сплачений при звернення до суду судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області.
Стягнути на користь ОСОБА_3 понесені судові витрати пов'язані із прибуттям до суду в сумі 869 (вісімсот шістдесят дев'ять) гривень 23 копійки та направленням поштової кореспонденції в сумі 41 (сорок одна) гривня 10 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Ставківської сільської ради Піщанського району Вінницької області
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_3 (вул. Коцюбинського, 1, с. Ставки, Піщанський район, Вінницька область, ідентифікаційний код НОМЕР_1);
Ставківська сільська рада Піщанського району Вінницької області (вул. Миру, 31, с. Ставки, Піщанський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04327560).
Повний текст рішення складено 20.12.2018 року.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна