Справа № 433/118/15-а
Категорія 81
09.02.2015
Троїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Суського О.І.,
при секретарі Яковлєвій В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Троїцьке адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунку пенсії, -
До суду з адміністративним позовом звернулася ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунку пенсії, в обґрунтування якого зазначила, що з 23 грудня 2014 року вона вийшла на пенсію, отримала пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу». При цьому, законодавцем було затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що додається до призначення пенсії. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати» з розшифровкою цих виплат. Сюди включається матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років та інші, що може змінити розмір пенсії. Позивачка одержала такі довідки і 26 грудня 2014 року звернулася до відповідача за перерахунком пенсії, однак відповідач листом № 37/3-14 від 06 січня 2015 року відмовив позивачці, посилаючись на постанову КМУ № 865 від 31 травня 2000 року. Позивачка вважає дії відповідача протиправними та спросить суд зобов'язати управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області зробити перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною порядку нарахування пенсій державним службовцям на підставі постанови ПФУ № 15-1 від 04 вересня 2013 року, яка набрала чинності з дня опублікування.
Позивачка у судове засідання не з'явилася, згідно адміністративного позову просить розглянути справу без її участі.
Представник відповідача надала до суду свої заперечення, згідно яких Законом України «Про Державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та постановою КМУ від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» зміни щодо розширення переліку складників заробітної плати державного службовця, які враховуються при розрахунку пенсії, не вносились. Тому такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за вислугу років та інші в довідку вносяться, але не включаються в заробітну плату державного службовця при розрахунку пенсії. Просить відмовити позивачці у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
Суд, вивчивши матеріали адміністративного позову, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
23 грудня 2014 року Троїцьким районним центром зайнятості Луганської області позивачці була видана довідка № 29/3-1571 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
23 грудня 2014 року позивачці було видано довідку № 29/3-1572 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивачка 26 грудня 2014 року звернулася до відповідача із заявою за перерахунком пенсії, однак відповідач листом № 37/3-14 від 06 січня 2015 року відмовив позивачці, посилаючись на постанову КМУ № 865 від 31 травня 2000 року.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. В преамбулі цього Закону зазначено, що цей Закон визначає економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у правових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання.
Вищий Адміністративний Суд України в ухвалі від 21.11.2012 р. (к-39768/10) зазначив наступне:
«... Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Постановою Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 (надалі - Постанова № 5-1) затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що надається для призначення пенсії відповідно до Закону, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 р. за № 210/18948. В нову форму довідки введено додаткову колонку «Інші виплати». В Постанові № 5-зазначено, що установа, яка видає довідку для призначення (перерахунку пенсії) при заповненні колонки «Інші виплати» має надати розшифровку цих виплат та несе відповідальність за обґрунтованість видачі довідки.
У відповідності до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики. Крім того, нова форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670 від 14 лютого 2011 р. № 5-1», відповідає вимогам Закону України «Про державну службу».
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11, із змінами і доповненнями, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 р. за № 210/18948, передбачено нову форму довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
«В ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2010 року по справі № 2а-4753/09 вказано: «...Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
..Доводи апелянта (Пенсійного фонду України) щодо не включення допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення до складу заробітної плати судом не приймається до уваги, оскільки норми Законів України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати.
...Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 передбачені форми довідок про заробітну плату, на підставі яких провадиться призначення (перерахунок) пенсії, в яких не враховано складові заробітної плати, запроваджені нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, що не відповідає Закону України «Про державну службу» та постанові Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865».
Також в рішенні Верховного суду України від 20.02.2012 (справа 21-430а11), який розглядав справу по питанням, в тому числі і включення до складу заробітної плати сум одержаної працівником податкової служби сум матеріальної допомоги, зазначено, що «...отримані застрахованою особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.»
Крім того, Вищий Адміністративний суд України на виконання ухвали зазначеного вище рішення Верховного суду України від 20.02.2012 (справа 21-430а11), повторно розглянув справу і в ухвалі від 21 червня 2012 року (к-47009/09) повністю продублював наведений висновок Верховного Суду України, і вказав що матеріальна допомога входить до системи оплати праці державного службовця.
Також, в ухвалі Вищого Адміністративного суду України від 21 червня 2012 року (к-47009/09), зазначено що:
«За приписами частини другої, статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права.»
Крім того, відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, затверджені форми довідок про заробітну плату, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
Частиною 2 цієї Постанови визнано такою, що втратила чинність, Постанову Правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 4 цієї статті передбачено, що якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Судом встановлено, що позивачка від відповідача отримала відповідь 06 січня 2015 року, а звернулася до суду 15 січня 2015 року. Тому суд вважає, що позивачкою не пропущений місячний строк для звернення до суду із адміністративним позовом.
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає необхідним визнати протиправними дії відповідача щодо відмови провести перерахунок позивачці пенсії з урахуванням сум виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років та інші, відображених у довідці; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачці пенсії державного службовця з урахуванням сум виплаченої їй матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за вислугу років та інші, відображених у довідці № 29/3-1571 від 23 грудня 2014 року та довідці № 29/3-1572 від 23 грудня 2014 року.
Керуючись Конституцією України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, ст.ст. 2, 4, 5, 11, 17-19, 69-71, 99, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно довідки № 29/3-1571 від 23 грудня 2014 року та довідки № 29/3-1572 від 23 грудня 2014 року, виданих Троїцьким районним центром зайнятості Луганської області, з включенням до розрахунку суми «Інші виплати».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії згідно довідки № 29/3-1571 від 23 грудня 2014 року та довідки № 29/3-1572 від 23 грудня 2014 року, виданих Троїцьким районним центром зайнятості Луганської області, з включенням до розрахунку суми «Інші виплати» з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 26 грудня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а особи які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Троїцький районний суд Луганської області.
Суддя О. І. Суський