Справа № 433/3243/15-а
Категорія 90
09.06.2016
Троїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Суського О.І.,
при секретарі Яковлєвій В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Троїцьке адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Луганській області про скасування постанов про закінчення виконавчого провадження та заміни сторони виконавчого провадження, -
До Троїцького районного суду Луганської області надійшов вищезазначений адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що 14 серпня 2009 року Троїцький районний суд Луганської області ухвалив постанову № 2-а-230, якою визнано дії управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі меншому, ніж передбачено у ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які проста ждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», неправомірними, зобов'язано управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі 3237 гривень з 11 березня 2009 року, тобто з дати призначення пенсії, за рахунок коштів Державного бюджету України з урахуванням фактично здійснених виплат. За вказаним рішенням було відкрито відповідне виконавче провадження і він отримував пенсію за цим виконавчим провадженням. 31 грудня 2010 року було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним і в повному обсязі виконанням рішення суду. Позивач вказує, що дану постанову про закінчення виконавчого провадження він отримав 06 грудня 2015 року. 16 травня 2011 року Троїцький районний суд Луганської області ухвалив постанову № 2-а/263/11, якою визнано дії управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області щодо нарахування пенсії по інвалідності на суму 1612 гривень 50 копійок протиправними, зобов'язано управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІ групи, та особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 1), виходячи з встановленого ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміру - 75 % мінімальної пенсії за віком, з обов'язковим урахуванням фактично виплачених коштів. 24 квітня 2012 року виконавче провадження за даним рішенням суду закінчено. Позивач вказує, що також дану постанову про закінчення виконавчого провадження він отримав 06 грудня 2015 року. З 01 лютого 2012 року пенсійну справу було взято на облік в управління пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області, де позивач мешкає та працює. Позивач просить скасувати зазначені вище постанови про закінчення виконавчого провадження, адже вважає дії відповідача неправомірними, а також змінити боржника з управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області на управління пенсійного фонду України в м. Рубіжне Луганської області.
Позивач надав заяву про розгляд справи без його участі, на задоволенні вимог адміністративного позову наполягає.
Відповідач просив розглянути справу без участі представника, проти задоволення вимог адміністративного позову заперечує у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.
Суд, вивчивши надані докази, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що дійсно 14 серпня 2009 року Троїцький районний суд Луганської області ухвалив постанову № 2-а-230, якою визнано дії управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі меншому, ніж передбачено у ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які проста ждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», неправомірними, зобов'язано управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі 3237 гривень з 11 березня 2009 року, тобто з дати призначення пенсії, за рахунок коштів Державного бюджету України з урахуванням фактично здійснених виплат. За вказаним рішенням було відкрито відповідне виконавче провадження. 31 грудня 2010 року було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним і в повному обсязі виконанням рішення суду.
16 травня 2011 року Троїцький районний суд Луганської області ухвалив постанову № 2-а/263/11, якою визнано дії управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області щодо нарахування пенсії по інвалідності на суму 1612 гривень 50 копійок протиправними, зобов'язано управління пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду ІІ групи, та особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 1) ,виходячи з встановленого ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розміру - 75 % мінімальної пенсії за віком, з обов'язковим урахуванням фактично виплачених коштів. За вказаним рішенням було відкрито відповідне виконавче провадження. 24 квітня 2012 року виконавче провадження за даним рішенням суду закінчено (а.с.4-5, 7-11). Відповідач посилається на те, що вказані постанови було направлено позивачу простою кореспонденцією у строк, встановлений законом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені в Законі України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року №606-XIV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №606-XIV).
Державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (стаття 11 Закону №606-XIV ).
Відповідно до статті 20 Закону №606-XIV виконавче провадження може бути передано від одного органу державної виконавчої служби до іншого, від одного державного виконавця до іншого в порядку, встановленому Міністерством юстиції України.
Пунктом 10 частини 1 статті 49 Закону №606-XIV передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі направлення виконавчого документа за належністю до іншого відділу державної виконавчої служби.
Згідно з статтею 50 Закону №606-XIV у разі закінчення виконавчого провадження (крім направлення виконавчого документа за належністю іншому органу державної виконавчої служби, закінчення виконавчого провадження за рішенням суду, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій), повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, арешт, накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв'язку із завершенням виконавчого провадження. Завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 19 Закону №606-XIV державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону: за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення; за заявою прокурора у випадках представництва інтересів громадянина або держави в суді; у разі якщо виконавчий лист надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду в порядку, встановленому законом; в інших передбачених законом випадках.
Частинами 1 та 2 статті 25 Закону №606-XIV регламентовано, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби. Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Згідно з частиною 1 статті 20 Закону №606-XIV виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. У разі якщо боржник є юридичною особою, то виконання провадиться за місцезнаходженням його постійно діючого органу або майна. Право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.
Відповідно до вимог законодавства державний виконавець у строк, встановлений Законом, відкрив виконавче провадження за виконавчим документом, який відповідає вимогам, передбаченим Законом, який надійшов на виконання за місцем проживання боржника, тобто був пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби, та щодо якого не закінчився строк пред'явлення до виконання.
Згідно з статтею 31 Закону України «Про виконавче провадження» копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), що державний виконавець зобов'язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією, крім постанов про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до статті 47 цього Закону, що надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про відкриття виконавчого провадження, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Частина 1 статті 35 Закону №606-XIV встановлює, що за наявності обставин, що перешкоджають провадженню виконавчих дій, або у разі несвоєчасного одержання сторонами документів виконавчого провадження, внаслідок чого вони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, державний виконавець може відкласти виконавчі дії за заявою стягувача чи боржника або з власної ініціативи на строк до десяти робочих днів. Про відкладення провадження виконавчих дій державний виконавець виносить відповідну постанову, про що повідомляє сторонам.
Предметом дослідження в даній справі є передумови, підстави, спосіб, обгрунтованість прийняття оскаржуваних постанов.
Відповідно до ч.1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, на момент розгляду справи, надав суду достатні беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність та обґрунтованість прийняття оскаржуваних постанови.
Дослідивши наявні в матеріалах справи допустимі та належні докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
За змістом статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь сторін не присуджуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні вимог адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Луганській області про скасування постанов про закінчення виконавчого провадження та заміни сторони виконавчого провадження, - відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а особи які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Троїцький районний суд Луганської області.
Суддя О.І.Суський