Справа № 433/427/16-а
Категорія 18
06.04.2016
Троїцький районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Суського О.І.,
при секретарі Яковлєвій В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Троїцьке адміністративну справу за позовом заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Привільської сільської ради Троїцького району Луганської області, третя особа Привільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Троїцького районного суду Луганської області надійшов вищезазначений адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що Старобільською місцевою прокуратурою розглянуто інформацію Троїцького ВП ГУНП України в Луганській області про результати проведення обстеження дорожніх умов території, прилеглої до навчальних закладів Троїцького району Луганської області. В ході обстеження виявлено ряд недоліків, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів в с. Привілля Троїцького району Луганської області. Обстеженням встановлено, що прилегла до Привільської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області, що розташована за адресою: вул. Спортивна, с. Привілля, територія не обладнана дорожніми знаками 1.33 «Діти».
Позивач підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Привільська сільська рада Троїцького району Луганської області та Привільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області у судове засідання своїх представників не направили, надали заяви про розгляд справи без участі представників та визнання вимог адміністративного позову.
Суд, вивчивши надані докази, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Статтею 16 Закону України «Про автомобільні дороги» встановлено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Згідно зі ст. 19 Закону України «Про автомобільні дороги», основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Крім того, ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що одним із повноважень сільської ради є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту шляхів місцевого значення.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції сільських рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема, організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Відповідно до п. 2 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, ремонт і утримання дорожніх об'єктів (крім залізничних переїздів), що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюється дорожньо- експлуатаційними організаціями, які належать до сфери управління Укравтодору, а тих, що перебувають у комунальній власності, - відповідними комунальними дорожньо-експлуатаційними організаціями.
Відповідно до пп. 2.3 п. 2 розділу 33 (Дорожні знаки) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 та п. 10.4.4 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 «Діти» повинен установлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з території дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосередньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути встановлений на відстані 100 м, а другий - не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосовуватись табличка «7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.
Відповідно до п. 1.3 Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених регіонального розвитку, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 54 від 14.02.2012, дорожні знаки - вироби, малюнки і написи, що призначені для інформування учасників дорожнього руху щодо умов і режимів руху на вулицях та дорогах.
Попри вищенаведене, Привільською сільською радою, в порушення вищевказаних норм законодавства, не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до Привільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області території, оскільки остання не обладнана дорожнім знаком 1.33 «Діти».
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Бездіяльність Привільської сільської ради з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до Привільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області території ставить під загрозу закріплені ст.ст. 3, 27, 49, 53 Конституції України права 112 дітей (учнів навчального закладу) на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух».
Таким чином, оцінивши всі зібрані по справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що обставини, на які посилається позивач як на підставу задоволення адміністративного позову, повністю знайшли своє підтвердження у ході розгляду справи та ґрунтуються на законі, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, а тому суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 3, 19, 27, 49, 53, п. 2 ст. 121 Конституції України, Законами України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух», ст.ст.2, 11,19, 71, 86, 94, ч. 2 ст. 99, 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовні вимоги заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області до Привільської сільської ради Троїцького району Луганської області, третя особа Привільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати незаконною бездіяльність Привільської сільської ради Троїцького району Луганської області з питання не забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до Привільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області території.
Зобов'язати Привільську сільську раду Троїцького району Луганської області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до Привільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Троїцької районної ради Луганської області території, а саме обладнати територію дорожнім знаком 1.33 «Діти».
Стягнути з Привільської сільської ради Троїцького району Луганської області судовий збір у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень на користь прокуратури Луганської області (р/р № 35211068000839; банк ДКСУ м. Київ, МФО 820172, ЄДРПОУ 02909921 ,код класифікації видатків бюджету - 2800.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а особи які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Троїцький районний суд Луганської області.
Суддя О. І. Суський