Постанова від 18.12.2018 по справі 826/5979/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/5979/18 Суддя першої інстанції: Бояринцева М.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Беспалова О.О. та Кузьмишиної О.М.

при секретарі - Грабовській Т.О.,

за участю:

представника позивача: - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2018 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:

- визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2017 року протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 починаючи з 01.01.2017 року на підставі довідки Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України № 4.3-182 від 22.02.2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 жовтня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 27.03.2018 р. за № 12096/03/А-2279, вбачається, що позивачу не було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, а повідомлено про те, що перерахунок пенсії буде здійснено після опрацювання наданих довідок, крім того, довідка Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України № 4.3-182 від 22.02.2018 р., відповідно до якої посадовий оклад заступника начальника управління Державної пенітенціарної служби України в м. Києві та Київській області станом на 01.01.2017 року складає 2940 грн. не може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії, оскільки вона не відповідає встановленій формі (Додаток 2 до Порядку № 45) та в ній відсутні всі необхідні відомості для здійснення перерахунку пенсії.

Колегія суддів вважає вказаний висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.

Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

26.02.2018 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії.

Листом від 27.03.2018 року за № 12096/03/А-2279 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що Управлінням забезпечено формування та передачу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, уповноваженим органам силових міністерств та відомств для отримання від них довідок про грошове забезпечення. Після опрацювання наданих довідок виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься основними та додатковими відомостями з березня 2018 року.

Вважаючи бездіяльність позивача протиправною, а зміст Листа таким, що порушує права позивача, останній звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Згідно з частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294» (яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин) внесено зміни, якими встановлено посадові оклади осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Київській області.

Отже, враховуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 р. № 1036 підвищено грошове забезпечення осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби, відповідно суд приймає до уваги позицію позивача щодо наявності у нього права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, відповідачем не отримано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_2, відповідно суд зазначає про відсутність бездіяльності відповідача по перерахунку пенсії.

Колегія суддів наголошує, що ані відповідач (відповідно до змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 27.03.2018 року за № 12096/03/А-2279, позивачу не було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, а повідомлено про те, що перерахунок пенсії буде здійснено після опрацювання наданих довідок), ані судом першої інстанції, не було по суті відмовлено у перерахунку пенсії, проте було зазначено, що для такого права (а в позивача воно наявне), необхідно дотриматися певної процедури, передбаченої Порядком проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393».

При цьому, суд першої інстанції також вірно наголошено, що довідка Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України № 4.3-182 від 22.02.2018 р., відповідно до якої посадовий оклад заступника начальника управління Державної пенітенціарної служби України в м. Києві та Київській області станом на 01.01.2017 р. складає 2940 грн. не може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії, оскільки вона не відповідає встановленій формі (Додаток 2 до Порядку № 45) та в ній відсутні всі необхідні відомості для здійснення перерахунку пенсії.

З урахуванням наведеного та з огляду на відсутність доказів прийняття відповідачем рішень щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу, відповідно, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про передчасність звернення позивача до суду з даним позовом.

Доводи, зазначені позивачем в апеляційній скарзі, не спростовують висновків, викладених в рішенні суду першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було правильно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим суд вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 жовтня 2018 року - без змін.

Керуючись ст..ст. 241, 242, 308, 310, 316, 321, 322, 325, 329, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 жовтня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.Є.Пилипенко

Суддя: О.О.Беспалов

О.М.Кузьмишина

Повний текст виготовлено 18 грудня 2018 року.