Справа № 826/3175/18 Головуючий у 1 інстанції: Костенко Д.А.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
12 грудня 2018 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача Суддів За участю секретаряВівдиченко Т.Р. Файдюка В.В. Чаку Є.В. Борейка Д.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 липня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач - ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м. Києві щодо не проведення пере-рахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" та довідки від 30.06.2017 р. №12573 про розмір грошового забезпечення;
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", а також довідки від 30.06.2017 р. №12573 про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 р., з урахуванням надбавок, доплат та премії, визначених в грошовому атестаті позивача від 31.03.2005 р. №296.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 липня 2018 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення з 01.01.2016 р. перерахунку і виплати ОСОБА_5 пенсії, відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 02.06.2017 р. №22/3-4909. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_5 з 01.01.2016 р. перерахунок і виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 02.06.2017 р. №22/3-4909 з урахуванням здійснених виплат. Відмовлено позивачу у задоволенні адміністративного позову в іншій частині.
Не погодившись з рішенням суду, позивач - ОСОБА_5 звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині та прийняти нове рішення, яким визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії одним платежем з 01 січня 2016 року з включенням до суми грошового забезпечення надбавки. Зокрема, апелянт посилається на те, що відповідач згідно ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» мав перерахувати йому пенсію в включенням всіх надбавок без обмеження розміру пенсії.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_5, який проходив службу на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ 1 відділу УВБ з оперативного обслуговування органів і підрозділів в Київській області ГУБОЗ МВС України зі спеціальним званням "підполковник міліції", призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсійне посвідчення від 04.11.2016 р. НОМЕР_1).
29 грудня 2015р. набув чинності Закон України від 23.12.2015 р. №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту коли-шніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено ст. 63 Закону №2262 новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальни-цького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пен-сійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з ураху-ванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
У жовтні та листопаді 2017 р. позивач звертався до відповідача із запитом про надання публічної інформації та заявою вх. №Р-2340/1 з приводу отримання копій довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р., грошового атестату, на підставі якого здійснювалось оформлення пенсії, розрахунку пенсії за вислугу років.
Листом від 01.12.2017 р. №29638/03/Р-2340/1 відповідач повідомив, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка складається з наступних видів грошового забезпечення всього на суму 3190,05 грн.: посадовий оклад 950 грн.; оклад за військове звання 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 432 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 42% - 635,04 грн.; премія 17% - 463,51 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 18% - 171 грн.; за умови служби УБОЗ 28% - 266 грн.; особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15% - 142,50 грн.
Розмір пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" становить 90% грошового забезпечення - 2871,05 грн. (3190,05 грн. х 90%). З урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії 4789,54 грн. При цьому, повідомивши про відсутність копії грошового атестата, позивачу надіслано копію довідки про розмір грошового забезпечення та розрахунок пенсії.
Натомість, у листі від 21.02.2018 р. №Р-36/48-2018 Сектором пенсійного забезпечення Національної поліції України у відповідь на звернення позивача повідомлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються. Крім цього, роз'яснено, що довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу ОВС оформлюються ліквідаційними комісіями ГУ МВС України в областях та м. Києві.
Згідно з наявною у справі копією розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/А 4909 для ОСОБА_5, сформованого 30.01.2017 р., підсумок пенсії позивача з надбавками становить 5369,91 грн., з них пенсія призначена (обчислена) з 28.02.2005 із сум грошового забезпечення - всього 3190,05 грн.: посадовий оклад 950 грн.; оклад за військове звання 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 432 грн.; робота з таємними виробами носіями, документами 15% - 142,50 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 18% - 171 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 42% - 635,04 грн; надбавка за службу в спецпідрозділах УБОЗ 28% - 266 грн.; премія 17% - 463,51 грн. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 34) у розмірі 2871,05 грн.; Сума доплати до попереднього основного розміру пенсії 1918,49 грн.; Основний розмір пенсії з урахуванням доплати 4789,54 грн.;
Вид підвищення або надбавки до пенсії: доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації 183,76 грн.; доплата до розміру пенсії зафіксованої індексації (з 01.10.2012) 368,21 грн.; доплата до попереднього розміру пенсії 28,40 грн. підсумок пенсії (з надбавками) 5369,91 грн.
Згідно з наявною у справі копією довідки від 13.10.2017 р. №14/8156, зазначений розмір пенсії позивач отримував у період з січня 2016р. по жовтень 2017р.
Водночас, згідно з наданою позивачем до суду копією довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 02.06.2017 р. №22/3-4909 (вх. №12573/04 від 30.06.2017), на яку він посилається у позовних вимогах, відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 р. за посадою старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ 1 відділу УВБ з оперативного обслуговування органів і підрозділів в Київській області ГУБОЗ МВС України, прирівняною до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах Апарату головних управлінь Національної поліції, становить 7931,81 грн., а саме: посадовий оклад - 2700 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2200 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2450 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405 грн., премія 2,28% - 176,81 грн.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною щодо прийняття спірних рішень, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Спірні правовідносини регулюються нормативно-правовими актами чинними станом на момент виникнення права позивача на перерахунок пенсії - 01.01.2016 року.
Законом України від 23.12.2015 р. № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статтю 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII) доповнено частиною 3, відповідно до якої передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону № 2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відтак, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України від 02.07.2015 № 580-VII "Про Національну поліції" (далі - Закон № 580-VII), встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 року № 947, чинною станом на 01.01.2016 р., внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Згідно абзацу 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Таким чином, вказаними нормативно - правовими актами закріплено рівність соціальних гарантій колишніх працівників міліції та працівників поліції.
Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (стаття 102 Закону № 580-VII).
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Згідно пункту 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
В силу п. 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Абзацом 1 пункту 4 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.
Так, позивач набув права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".
Як вірно зазначив суд першої інстанції при вирішенні даної справи слід застосовувати висновок Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі №Пз/9901/8/18 820/6514/17 №820/6514/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/72290243, яка набрала законної сили: 17.03.2018 р.)., згідно яких: «відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зміна грошового забезпечення полі-цейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988, яка набрала чинності 02.12.2015 р.
Згідно зі ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну роз-міру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015 р., позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавс-твом для поліцейських, з 01.01.2016 р.
У п.п. 57, 58 цього рішення Верховний Суд зазначив, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Ці довідки повинні бути чинними. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком №45, для проведення перерахунку та випла-ти пенсії позивачам».
Так, з матеріалів справи вбачається, що надана позивачем довідка від 02.06.2017 р. №22/3-4909 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій була чинною на момент виникнення спірних правовідносин і отримана з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 №45.
Матеріали справи не містять доказів проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2016 р. на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 02.06.2017 р. №22/3-4909 (вх. №12573/04 від 30.06.2017), згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 р. за прирівненою посадою становив 7931,81 грн., а саме: посадовий оклад - 2700 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2200 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2450 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405 грн., премія 2,28% - 176,81 грн.
Крім того, зі змісту листа відповідача від 01.12.2017 р. №29638/03/Р-2340/1 вбачається, що станом на дату його складення, відповідач не взяв до уваги відомості з довідки від 02.06.2017 р. №22/3-4909.
Отже, матеріалами справи підтверджено не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2016 р. у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 02.06.2017 р. №22/3-4909, що становить 7138,63 грн.
Так, згідно наданої позивачем копії листа ГУ ПФУ в м. Києві від 22.03.2018 р. №11333/03/Р-1994 вбачається, що позивачу проведено з 01.01.2016 р. перерахунок пенсії, розмір якої склав 5645,64 грн. (8065,20 грн. х70%). Позивачу повідомлено, що виплату різниці за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. в сумі 6344,58 грн. буде проведено у порядку, визначеному постановою КМ України від 21.02.2018 №103. Доплата різниці пенсії за січень-березень 2018р. у сумі 827,19 грн. виплачено позивачу у березні 2018р.
Також, матеріали справи містять копію довідки Департаменту персоналу, органі-зації освітньої та наукової діяльності МВС України від 15.03.2018 р. №22/6-4909 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції), становить 8065,20 грн., з них: посадовий оклад - 2700 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2200 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2450 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405 грн., премія 4% - 310,20 грн.
Однак, листом Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 23.03.2018 р. №4705/Р-100 (6432/Р-11) повідомлено позивача, що на підставі вищевказаної довідки від 15.03.2018 р. №22/6-4909 йому проведено перерахунок пенсії та зазначено, що пенсію обчислено в розмірі 70% сум грошового забезпечення 8065,20 грн.: посадовий оклад - 2700 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 2200 грн., надбавка за стаж служби 50% - 2450 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405 грн., премія 4% - 310,20 грн. Ззідно вказаного листа, розмір пенсії позивача станом на 01.03.2018 р. становить 5645,64 грн.
Таким чином, з наведеного вбачається, що перерахунок пенсії позивачу проведено, згідно довідки від 15.03.2018 р. №22/6-4909 про розмір грошового забезпечення.
З огляду на вказане, вірним є висновок суду першої інстанції про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо не проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії за період з 01.01.2016 р. у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 02.06.2017 р. №22/3-4909.
Разом з тим, розмір пенсії за цей період та на підставі вказаної довідки є вищим порівняно з тим, який відповідач обчислив у березні 2018 р.
Отже, судом першої інстанції правомірно зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. у розмірі 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 02.06.2017 р. №22/3-4909.
Щодо доводів апелянта про неврахування всіх надбавок, колегія суддів зазначає, що у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі №Пз/9901/8/18 вказано, що, згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, особа має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Також, колегія суддів зауважує, що право на перерахунок пенсії виникло у позивача на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", при цьому постанова КМ України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", визначаючи лише порядок виплати перерахованих пенсій.
Таким чином, з огляду на не проведення відповідачем перерахунку і виплати позивачу пенсії, згідно із довідкою від 02.06.2017 р. №22/3-4909, а також враховуючи висновки Верховного Суду у зразковій справі, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для зобов'язання відповідача провести виплату пенсії позивачу, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", а також довідки від 02.06.2017 р. №22/3-4909 про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 р., з урахуванням здійснених виплат.
Крім цього, посилання відповідача на відсутність виділених з Державного бюджету коштів, як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку щодо виплати позивачу пенсії за вищевказаний період, є необґрунтованими, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах "Кечко проти України", "Бурдов проти Росії").
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_5 та наявність правових підстав для їх часткового задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250,315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 липня 2018 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.
Суддя-доповідач Судді Вівдиченко Т.Р. Файдюк В.В. Чаку Є.В.
Повний текст постанови виготовлено 17 грудня 2018 року