Постанова від 18.12.2018 по справі 1540/3353/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 р.м.ОдесаСправа № 1540/3353/18

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді - доповідача Потапчука В.О.

Суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення від 11 жовтня 2018 року, прийняте Одеським окружним адміністративним судом за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження у складі головуючого судді Марина П.П.,

у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

09 липня 2018 року, ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:

- визнати відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у встановлені нового посадового окладу неправомірною, такою що порушує Конституцію України, Закони та Цивільний кодекс України;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 встановити новий посадовий оклад в розмірі 5920 грн. (30 тарифний розряд) та направити в ГУ ПФУ в Одеській області довідку про новий розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 року.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням від 11 жовтня 2018 року, Одеський окружний адміністративний суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовив у повному обсязі.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернувся до П'ятого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, якій просить суд скасувати оскаржене рішення та прийняти нове рішення суду, яким задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що оскаржене рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а з цих підстав підлягає скасуванню.

Апелянт посилається на положення ст. 46, ст. 48 Конституції України, додатки 1, 2 до Постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 та додатки 9, 16 до Наказу МОУ від 01.03.2018 року № 90 та зазначає про значне звуження його прав щодо встановлення посадового окладу.

Апелянт зазначає, що посадовий оклад НІС дивізії, штатна посада «Підполковник» не може бути рівним посадовому окладу заступника командира окремого батальйону (24 тарифний розряд), штатна посада «Майор».

Відзиву на апеляційну скаргу від Одеського обласного військового комісаріату до П'ятого апеляційного адміністративного суду не надходило.

Справу розглянуто відповідно ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Обставини справи.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , суд першої інстанції встановив наступні обставини справи.

Наказом Міністра оборони України по особовому складу № 03275 від грудня 1994 року підполковника ОСОБА_1 , начальника інженерної служби управління І аеромобільної дивізії звільнено у запас за п. 65, підпункт «в» (за станом здоров'я, з правом носіння військової форми одягу) (а.с.38).

Відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» та Наказу МО України від 01.03.2018 року № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу ЗС України» позивачу було здійснено перерахунок пенсії.

Для вказаного перерахунку відповідачем 29.03.2018 року було виготовлено довідку на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується, для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України, в якій розмір посадового окладу визначено в розмірі 5070,00 грн. (а.с.10)

Не погодившись з розміром посадового окладу, який було враховано при перерахунку пенсії, позивач, листом від 06.06.2018 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням направити на адресу Головного управління ПФУ в Одеській області довідку про новий розмір грошового забезпечення з врахуванням посадового окладу в розмірі 5920 грн. (30 розряд тарифної сітки) для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року (а.с. 6-7).

У відповідь на зазначений лист позивача відповідачем 19.06.2018 року було надано відповідь за № 4528, згідно якої зазначено, що на дату звільнення зі служби позивач займав посаду начальника інженерної служби управління І аеромобільної дивізії (Одеського ВО (ВОС 100300), посадовий оклад 1085,00 грн. Відповідно додатку 24 до Наказу МОУ від 01.03.2018 року № 90 цій посаді відповідає 24 тарифний розряд (а.с.8-9).

Отже, враховуючи математичний розрахунок розміру посадового окладу позивача та враховуючи правила розрахунку, передбачені в примітці 1 до Додатку 1 Порядку №704, суд першої інстанції встановив, що розмір посадового окладу позивача становить 5070,00 грн. та дійшов висновку, що відповідач діяв згідно вимог законодавства та відповідно до визначеного порядку.

Джерела права й акти їх застосування.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та розглянувши доводи апеляційної скарги колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги ОСОБА_1 без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Керуючись ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Кабінет Міністрів України прийняв 21 лютого 2018 року постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Згідно п. 1, п. 2 зазначеної постанови перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України видано наказ Міністерства оборони України від 01.03.2018 року за № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України» в додатках 1-22, до якого затверджені Схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України апарату Міністерства оборони України та співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Висновок суду апеляційної інстанції.

Суд першої інстанції встановив, матеріалами справи та апеляційним судом підтверджується, що відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату № 085468 від 24.05.2012 року посадовий оклад ОСОБА_1 становить 1085,00 грн. (а.с.40), що в свою чергу згідно п. 6 Додатку 24 до Наказу № 90, розміру посадового окладу, встановленого (обчисленого) до 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 від 1085 - 1099,99 гривень відповідає тарифному розряду « 24» відповідно до Постанови № 704. Крім того, згідно із тарифною сіткою розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, (Додаток 1 до Постанови № 704), тарифному розряду « 24» відповідає тарифний коефіцієнт « 2,88».

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає, що враховуючи правила розрахунку, передбачені в примітці 1 до Додатку 1, Одеський обласний військовий комісаріат діяв згідно вимог законодавства та відповідно до визначеного порядку, а отже розмір посадового окладу ОСОБА_1 становить 5070,00 грн.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що рішення суду першої інстанції постановлене з додержанням норм матеріального і процесуального права, обставини справи встановлено повно та досліджено всебічно.

Згідно з положеннями ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до вимог ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 6, ст. 9, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ч. 1 ст. 325, ст. 328 КАС України -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Повний текст рішення суду складений та підписаний колегією суддів 18 грудня 2018 року.

Головуючий: суддя - доповідач В.О. Потапчук

Суддя: Г.В. Семенюк

Суддя О.І.Шляхтицький