Рішення від 18.12.2018 по справі 818/2161/17

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, Е-mail: inbox@adm.su.cour.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2018 р. Справа № 818/2161/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2161/17 за позовом ОСОБА_1 до голови Ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду із позовом до голови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (далі - відповідач), і просить:

- визнати протиправними дії голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області щодо невключення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонера ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та зменшення у відсотковому розмірі премії (з 77,10% до 3,11%), як додаткових видів грошового забезпечення що були зазначені в Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.04.2012, виданої УМВС України в Сумській області та враховувалися при обчисленні пенсії;

- зобов'язати голову Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року, пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення внаступних розмірах:

посадовий оклад - заступник начальника відділу поліції відповідно додатку №7 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 схеми посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції 3 250 грн;

оклад за спеціальним званням підполковник міліції - підполковник поліції відповідно додатку №1 до цієї ж постанови схеми окладів поліцейських за спеціальним званням підполковник поліції - 2 200 грн;

надбавка за вислугу років - стаж служби в поліції згідно додатку №11 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 від 19 до 22 років - складає 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням 2 180 грн;

встановлена відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 надбавка за виконання особливо важливих завдань встановлена позивачу в розмірі - 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років 3 815 грн;

встановлена відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.04.2012 року, премія в розмірі - 77,10% посадового окладу з урахуванням окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років та надбавки за виконання особливо важливих завдань 8 824,10 грн, а всього 20 269,10 грн.

Ухвалою від 29.12.2017 позовну заяву було залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків. На виконання зазначеної ухвали позивачем усунуто недоліки та приведено позовну заяву у відповідність до вимог ст. 160 КАС України.

Ухвалою суду від 15.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Разом із позовною заявою позивачем подано клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, яке судом задоволено, а також заявлено клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 13.02.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18.

Ухвалою суду від 17.12.2018 провадження у справі поновлено у зв'язку з набранням 12.12.2018 законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18.

Позовні вимоги позивача обґрунтовані тим, що з метою перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, відповідач склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) довідку від 22.06.2017 №11/169-74 (2394) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, проте, не включив у вказану довідку надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та зменшив у відсотковому (з 77,10% до 3,11%) розмірі премію прозивача, чим створив передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивача, чим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (а.с. 32-37), у якому проти позовних вимог заперечував у повному обсязі та зазначив, що на підставі п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсій враховується, зокрема, інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Отже, довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області у відповідності до вимог законодавства, а тому у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

У відповіді на відзив (а.с. 38-39) позивач із відзивом на позовну заяву не погодився та зазначив, що, у відповідності до змін у чинному законодавстві у сфері пенсійного забезпечення колишніх працівників міліції, відповідач, при перерахунку пенсії позивача, повинен був включити всі види грошового забезпечення позивача, які були включені до його грошового забезпечення при нарахуванні пенсії, та змінити тільки розмір вказаних видів грошового забезпечення в сторону їх підвищення. Також вказав, що відповідач протиправно не включив у розмір грошового забезпечення позивача такі його складові як надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія в розмірі 77,10% .

Дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, з наступих підстав.

Судом встановлено, що 30.12.2008 ОСОБА_1 було звільнено з посади заступника начальника Тростянецького РВ УМВС в Сумській області - начальника міліції громадської безпеки у запас Збройних Сил за п. 64 "а" (за віком).

З 31.12.2008 позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за віком відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.04.2012, виданої УМВС України в Сумській області за № 11/653-791(1214), розмір грошового забезпечення позивача складався з наступних основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1 100 грн, оклад за військове звання -130 грн, надбавка за вислугу років - 35 % - 430,50 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 830,25 грн, премія - 77,10 % -1 920,37 грн. Всього: 4411,12 грн (а.с.13).

У подальшому, 07.11.2015 набрав законної сили Закон України "Про Національну Поліцію" № 580-VІІІ від 02.07.2015, а Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.

29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів

внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015, яким внесено зміни до Закону№2262-ХІІ, відповідно до яких, з 01.01.2016 пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Ст. 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, у якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, з 29.12.2015, пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

На виконання норм цього Закону Головою Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Сумській області виготовлено та направлено до Головного Управління Пенсійного Фонду України Сумській області за вих. № 11/169-74 (2394) від 22.06.2017 (а.с. 14) довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії із зазначенням наступних основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах:

посадовий оклад - 3 250 грн,

оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 2 200 грн,

надбавка за стаж служби - 40% - 2 180 грн,

премія - 3,11% - 237,29 грн.

Усього: 7 867,29 грн.

З розміром грошового забезпечення, станом на 01.01.2016, зазначеного відповідачем у вказаній вище довідці позивач не погодився та звернувся до ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області із заявою про виготовлення та надіслання до ГУ ПФУ в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення згідно постанови КМ України від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Листом № 33/Є-218пк від 13.12.2017 відповідач, за підписом заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області, повідомив позивача, що видана відповідно до постанови КМ України № 45 від 13.02.2008 довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача оформлена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а тому перегляду не підлягає. Додатково зазначив, що ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області при складанні довідок керувалась листом Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" та чинним законодавством для поліцейських та, станом на 01.01.2016, самостійно не може вносити зміни у грошове забезпечення позивача.

Вважаючи протиправними дії відповідача, а свої права порушеними, з метою їх відновлення позивач звернувся за захистом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно з частиною 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як вбачається із матеріалів справи, головою ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 22.06.2017 № 11/169-74 (2394) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

З вказаної довідки вбачається, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за стаж служби, премія.

Разом з тим, у позовній заяві ОСОБА_1 просив суд зобов'язати голову ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Сумській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення внаступних розмірах:

посадовий оклад - 3 250 грн;

оклад за спеціальним званням - 2 200 грн;

надбавка за вислугу років - 2 180 грн;

надбавка за виконання особливо важливих завдань - 3 815 грн;

премія 77,10% - 8 824,10 грн;

Усього 20 269,10 грн.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з п.2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Матеріали справи свідчать, що у червні 2017 року Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку № 11/169-74 (1255) від 22.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Отже, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

За таких обставин, суд зазначає про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, то суд зазначає що підстави встановити судовий контроль за виконанням рішення відсутні, оскільки у позові відмовлено.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Голови ліквідаційної комісії управління міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (вул. Г. Кондратьєва, 23, м. Суми, 40000) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька