Справа № 522/19758/18
17 грудня 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко О.А. розглянувши позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов, -
08 листопада 2018 року до Приморського районного суду м.Одеси звернулось Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з адміністративним позовом в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Коваленка Василя Олександровича ВП №57233385 від 19.10.2018 р. про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. та ВП №57233385 від 18.09.2018 року про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн.
Вказаний адміністративний позов надісланий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до суду засобами поштового зв'язку 05.11.2018 року.
Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 09.11.2018 року у справі судом адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов - направлено за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Супровідним листом від 26.11.2018 року №вих1256 Приморським районним судом м.Одеси направлено справу №522/19758/18 до Одеського окружного адміністративного суду.
12 грудня 2018 року за вх. №6712/18 адміністративна справа №522/19758/18 надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративну справу №522/19758/18 передано на розгляд головуючому судді Вовченко О.А.
Оскільки при прийнятті ухвали від 09.11.2018 року Приморським районним судом м.Одеси не перевірялась відповідність адміністративного позову ст.ст.160, 161 КАС України, суддя після одержання даної позовної заяви відповідно до ч.1 ст.171 КАС України з'ясовує чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Позивачем подано до суду позов без доказів сплати судового збору.
Предметом позову по даній адміністративній справі є постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області ВП №57233385 від 19.10.2018 р. про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. та ВП №57233385 від 18.09.2018 року про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн.
Оскаржувані акти індивідуальної дії породжують підстави для змін майнового стану позивача, зокрема, реалізація таких рішень може призводити до зменшення або збільшення майна особи.
Відповідно, оскарження такого рішення спрямоване на захист порушеного права у публічно-правових відносинах з метою збереження належного особі майна.
Враховуючи викладене, оскаржувані позивачем рішення породжують підстави для зміни майнового стану позивача, у зв'язку із чим даний позов є позовом майнового характеру.
Частиною 2 статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
У відповідності до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою сплачується судовий збір за ставкою 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" з 1 січня 2018 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 1762,00 грн.
Враховуючи, що предметом позову у даній справі є дії відповідача та постанова про стягнення виконавчого збору, даний позов містить вимоги майнового характеру та похідні до них вимоги, судовий збір за яку не сплачується.
Таким чином судовий збір за подачу даного позову з вимогою майнового характеру складає 1762,00 грн. ((14892 грн.+5100)*1,5%, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Однак, позивачем не надано до суду докази сплати судового збору.
Таким чином, Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області необхідно надати до суду докази доплати судового збору у розмірі 1762,00 грн.
Відповідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно п.3 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються ціна позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Однак, в порушення вимог вищевказаної статті позивачем не зазначено ціну позову.
Так, позивач у позовній заяві зазначає, що: «Доплата за період з 15.03.2017 по 28.02.2018 в сумі 14089,46 виплачена ОСОБА_2 разом з пенсією за березень поточного року, за період з 15.03.2017 по 31.03.2018 в сумі 2422,14 грн. виплачена разом з пенсією за квітень 2018 року, а доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 239,48 грн. зарахована на його картковий рахунок 25.04.2018.», однак доказів на підтвердження цього до суду не надав.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. 2. Позовну заяву може бути подано до суду: 1) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів; 2) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
Як зазначає позивач у позові, про порушення своїх прав він дізнався лише 25.10.2018 року, при цьому не зазначає, коли конкретно отримав постанову відповідача ВП №57233385 від 18.09.2018 року про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн.
При цьому, як вбачається з наданого позивачем до суду супровідного листа відповідача, яким позивачу направлено оскаржувану постанову про стягнення виконавчого збору, на ньому відсутня частина штампу вхідної кореспонденції Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із датою реєстрації в управлінні вказаної постанови.
В той же час із наданої позивачем копії супровідного листа відповідача, яким позивачу направлено оскаржувану постанову ВП №57233385 від 18.09.2018 року вбачається декілька відміток, дописаних від руки кульковою ручкою, із зазначенням наступних дат: 21.09.2018, 25.09.2018, 01.10.2018.
Позивач не надає суду доказів подання даної позовної заяви у десятиденний строк з моменту постанови відповідача ВП №57233385 від 18.09.2018 року про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн.
Таким чином суд зазначає, що позивачем надано позов із порушенням строків звернення до адміністративного суду. Заяви про поновлення строку звернення до суду із зазначенням підстав його пропуску не надано.
Відтак, системно проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства та дослідивши позовну заяву, судом з'ясовано, що при подачі адміністративного позову позивачем не було виконано вимог, передбачених статтями 160 та 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 1 ст.169 КАС суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду:
- заяви про поновлення строку звернення до суду чи доказів подання позовної заяви у десятиденний строк з моменту постанови відповідача ВП №57233385 від 18.09.2018 року про стягнення виконавчого збору в розмірі 14892 грн.;
- доказів на підтвердження зазначених у позовній заяві обставин;
- доказів сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн.;
позовної заяви із зазначенням ціни позову;
- доказів направлення вищевказаних документів на адресу відповідача.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суд, -
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов - залишити без руху.
Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Ухвала окремо від остаточного судового рішення оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Вовченко