Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
04 грудня 2018 р. № 2040/7259/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Кухар М.Д.
при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
за участі:
представників позивача - Хачатрян Н.А., Вербицького А.О.,
представника відповідача - Іванова А.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Харківській області (вул. Алчевських, буд. 40,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ39779919) до Комунального підприємства "ВОДА ЕСХАРА" (вул. Молодіжна, буд. 17,смт. Есхар,Чугуївський район, Харківська область,63524, код ЄДРПОУ40574323) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
Позивач, Головне Управління Держпраці у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємство "ВОДА ЕСХАРА", в якому просить суд:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до КП "ВОДА ЕСХАР" код ЄДРПОУ 40574323, розташованого за адресою: 63524, Харківська обл., Чугуївький р-н, смт Есхар. вул. Молодіжна, б. 17, шляхом заборони експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт, а саме: роботи в колодязях, камерах, замкнутому просторі; виконання робіт в відділенні решіток на КНС по вул. 152 Стрілкової дивізії, 33.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачем не усунуто порушення, встановлені перевіркою на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, внаслідок чого існує небезпека для життя і здоров'я громадян.
Відповідач проти задоволення позову не заперечував. В ході розгляду справи звернувся до суду з клопотанням про надання часу для виконання вимог Припису щодо усунення порушень.
Судом надано строк позивачу для виконання вимог припису.
Відповідачем надано докази часткового усунення порушень, встановлених підчас перевірки, у зв'язку з чим позивачем було подано заяву про зменшення позовних вимог, яку прийнято судом в підготовчому засіданні.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до направлення на перевірку від 22.05.2018 № 01.01-94/03.03/1023 та наказу від 22.05.2018 № 01.01-07/516 у період з 29.05.2018р. по 04.06.2018р. посадовими особами Управління Держпраці проведено планову всебічну перевірку КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ВОДА ЕСХАРА", код ЄДРПОУ 40574323, розташованого за адресою: 63524, Харківська обл., Чугуївький р-н, смт. Есхар, вул. Молодіжна, б. 17, (фактична адреса проведення перевірки: 63524, Харківська обл., Чугуївький р-н, смт Есхар, вул. Молодіжна, б. 17) на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час проведення планової перевірки КП "ВОДА ЕСХАР" виявлено 30 порушень нормативно- правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 7 (3, 8, 9, 22, 17, 18, 29) на момент подання позову , створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Цей факт підтверджується Актом перевірки від 04.06.18 № 19-03.03-5221/0502 та Приписами від 04.06.2018 № 19-03.03-5221/0502-0595/5221, 19-03.03-5221/0502-0596/5302, 19-03.03-5221/0502-0597/5115.
Так, відповідно до Акту від 04.06.2018 № 19-03.03-5221/0502, на момент подання:
На підприємстві не видаються наряди - допуски на проведення газонебезпечних робіт, що є порушенням п. 1.11 НПАОП 0.00-5.11-85«Типова інструкція з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт».
Працівники підприємства які виконують роботи в колодязях, камерах, замкнутому просторі та на КНС не пройшли курсове навчання та перевірку знань згідно «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць», що є порушенням п. 1.6.4 НПАОП 41.0-1.01-79 «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць».
Головний інженер ОСОБА_4, не пройшов навчання та перевірку знань згідно «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць», що є порушенням п.1.6.5 НПАОП 41.0- 1.01-79 «Правил техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць».
Бригади які виконують роботи в водопровідно-каналізаційних колодязях не забезпечені засобами індивідуального і колективного захисту (лампа ЛБВК, рятувальні пояси з мотузками на кожного члена бригади), що є порушенням п. 4.3.6 НПАОП 41.0-1.01-79 «Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць».
Відсутні засоби індивідуального і колективного захисту (лампа ЛБВК), що є порушенням п. 3.3.10 НПАОП 41.0- 1.01-79 «Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць».
Відсутнє огородження грабель в відділенні решіток, що є порушенням п. 3.3.5 НПАОП 41.0-1.01-79 «Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць».
Не забезпечено проведення профілактичних випробувань та вимірювань електрообладнання, електромереж і заземлювальних пристроїв КП «ВОДА ЕСХАРА», а саме: Будівля КНС б/н, що знаходиться за адресою: смт. Есхар, вул. 152 Стрілкової дивізії, 33; Очисні споруди - комплекс споруд № 14; Будівля КНС бн, що знаходиться за адресою: смт. Есхар, вул. Соборна, 4а; Адміністративна будівля КП «ВОДА ЕСХАРА» б/н, що находиться за адресою: смт. Есхар, вул. Молодіжна. 17, що є порушенням вимог п. 8.7.3 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1- 1.21-98
Суб'єкту господарювання КП "ВОДА ЕСХАР" було надано час на усунення виявлених порушень.
Підчас судового розгляду відповідачем надано докази усунення порушень, встановлених підчас перевірки, зокрема щодо: відсутності огородження грабель в відділенні решіток, що є порушенням п. 3.3.5 НПАОП 41.0-1.01-79 «Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених місць» ; а також щодо незабезпечення проведення профілактичних випробувань та вимірювань електрообладнання, електромереж і заземлювальних пристроїв КП «ВОДА ЕСХАРА», а саме: Будівля КНС б/н, що знаходиться за адресою: смт. Есхар, вул. 152 Стрілкової дивізії, 33; Очисні споруди - комплекс споруд № 14.
Будівля КНС бн, що знаходиться за адресою: смт. Есхар, вул. Соборна, 4а; Адміністративна будівля КП «ВОДА ЕСХАРА» б/н, що находиться за адресою: смт. Есхар, вул. Молодіжна. 17, що є порушенням вимог п. 8.7.3 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1- 1.21-98.
У зв'язку з усуненням вказаних порушень, позивачем 19.11.2018 року подано заяву про зменшення позовних вимог, в якій позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до КП "ВОДА ЕСХАР" код ЄДРПОУ 40574323, розташованого за адресою: 63524, Харківська обл., Чугуївький р-н, смт Есхар, вул. Молодіжна, б. 17, шляхом заборони експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт, а саме:
- роботи в колодязях, камерах, замкнутому просторі;
- виконання робіт в відділенні решіток на КНС по вул. 152 Стрілкової дивізії,33.
Згідно до п. 1 Положення про Державну службу з питань праці України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року N 96, Державна служба з питань праці України (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Держпраці України від 22.06.2017 року № 75 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Харківській області (даті - Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон N 877-У) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно пункту 4 Положення про Управління Держпраці, Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань, в тому числі:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
- Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
- Статтею 39 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:
- безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;
- одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;
- видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки;
- забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих:
- притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;
- надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закон N 877-У - виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до пункту 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно до частини четвертої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкти владних повноважень мають право звертатися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Частиною 47 пункту 4 Положення про Управління Держпраці передбачено, що Управління Держпраці зупиняє, припиняю, обмежує експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних із користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до увагу позицію відповідача, який не заперечує проти задоволення позовних вимог, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для заборони експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт, а саме: роботи в колодязях, камерах, замкнутому просторі; виконання робіт в відділенні решіток на КНС по вул. 152 Стрілкової дивізії, 33, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Харківській області до Комунального підприємства "ВОДА ЕСХАРА" про скасування постанови про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до КП "ВОДА ЕСХАР" код ЄДРПОУ 40574323, розташованого за адресою: 63524, Харківська обл., Чугуївький р-н, смт Есхар, вул. Молодіжна, б. 17, шляхом заборони експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт, а саме: роботи в колодязях, камерах, замкнутому просторі; виконання робіт в відділенні решіток на КНС по вул. 152 Стрілкової дивізії, 33.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлено 14.12.2018 року.
Суддя Кухар М.Д.