Справа № 806/1332/18
Головуючий у 1-й інстанції:Горовенко А.В.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
03 грудня 2018 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Полотнянка Ю.П. Загороднюка А.Г. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
позивача: ОСОБА_2,
представника позивача: ОСОБА_3,
представника відповідача: Орел Т.Л.,
представника відповідача: Пасічник Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу та визнання протиправними дій щодо внесення подання з пропозицією про анулювання свідоцтва,
в березні 2018 року (з врахуванням уточнення позовних вимог від 04.06.2018) позивач ОСОБА_2 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу №62/6 від 07.03.2018 виданого начальником Головного територіального управління юстиції у Житомирській області "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2."
Також, позивач просив, визнати протиправними дії Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, щодо внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату Міністерства юстиції України подання від 07.03.2018 за №2.2-11/5/77/2018 з пропозицією про анулювання належного ОСОБА_2 свідоцтва.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 27.07.2018 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Апеляційну скаргу позивач обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при розгляді справи не з'ясував усі обставини, що мають значення для справи та надав не належну оцінку обставинам справи, безпідставно відхиляв клопотання, та порушив норми матеріального і процесуального права.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги в повному обсязі та просили її задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати. При чому позивач зазначив, що ним дійсно здійснювались деякі порушення, але вони є малозначними. В свою чергу представник позивача зазначив, що результати комплексної перевірки позивача слід було розглянути на колегії Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, як зазначено в довідці про результати комплексної перевірки позивача, а не на нараді при начальнику Головного територіального управління юстиції у Житомирській області. Під час обговорення на нараді 05.03.2018 питання щодо внесення подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю позивач присутній не був, його пояснення з вказаного питання не заслуховувались, питання учасниками наради з вказаного питання позивачу також не ставились. Крім того, зупинення нотаріальної діяльності відповідно до наказів Головного територіального управління юстиції у Житомирській області "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." №39/7 від 16.02.2018 та "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." №62/6 від 07.03.2018 є фактично накладенням на позивача стягнення за один і той самий проступок. А тому, на думку позивача та представника позивача дії відповідача є неправомірними.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували щодо задоволення апеляційної скарги та просили відмовити у її задоволенні, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, позивача та представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги (письмові пояснення надані представником позивача (адвокатом), а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач отримав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю №7651 від 10.08.2009 (т.1 а.с.12).
Головним територіальним управлінням юстиції у Житомирській області на виконання наказу Міністерства юстиції України від 17.02.2014 №357/5 "Про затвердження Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства" та згідно з Графіком проведення планових комплексних перевірок організації нотаріальної діяльності приватними нотаріусами Житомирської області, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства на 2018 рік, який погоджено Департаментом державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України 12.01.2018, винесено наказ "Про проведення комплексної перевірки приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2." за №25/7 від 02.02.2018, відповідно до якого наказано 07.02.2018 провести комплексну перевірку організації нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2 (т.1 а.с.139)
За результатами перевірки складено довідку про результати комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_1 (т.1 а.с.87-98, 141-164).
Відповідно до довідки про результати комплексної перевірки виявлено: системне порушення позивачем вимог ч.4 ст.55 Закону України "Про нотаріат"; ст.8, ст.34, ч.1 ст.78 Закону "Про нотаріат"; вимог п.п."б)" п.15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України; Постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 №1242 "Про затвердження Типової інструкції діловодства у центральних органах виконавчої влади, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади" Правил ведення нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 №3253/5; вимог Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 (т.1 а.с.141-164).
Згідно з висновком довідки, за результатами комплексної перевірки визнано роботу приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2 щодо організації нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства - незадовільною. Результати комплексної перевірки вказано розглянути на колегії Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.
14 лютого 2018 року відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції в Житомирській області №34/7 "Про результати комплексної перевірки приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2." визнано роботу позивача щодо організації нотаріальної діяльності, порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства - незадовільною, та наказано провести роботу по приведенню нотаріального діловодства у відповідність до вимог, затверджених наказом Міністерства юстиції України "Про затвердження Правил ведення нотаріального діловодства" та щодо належного виконання вимог Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5. Встановлено строк до 04.03.2018 підготувати й направити до Головного територіального управління юстиції у Житомирській області інформацію про заходи щодо усунення порушень, виявлених у ході комплексної перевірки (т.1 а.с.166).
За результатами комплексної перевірки приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2 від 07.02.2018, відповідно до вимог п.3 ч.1 ст. 29-1 Закону України "Про нотаріат" у зв'язку з неодноразовим порушенням приватним нотаріусом правил ведення нотаріального діловодства при вчиненні нотаріальних дій видано наказ "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." №39/7 від 16.02.2018, яким зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_2 по Житомирському районному нотаріальному округу з 19.02.2018 по 04.03.2018 включно (т.1 а.с.167).
16 лютого 2018 року начальником Головного територіального управління юстиції у Житомирській області О.В. Грабар затверджено Графік та тематику проведення теоретичних і практичних занять з питань дотримання нотаріусом Правил ведення нотаріального діловодства та вимог законодавства про Єдині та державні реєстри інформаційної системи Міністерства юстиції України з приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2 з 19.02.2018 по 04.03.2018 (т.1, а.с.168).
05.03.2018 на виконання наказу Головного територіального управління юстиції в Житомирській області "Про результати комплексної перевірки приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2." від 14.02.2018 №34/7 та графіку проведення теоретичних і практичних занять з питань дотримання нотаріусом Правил ведення нотаріального діловодства та вимог законодавства про Єдині та державні реєстри інформаційної системи Мін'юсту України, позивачем, подано на ім'я начальника Головного територіального управління юстиції у Житомирській області Грабара О.В. звіт від 03.03.2018 за №01-16/17 про вжиті заходи щодо усунення виявлених недоліків та виконання рекомендацій, наданих у ході комплексної перевірки (т.1, а.с.169-170).
У звіті про проведену роботу від 03.03.2018 за №01-16/17 позивачем зазначено недоліки, які усунуто ним та вказано, що всі інші недоліки, зазначені в довідці, виконати неможливо, але взято ним до уваги та буде вжито всіх заходів по недопущенню подібних порушень у роботі.
02.03.2018 відповідно до вимог п.3 ч.1 ст.29-1 Закону України "Про нотаріат", відповідачем видано наказ №56/6 "Про поновлення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2.", згідно з яким поновлено приватну нотаріальну діяльність ОСОБА_2 по Житомирському районному нотаріальному округу з 05.03.2018 (т.1, а.с.171).
Питання виконання приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2 вимог наказу Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 16.02.2018 №39/7 "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." було розглянуто на нараді при начальнику управління юстиції, на якій прийнято рішення підготувати та направити до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №7651, виданого Міністерством юстиції України 10.08.2009 на ім'я ОСОБА_2 Вказане рішення зафіксоване в протоколі наради №6 від 05.03.2018. (т.1 а.с.172-176).
У подальшому, Головне територіальне управління юстиції у Житомирській області 07.03.2018, у зв'язку з неодноразовим та грубим порушенням приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2 вимог ст.8, ст.34, ст.44, ч.2 ст.45, ч.4 ст.55, ч.1 ст.78 Закону України "Про нотаріат", підпункту "б" пункту 15 розділу Х "Перехідних положень" Земельного кодексу України, ст.1258, ст.1270, ст. 1276, ч.2 ст.1297 Цивільного кодексу України, п."д" ч.2 ст. 132 Земельного кодексу України", внесло до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №7651, виданого Міністерством юстиції України 10.08.2009 на ім'я ОСОБА_2, на підставі підпункту е) пункту 2 частини 1 статті 12 Закону України "Про нотаріат" (т.2 а.с.3-8, т.3 а.с.38-40).
Окрім того, 07.03.2018 відповідачем було видано наказ "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." №62/6, у якому зазначено про те, що відповідно до підпункту е) п.2 ч.1 ст.12, п.8 ч.1 ст.29-1 Закону України "Про нотаріат", зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2 з 07.03.2018 до вирішення питання по суті, але не більше як на шість місяців, який отримано позивачем 07.03.2018. Підставою для видачі наказу №62/6 від 07.03.2018 слугувало подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю від 07.03.2018 №2.2-11/5/77/2018 (т.2 а.с.1).
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо внесення подання з пропозицією анулювати свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю та наказ про зупинення нотаріальної діяльності протиправними, звернувся до суду за захистом порушеного права.
Крім того, суд першої інстанції встановив, що відповідно до довідки про результати комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності, дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2, в ході перевірки позивача встановлено, ряд порушень:
- ведення та заповнення реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, всупереч вимогам п.7.47. розділу VII Правил ведення нотаріального діловодства у графі 7 реєстру, оскільки відсутні підписи осіб, які звернулись за вчиненням нотаріальної дії;
- порушення вимог статті 44 Закону України "Про нотаріат", п.1 глави 5 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5, оскільки приватним нотаріусом при вчиненні нотаріальних дій неналежним чином визначався та документально перевірявся обсяг цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи та повноваження її представників;
- неодноразове порушення приватним нотаріусом Житомирського районного нотаріального округу ОСОБА_2 вимог ч.4 статті 55 Закону України "Про нотаріат" щодо посвідчення правочинів відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, а також правочинів щодо відчуження, застави транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації, лише за місцезнаходженням (місцем реєстрації) цього майна або за місцезнаходженням (місцем реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину;
- порушення вимог підпункту б) пункту 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України - приватним нотаріусом, при посвідченні договору купівлі-продажу земельної ділянки з цільовим призначенням "для ведення особистого селянського господарства", не було витребувано довідку сільської ради про те, що відчужувана земельна ділянка не є часткою (паєм) та не перебуває під мораторієм;
- порушення вимог ч.2 статті 45 Закону України "Про нотаріат", оскільки при перевірці примірників заяв, справжність підписів на яких було засвідчено приватним нотаріусом ОСОБА_2 25.07.2016 та 23.08.2016 виявлено відсутність підписів громадян на примірниках вказаних заяв;
- вчинення нотаріальних дій, які не передбачені чинним законодавством, а саме - посвідчено позовну заяву "про стягнення боргу за спільним договором ДРТ методом сурогатного материнства між подружжям, сурогатною матір'ю та закладом охорони здоров'я", яка адресована до Коростенського міськрайонного суду, чим порушено вимоги статті 34 Закону України "Про нотаріат". Крім цього, приватним нотаріусом застосовано посвідчувальний напис, який не відповідає жодній з форм посвідчувальних написів, передбачених додатком 25 до Правил та використано спеціальні бланки нотаріальних документів серії НВА № 333143-333144;
- у заведенні спадкової справи за заявою особи, без документального підтвердження родинних відносин, чим порушено вимоги п.п.4.2. пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку №296/5 також виявлені неодноразові порушення вимог Цивільного кодексу України при видачі свідоцтв про право на спадщину (т.1 а.с.141-164).
Позивачем були усунуті не всі порушення, що виявлені та вказані у довідці про результати комплексної перевірки, про що позивачем вказано у звіті на виконання наказу від 14.02.2018 №34/7 та зафіксовано у протоколі наради при начальнику управління юстиції №6 від 05.03.2018.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що існування заподіяної шкоди інтересам держави, підприємствам, установам, організаціям, громадянам, вчиненими позивачем нотаріальними діями, за період що перевірявся, має встановлюватися та розглядатися Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату при розгляді подання про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю відповідно до п.п."е" п.2 ч.1 ст.12 Закону України "Про нотаріат". А тому, оспоруюваний наказ Головного територіального управління юстиції у Житомирській області №62/6 від 07.03.2018 "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." прийнято відповідно до норм чинного законодавства.
Крім того, суд першої інстанції зазначив, що як свідчать матеріали справи, підставами для зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2 з 19.02.2018 по 04.03.2018 включно відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Житомирській області №39/7 від 16.02.2018 вказано п.3 ч.1 ст.29-1 Закону України "Про нотаріат" - неодноразове грубе порушення приватним нотаріусом правил ведення нотаріального діловодства при вчиненні нотаріальних дій. Підставою ж для зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2 відповідно до наказу №62/6 від 07.03.2018 вказано п.8 ч.1 ст.29-1 Закону України "Про нотаріат" - тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, у зв'язку з надісланням до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті. Тобто, законодавчо визначені підстави зупинення нотаріальної діяльності позивача, відповідно до вказаних наказів відповідача, є різними.
Також, суд першої інстанції звернув увагу, що питання про підготовку та направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та обговорення матеріалів проведення комплексної перевірки позивача проведено колегіально, на нараді були присутні члени комісії, які мають спеціальні знання у роботі органів нотаріату та з метою дотримання вимог ст.8 Закону України "Про нотаріат".
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Так, ч.2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.14 ст.92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначається організація і діяльність органів нотаріату.
Як передбачено ст.2 Закону №3425-XII правовою основою діяльності нотаріату є Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України.
Відповідно до ст.2-1 Закону України від 02 вересня 1993 року №3425-XII «Про нотаріат» державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов'язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів. Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України «Про нотаріат» нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності, а також здійснює функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
За правилами частини другої статті 3 цього Закону нотаріусом може бути громадянин України, який, зокрема, склав кваліфікаційний іспит і отримав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Частиною 1 ст.11 Закону України «Про нотаріат» передбачено, що свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю видається Міністерством юстиції України на підставі рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату.
Відповідно до Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, у випадках, передбачених підпунктами «а» - «і» пункту 2 частини першої статті 12 Закону № 3425-XII.
Згідно з пп."е" п.2 ч.1 ст.12 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, у випадках, зокрема, неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону.
Згідно з ч.6 ст.33 Закону №3425-XII порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України.
Пункт 1 Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 17.02.2014 №357/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 лютого 2014 року за № 298/25075 передбачає, що цей Порядок визначає механізм здійснення Міністерством юстиції України (далі - Міністерство юстиції), Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
Відповідно до п.2 Порядку №357/5 перевірка - планова або позапланова перевірка, під час якої перевіряється робота державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, нотаріальна діяльність приватного нотаріуса за відповідний період.
Згідно з п.3 Порядку №357/5 основними завданнями перевірки є: 1) перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, у тому числі дотримання вимог до робочого місця приватного нотаріуса (далі - робоче місце), страхування цивільно-правової відповідальності, наявності осіб, що працюють на умовах цивільно-правових чи трудових договорів, умов зберігання архіву, печаток, штампів, спеціальних бланків нотаріальних документів тощо; 2) перевірка дотримання державними і приватними нотаріусами правил ведення нотаріального діловодства, правильності формування документів у справи, наявність та відповідність вимогам законодавства документів (у випадках, передбачених законодавством, - копій документів), які необхідні для вчинення нотаріальних дій та долучені до примірника нотаріально оформленого документа, документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявність на документах необхідних реквізитів (печаток, підписів, реєстрових номерів, дати тощо); 3) перевірка дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій, у тому числі під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 4) виявлення порушень законодавства, яке регулює організацію роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організацію нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, порядок вчинення нотаріальних дій та ведення нотаріального діловодства; 5) виконання державними і приватними нотаріусами обов'язку щодо підвищення професійного рівня (проходження підвищення кваліфікації, участь у конференціях і семінарах з питань права, дотримання правил професійної етики, затверджених Міністерством юстиції); 6) визначення якості нотаріального обслуговування фізичних та юридичних осіб; 7) надання рекомендацій з усунення причин, унаслідок яких допущено порушення; 8) застосування до державних і приватних нотаріусів заходів реагування, передбачених законодавством, у разі виявлення під час перевірки допущених ними порушень; 9) узагальнення результатів перевірок з метою визначення типових порушень, недоліків та помилок, що допускаються державними і приватними нотаріусами; 10) розповсюдження позитивного досвіду роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса.
Відповідно до п.6 Порядку № 357/5 проведення перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального діловодства здійснюється уповноваженими представниками Міністерства юстиції, головного управління юстиції, діяльність яких безпосередньо пов'язана з контролем за організацією нотаріату і нотаріальної діяльності в Україні.
Згідно з п.13 Порядку № 357/5 позапланова комплексна, цільова або контрольна перевірка державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса проводиться за результатами попередньої перевірки або за дорученням Міністерства юстиції чи головного управління юстиції.
Як передбачено п. 14 Порядку № 357/5 перевірка за зверненнями фізичних та юридичних осіб проводиться у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції, головного управління юстиції шляхом витребування від державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса (особи, яка заміщує тимчасово відсутнього нотаріуса) необхідних документів та відомостей, що стосуються фактів, викладених у такій інформації, та письмових пояснень нотаріуса або з виїздом за місцезнаходженням державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, робочого місця приватного нотаріуса.
Відповідно до п.31 Порядку № 357/5 перевіркою встановлюється, чи дотримуються державні і приватні нотаріуси загальних положень чинного законодавства, яке регулює порядок вчинення нотаріальних дій та проведення під час їх вчинення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Пунктом 30 Порядку № 357/5 передбачено, що при перевірці виконання державними і приватними нотаріусами правил нотаріального діловодства перевіряються:
- наявність номенклатури справ, затвердженої та погодженої у встановленому порядку (номенклатури справ за попередні роки мають бути належним чином закриті підсумковими записами; для перевірки надаються всі справи (наряди), передбачені номенклатурою);
- наявність статистичних звітів за період, який підлягає перевірці;
- впорядкування та забезпечення зберігання документів нотаріального діловодства та нотаріального архіву;
- наявність складених та погоджених в установленому порядку описів справ (нарядів), актів про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду та які не підлягають зберіганню;
- дотримання форм та правильність ведення реєстрів, алфавітних, інших книг, журналів тощо;
- правильність реєстрації, формування та оформлення спадкових справ;
- правильність застосування нотаріусами посвідчувальних написів та видачі свідоцтв за формами, установленими правилами ведення нотаріального діловодства;
- наявність документів, а у випадках, передбачених чинним законодавством, копій з них, які на вимогу законодавства долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, який залишається у справах нотаріуса, відповідність таких документів чинному законодавству, а також наявність проставлених нотаріусом необхідних відміток;
- дотримання державними і приватними нотаріусами нотаріальної таємниці, принципу неупередженості та запобігання судовим спорам, а також обмежень у праві вчинення нотаріальних дій;
- виконання державними та приватними нотаріусами вимог чинного законодавства щодо порядку витрачання, обігу та звітності спеціальних бланків нотаріальних документів та дотримання порядку їх передавання іншому нотаріусу;
- виконання державними і приватними нотаріусами вимог чинного законодавства про Єдині та державні реєстри інформаційної системи Міністерства юстиції.
Як передбачено п.33 Порядку №357/5 за наслідками перевірки організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства комісія протягом п'яти робочих днів з часу закінчення перевірки складає довідку у двох примірниках про результати проведеної перевірки із зазначенням оцінки роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса та з викладеними у ній висновками і рекомендаціями. Загальна оцінка роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса визначається як "добре", "задовільно", "незадовільно".
Відповідно до п.34 Порядку №357/5 довідка за результатами перевірки складається з чотирьох частин: І - вступна; ІІ - описова (стан організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства); ІІІ - висновок; ІV - рекомендації. У висновку довідки за результатами перевірки відображаються узагальнений аналіз виявлених недоліків та порушень у діяльності державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса, їх причини та загальна оцінка роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса. У довідці за результатами перевірки надаються рекомендації щодо покращення стану нотаріальної діяльності, усунення виявлених порушень і недоліків у роботі державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса.
Згідно з п.39 Порядку №357/5, за результатами перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса, на підставі висновків комісії Міністерство юстиції, головне управління юстиції видає наказ, у якому встановлюється строк для усунення виявлених порушень та помилок.
Відповідно до п.43 Порядку №357/5 у разі, якщо порушення, виявлені під час проведеної перевірки, не усунуті у наданий для цього строк чи не можуть бути усунуті або якщо державною нотаріальною конторою, державним нотаріальним архівом, державним чи приватним нотаріусом ігноруються висновки за результатами перевірки чи не виконуються рішення, прийняті за її наслідками, Міністерство юстиції, головне управління юстиції приймають рішення про застосування до цих осіб заходів реагування, передбачених чинним законодавством.
За правилами ч.4 ст.33 Закону України "Про нотаріат" у разі виявлення під час перевірки порушень в організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса або неодноразових порушень ним правил нотаріального діловодства Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, які проводили перевірку, можуть зупинити або припинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса з підстав та у порядку, передбачених цим Законом. У разі виявлення під час перевірки неодноразового грубого порушення порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса може бути анульовано у порядку та на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ст.29-1 Закону України "Про нотаріат" нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин: 1) якщо приватний нотаріус не має приміщення для розміщення робочого місця або це приміщення не відповідає встановленим цим Законом умовам, до усунення цих недоліків, але не більше 60 днів з дня виявлення цього порушення; 2) якщо приватний нотаріус не уклав договір про страхування цивільно-правової відповідальності приватного нотаріуса або розмір страхової суми не відповідає вимогам цього Закону, до усунення цих недоліків, але не більше 30 днів з дня виявлення цього порушення; 3) якщо приватний нотаріус при вчиненні нотаріальних дій неодноразово порушував правила нотаріального діловодства, до закінчення строку проходження підвищення кваліфікації (не більше двох тижнів); 4) у разі необґрунтованої відмови приватного нотаріуса від надання Міністерству юстиції України, Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, містах Києві та Севастополі в порядку, передбаченому цим Законом, документів для перевірки організації нотаріальної діяльності та виконання правил нотаріального діловодства до усунення цієї обставини; 5) у разі заміщення приватного нотаріуса в порядку, передбаченому цим Законом, на строк такого заміщення; 6) у разі ненадання інформації приватним нотаріусом органам та особам, зазначеним у ч.ч. 5-8, 10 ст.8 цього Закону, до усунення цієї обставини; 7) у разі обрання нотаріуса на посаду, зайняття якої несумісне зі здійсненням нотаріальної діяльності; 8) Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі надіслали до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.
Статтею 10 Закону України "Про нотаріат" передбачено, що питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату за поданням відповідно Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальної палати України у випадках, визначених цим Законом.
Порядок внесення відповідно Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату встановлюється Міністерством юстиції України.
Порядок внесення головними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату затверджений наказом Міністерства юстиції України 28.07.2011 № 1904/5 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 липня 2011 року за № 925/19663 розроблений відповідно до статті 10 Закону України "Про нотаріат" з метою удосконалення процесу внесення головними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляду Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату.
Згідно з п.3 та Порядку №1904/5 подання управління юстиції про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю повинно містити: інформацію про наявність підстав, визначених пунктом 2 частини першої статті 12 Закону; зазначення конкретних порушень, які були допущені нотаріусом; пропозиції щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Відповідно до п.4 Порядку №1904/5 до Подання додаються: засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів, на підставі яких внесено Подання; доповідна записка про перевірку роботи нотаріуса; пояснення нотаріуса на предмет обставин, викладених у доповідній записці про перевірку роботи нотаріуса; копії документів про зупинення нотаріальної діяльності; копії документів, що свідчать про виявлені в діяльності нотаріуса порушення; документи, що свідчать про вжиті заходи щодо виявлених в роботі нотаріуса порушень; відповідні документи органів дізнання і слідства, прокуратури, суду тощо.
За результатами розгляду Подання Комісія може ухвалити одне з таких рішень: про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; про відмову в анулюванні свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Отже, враховуючи зазначене та матеріали справи, колегія суддів приходить до аналогічного висновку з судом першої інстанції, що рішення про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю приймається Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату при Міністерстві юстиції України, а отже вирішення питання щодо обґрунтованості наведеної у поданні інформації та наявності підстав для анулювання, належить до її виключних повноважень. Заподіяна інтересам держави, підприємствам, установам, організаціям, громадянам шкода, при вчиненні нотаріальних дій та/або інших дій, покладених на нотаріуса відповідно до закону на момент проведення перевірки, може бути не виявлена та до моменту її виявлення може сплинути певний час. А тому, згідно з п.8 ч.1 ст.29-1 Закону України "Про нотаріат" нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин, зокрема, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі надіслали до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців. Враховуючи це, наказ Головного територіального управління юстиції у Житомирській області №62/6 від 07.03.2018 "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." прийнято правомірно та згідно чинного законодавства.
Твердження позивача в апеляційній скарзі, що відсутність можливості здійснювати провадження по спадкових справах, які були заведені на момент зупинення діяльності, завдають шкоди правам та інтересам осіб, які звернулись до нотаріуса, не знаходять свого підтвердження, оскільки суду не надано інформації щодо даних справ та звернення осіб по ним, а також суд не стверджує, однак не виключає можливості подальших порушень в частині нотаріальної діяльності ОСОБА_2, так як надані відповідачем докази підтверджують неодноразовість даних дій.
В частині доводів представника позивача щодо зупинення нотаріальної діяльності відповідно до наказів Головного територіального управління юстиції у Житомирській області "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." №39/7 від 16.02.2018 та "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." №62/6 від 07.03.2018 є фактично накладенням на позивача стягнення за один і той самий проступок, колегія суддів зазначає, що в цій частині суд першої інстанції в повній мірі обґрунтував, що підставами для зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2 з 19.02.2018 по 04.03.2018 включно відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Житомирській області №39/7 від 16.02.2018 вказано п.3 ч.1 ст.29-1 Закону України "Про нотаріат" - неодноразове грубе порушення приватним нотаріусом правил ведення нотаріального діловодства при вчиненні нотаріальних дій. Підставою ж для зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2 відповідно до наказу №62/6 від 07.03.2018 вказано п.8 ч.1 ст.29-1 Закону України "Про нотаріат" - тимчасове зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, у зв'язку з надісланням до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті.
Крім того, позивач в своїй апеляційній скарзі не посилається на дані твердження представника позивача та не просить скасувати рішення суду першої інстанції саме з невірного трактування (вирішення) цієї підстави скасування Наказу №62/6 від 07.03.2018.
В частині доводів щодо безпідставності відхилення клопотань, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про не аргументованість даних доводів, оскільки позивач не уточнює, які саме клопотання було безпідставно відхилено.
Щодо доводів позивача з приводу одноособового розгляду довідки про результати комплексної перевірки приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2 та її розглядом на нараді одноособово, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає наступне.
Як вірно зазначено судом першої інстанції питання про підготовку та направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та обговорення матеріалів проведення комплексної перевірки позивача проведено колегіально, на нараді були присутні члени комісії, які мають спеціальні знання у роботі органів нотаріату та з метою дотримання вимог ст.8 Закону України "Про нотаріат".
Згідно з ст.8 Закону України "Про нотаріат" нотаріальна таємниця - сукупність відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса заінтересованої особи, в тому числі про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов'язки тощо.
Відповідно до п.38 Порядку №357/5 передбачено, що начальником головного управління юстиції на підставі довідки за результатами проведеної перевірки, приймається рішення про способи реалізації висновків та пропозицій за результатами цільової перевірки.
Разом з тим, представники відповідача зазначили (як в суді апеляційної інстанції так і першої інстанції), що розгляд питання про виконання приватним нотаріусом ОСОБА_2 вимог наказу Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від 16.02.2018 №39/7 "Про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_2." відбувався на нараді при начальнику управління юстиції, а не на колегії Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, оскільки предметом розгляду, були питання, пов'язані із вчиненням нотаріальних дій позивачем, що відповідно до ст.8 Закону України "Про нотаріат" становить нотаріальну таємницю.
Проведення наради та фіксування ходу розгляду результатів перевірки роботи нотаріуса, викладені в протоколі від 05.03.2018 №6, за підписом Голови - Грабара О.В. та секретаря - Дмитренко С.В., вчинено відповідачем відповідно до вимог п.п.107-121 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 року № 1242 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин).
Крім того, як вбачається з даного протоколу приватний нотаріус ОСОБА_2 був присутній та виступив на даній нараді.
Відповідно до п.38 Порядку №357/5 один примірник довідки за результатами перевірки подається начальнику головного управління юстиції, який приймає рішення про способи реалізації висновків та пропозицій за результатами комплексної, цільової, контрольної перевірки.
Враховуючи зазначене, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції правомірно встановив, що розгляд питань про підготовку та направлення подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю з підстав прийняття рішення на нараді, а не на колегії не може бути незаконним.
А тому, оскільки доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 10 грудня 2018 року.
Головуючий Драчук Т. О.
Судді Полотнянко Ю.П. Загороднюк А.Г.