11 грудня 2018 рокуЛьвів№ 857/1978/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Онишкевича Т.В., Обрізка І.М.
за участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2018 року, ухвалене суддею Мірінович У.А., 12:26:46 год., м. Тернопіль, дата складання повного тексту рішення 27 серпня 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком,-
25.08.2018 позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за віком з дати первинного призначення пенсії - 12.02.2014, з урахуванням заробітної плати згідно особових рахунків за період з 01.12.1995 по 30.06.2000, виходячи з сум заробітку, з яких були сплачені страхові пенсійні внески.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду позов задоволено повністю. Зобов'язано Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням заробітної плати згідно з особовими рахунками за період з 01.12.1995 по 30.06.2000, виходячи з сум заробітку, з яких були сплачені страхові пенсійні внески з дати первинного призначення пенсії - 12.02.2014.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Відповідачем були встановлені виплати, з яких утримувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та перевірялося достовірність відомостей зазначених в довідках про заробітну плату. Відтак, у відповідача була можливість врахувати заробітну плату ОСОБА_1 за період роботи з 1995-2000 роки на «ДП ДАК «Хліб України» Тернопільський комбінат хлібопродуктів» для визначення призначеної пенсії. Крім того, всі виплати підтверджені первинними документами, а саме: копіями розрахункових листів (особових рахунків). Оскільки за результатами перевірки документів, відповідач виявив розбіжності у досліджуваних довідках, про що зазначено у акті перевірки №373 від 11.03.2018, то при зарахуванні заробітної плати за спірні періоди, необхідним є врахування заробітної плати згідно з особовими рахунками за період з 01.12.1995 по 30.06.2000, виходячи з сум заробітку, з яких були сплачені страхові пенсійні внески. Водночас, повне відхилення відповідачем та не врахування заробітної плати за 1995-2000 роки є безпідставним та таким, що порушує права позивача.
Не погодившись з рішенням суду першої, вважаючи його ухваленим з порушенням норм матеріального права, Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області оскаржило його, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що об'єднане управління здійснило перевірку особових рахунків по нарахуванню заробітної плати для виявлення достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії позивачу за період з 01.12.1995 по 30.06.2000 згідно акта №373 від 11.03.2014 про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії. При проведенні перевірки первинних документів виявлено розбіжності по заробітній платі, про що повідомлено позивача листом від 26.03.2014 №6133/03. Нової довідки про заробітну плату для обчислення пенсії (із зазначеними сумами, які враховуються при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії) позивач не надав.
Крім того, апелянт вказує на те, що чинним законодавством не передбачено перерахунок пенсії на підставі особових рахунків.
Учасники справи на виклик апеляційного суду не прибули, що не перешкоджає розгляду справи відповідно до ч.2 ст.313 КАС України.
На підставі ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 12.02.2014 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
07.05.2018 позивач звернувся до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із письмовою заявою, у якій просив роз'яснити причини неврахування заробітної плати за період роботи в ДП ДАК «Хліб України» «Тернопільський КХП» за період роботи 1995-2000 при первинному призначенні йому пенсії 12.02.2014.
Листом від 17.05.2018 №205/Е-11 Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомило позивача, що провести перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи з 01.12.1995 по 01.06.2000 немає можливості, оскільки згідно з акта перевірки № 373 від 11.03.2014 виявлено розбіжності в нарахованих сумах заробітку, зазначених в довідці та відомостях по нарахуванню заробітної плати за 1995-2000 роки.
Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) (далі - Порядок №22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Згідно пункту 2.23 зазначеного Порядку документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Після призначення пенсії позивачем додано архівну довідку № 144/26-3.02 від 12.02.2014 за період роботи з 01.12.1995 по 01.09.2002 у Тернопільському комбінаті хлібопродуктів.
Згідно ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти , обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4.2 розділу IV Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Встановлено, що згідно акта управління Пенсійного фонду України в м. Тернополі №373 від 11.03.2014 про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії управління Пенсійного фонду здійснило перевірку особових рахунків по нарахуванню заробітної плати для виявлення достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії позивачу за період з 01.12.1995 по 30.06.2000 згідно акта №373 від 11.03.2014. При проведенні перевірки первинних документів виявлено розбіжності по заробітній платі, про що повідомлено позивача листом від 26.03.2014 №6133/03.
Нової довідки про заробітну плату для обчислення пенсії (із зазначеними сумами, які враховуються при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсії) позивач не надав.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що чинним законодавством не передбачено перерахунок пенсії на підставі особових рахунків, а довідка про заробітну плату за період роботи позивача з з 01.12.1995 по 30.06.2000 первинними документами не підтверджена.
З аналізу вказаних норм та обставин справи, суд апеляційної апеляційної інстанції дійшов висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за віком з дати первинного призначення пенсії - 12.02.2014, з урахуванням заробітної плати згідно особових рахунків за період з 01.12.1995 по 30.06.2000, виходячи з сум заробітку, з яких були сплачені страхові пенсійні внески, а відтак в задоволенні таких необхідно відмовити.
Отже, оскаржуване рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.317 КАС України, є підставою для скасування та прийняття нової постанови.
Керуючись ст.229, ч.3 ст.243, ст.ст. 308, 310, 313, п.2 ч.1 ст.315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області задовольнити.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2018 року у справі №819/946/18 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Я. С. Попко
судді Т. В. Онишкевич
І. М. Обрізко
Повне судове рішення складено 12.12.2018.