Постанова від 10.12.2018 по справі 727/6414/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 727/6414/17

Головуючий у 1-й інстанції: Ярема Л.В.

Суддя-доповідач: Залімський І. Г.

10 грудня 2018 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Сушка О.О. Смілянця Е. С. ,

секретар судового засідання: Платаш В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 вересня 2018 року (ухвалене у м. Чернівцях 13 вересня 2018 року о 16:59, повний текст якого виготовлено 20 вересня 2018 року) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа прокуратура Чернівецької області про визнання неправомірними дій щодо відмови в коригуванні розміру пенсій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Шевченківського районного суду м. Чернівці з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа прокуратура Чернівецької області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у коригуванні (перерахунку) розміру його пенсії за вислугу років відповідно до ч.4 ст.86 чинного Закону України «Про прокуратуру»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести коригування розміру його пенсійного забезпечення, із застосуванням коефіцієнта загального підвищення посадового окладу та надбавки за вислугу років, який становить 13,98, шляхом перерахунку його пенсії, встановленої на 01.07.2012 року, збільшеної у 13,98 рази, з 01.01.2017 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснювати виплату йому пенсії у новому розмірі з 01.01.2017 року довічно;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виплатити йому різницю між фактично отримуваною пенсією та належною до виплати, при здійсненні коригування розміру пенсійного забезпечення, з 01.01.2017 року.

Рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 вересня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 вересня 2018 року скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідач безпідставно відмовив йому у проведенні коригування (перерахунку) пенсії, призначеної за вислугу років, оскільки право на коригування пенсійних виплат виникає при зміні розміру посадового окладу та надбавок до нього за посадою, з якої пенсіонер вийшов на пенсію, шляхом застосування загального коефіцієнта зростання таких виплат.

Позивач вказує, що має право на коригування розміру його пенсійного забезпечення, із застосуванням коефіцієнта загального підвищення посадового окладу та надбавки за вислугу років, який становить 13,98, шляхом перерахунку його пенсії, встановленої на 01.07.2012 року, збільшеної у 13,98 рази, з 01.01.2017 року.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу позивача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги. Зазначив, що законодавчими актами не встановлено здійснення коригувань органами Пенсійного фонду призначених пенсій, а також проведення перерахунку призначених пенсій у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Позивач та його представник в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали у повному обсязі, просили вимоги, що в ній викладені, задовольнити.

Представник відповідача заперечив проти задоволення апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_2 з 26.12.2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсія за вислугу років призначена в розмірі 88% від заробітку відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

06 червня 2017 року ОСОБА_2 звернувся із заявою до відповідача щодо проведення коригування (перерахунку) розміру пенсії на підставі ч.4 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ від 14.10.2014 року (далі - Закон №1697-VІІ).

Листом №155/Ф-11 від 20.06.2017 року відповідач повідомив позивача про відмову в проведенні коригування (перерахунку) розміру його пенсії, оскільки на даний час підстав для перерахунку пенсії немає, тому що відсутні будь-які нормативно правові акти, які визначають порядок та умови проведення перерахунку пенсії. Відповідно до п. 20 ст. 86 Закону №1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України і так як на сьогодні Кабінетом Міністрів України не визначено умов та порядку перерахунку пенсії, то підстав для здійснення перерахунку пенсії немає.

Позивач вважає вказану відмову протиправною, а тому звернувся до суду із даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави для проведення коригування чи перерахунку пенсії позивача. При цьому, у спірних правовідносинах Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснювало свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та Законами України.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує викладене нижче.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76-VІІІ положення частини вісімнадцятої Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Згідно з пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року №213-VIII у разі неприйняття до 01 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

За приписами підпункту 1 пункту 3 розділу ХІІ Прикінцеві положення Закону №1697-VІІ, який набрав чинності з 15.07.2015 року, визнано таким, що втратив чинність Закон №1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.

Отже, положення частини 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв'язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом №1697-VІІ.

При цьому, Закон №1697-VІІ не містить норм, які б визначали умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Так, відповідно до частини 20 статті 86 Закону №1697-VІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, на час звернення позивача до органу Пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії та станом на час розгляду даної справи в суді першої інстанції Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Встановлено, що позивач просить здійснити коригування пенсії шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу прокурора та надбавок до нього на підставі ч.4 ст.86 Закону №1697.

Однак, як обґрунтовано зазначає суд першої інстанції, законодавчими актами не встановлено здійснення коригувань органами Пенсійного фонду призначених пенсій.

Так, відповідно до пп. 7 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою Пенсійного фонду України №28-2 від 22.12.2014 року, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

Перерахунок пенсій здійснюється в порядку встановленому чинним законодавством.

Відповідно до ч.4 ст.86 Закону №1697-VІІ, середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Тобто, вказана норма Закону України застосовується для обрахунку сум, які включаються роботодавцем в довідку для призначення пенсії, а також для застосування механізму корегування при розрахунку цих сум. Водночас, органи Пенсійного фонду не вправі застосовувати дану норму для проведення перерахунку пенсії.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Шевченківського районного суду м. Чернівці від 13 вересня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 12 грудня 2018 року.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Сушко О.О. Смілянець Е. С.