Справа № 464/7078/18
пр.№ 2-а/464/240/18
11 грудня 2018 року суддя Сихівського районного суду м.Львова Мичка Б.Р. розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій та скасування постанови у справі про порушення митних правил,
позивач звернувся у суд з позовом до відповідача, в якому просить: визнати протиправними дії заступника начальника ОСОБА_2 митниці Державної фіскальної служби - начальника управління протидії митним правопорушенням та міжнародної взаємодії ОСОБА_3 та скасувати постанову у справі про порушення митних правил №6609/20900/18 від 27 листопада 2018 року про притягнення його до адміністративної відповідальності у зв'язку із відсутністю у його діях ознак порушення митних правил.
Дослідивши матеріали адміністративного позову, суд приходить до наступного висновку з огляду на таке.
Відповідно до ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як вбачається із адміністративного позову позивач ОСОБА_1 проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Місцезнаходження відповідача ОСОБА_2 митниці Державної фіскальної служби: м.Львів, вул. Костюшка, 1, що відноситься до Галицького району м.Львова.
Враховуючи, що місце проживання (перебування, знаходження) позивача за вказаною у адміністративному позові адресою належним чином не підтверджено, а місцезнаходження відповідача по справі знаходиться у Галицькому районі м.Львова, розгляд даної справи відноситься до територіальної юрисдикції Галицького районного суду м.Львова, як адміністративного суду, на території якого знаходиться відповідач.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
З огляду на наведене, даний адміністративний позов необхідно передати на розгляд до Галицького районного суду м.Львова як адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 25, 29, 30, 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України,-
адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій та скасування постанови у справі про порушення митних правил - передати на розгляд Галицького районного суду м.Львова (адреса суду: м.Львів, вул.Чоловського, 2) як адміністративного.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку, передбаченому ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України та у строки, визначені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається з урахуванням Перехідних положень КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки визначені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Б.Р. Мичка