Постанова від 11.12.2018 по справі 697/1999/18

Справа № 697/1999/18

Провадження № 3/697/746/2018

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2018 року Суддя Канівського міськрайонного суду Черкаської області Русаков Г.С., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління Держпраці у Черкаській області стосовно

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН - НОМЕР_1, працюючої на посаді начальника Відділу освіти Виконавчого комітету Канівської міської ради з 29.08.2000 року,-

- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № ЧК-783/365/АВ/П/ПТ від 06.09.2018 ОСОБА_1, перебуваючи на посаді начальника Відділу освіти Виконавчого комітету Канівської міської ради вчинила адміністративне правопорушення встановлене 06.09.2018 при проведенні інспекційного відвідування Відділу освіти Виконавчого комітету Канівської міської ради за адресою м.Канів вул.Шевченка, 49 щодо порушення вимог законодавства про працю, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.41 КУпАП, а саме: при проведенні інспекційного відвідування встановлені порушення вимог законодавства про працю, зокрема ч.4 ст.115 КЗпП України та ст.21 Закону України «Про відпустки» - не проводиться виплата працівникам заробітної плати за весь час щорічної відпустки не пізніше ніж за три дні до початку відпустки. Так, наказом від 18.05.2018 № 22-к надана основна щорічна відпустка педагогічним та технічним працівникам школи за 2017-2018 навчальні роки. За період відпустки з 02.07. по 27.08.2018 року ОСОБА_2 в липні 2018 нараховано всього 26 334,61 грн., з них виплачено - 14 815,28 грн., станом на 06.09.2018 ОСОБА_2 не виплачена заробітна плата за час щорічної відпустки складає 6 120,73 грн. та не виплачена заробітна плата за серпень 2018 року складає 1 576,50 грн., чим порушено вимоги ст.115 КЗпП України. За період відпустки з 02.07. по 27.08.2018 року ОСОБА_3 в липні 2018 нараховано всього 28 000,69 грн., з них виплачено - 15 119,87 грн., станом на 06.09.2018 ОСОБА_3 не виплачена заробітна плата за час щорічної відпустки складає 7 140,44 грн. та не виплачена заробітна плата за серпень 2018 року складає 1 706,62 грн., чим порушено вимоги ст.115 КЗпП України.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася. До початку судового засідання, через канцелярію суду від її адвоката ОСОБА_4 надійшли додаткові письмові пояснення по справі з клопотанням про закриття провадження в справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.41 КУпАП. В поясненнях звертає увагу суду на те, що між школами міста Канева та Централізованою бухгалтерією Відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради укладені типові договори про надання послуг із ведення бухгалтерського обліку Централізованою бухгалтерією Відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради, зокрема здійснення оплати витрат і необхідних розрахунків, що виникають у процесі виконання плану фінансово-господарської діяльності.

Відповідно до п.6 ст.1 цього Закону заклад освіти - юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність.

Згідно п.1,3 ст.26 ЗУ «Про освіту» керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти. Керівник закладу освіти в межах наданих йому повноважень призначає на посади та звільняє з посади працівників, визначає їх функціональні обов'язки.

На підставі вищевказаного можливо дійти до висновку, що будь-яка школа міста Канева є закладом освіти, керівник якої здійснює її безпосереднє керівництво у будь-якому виді діяльності, зокрема прийом та звільнення з посади працівників, та несе персональну відповідальність за свої дії. А беручи до уваги ст. ст. 1, 2, 23 КЗпП України та приписи ЗУ «Про освіту» виходить, що саме між освітнім закладом в особі директора та найманим працівником при укладенні трудового договору виникають трудові відносини. Оскільки КЗпП України регулює лише сферу трудових відносин, а Положення «Про державну службу України з питань праці» надає повноваження органам Держпраці України, які чітко формують їх компетенцію, як наслідок робимо висновок про безпідставне складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 Дана безпідставність полягає в тому що, між відділом освіти виконавчого комітету Канівської міської ради та працівниками шкіл не існує трудових відносин, а тому інспектор держпраці вийшов за межі своєї компетенції та склав протокол про адміністративне правопорушення в супереч чинному законодавству України. В даній ситуації трудові відносини існують між конкретною школою в особі директора та її працівниками і є підконтрольними державній службі України з питань праці. Саме директор школи відповідальний за порушення вимог трудового законодавства, оскільки він виступає роботодавцем. Невиплата Централізованою бухгалтерією Відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради заробітної плати та інших видатків працівникам шкіл міста Канева регулюється договором про надання послуг і ведення бухгалтерського обліку та іншими нормативно-правовими актами у сфері договірного права. Договірні відносини відповідно договору про надання послуг і ведення бухгалтерського обліку належать до цивільно- правових відносин і аж ніяк не до трудових. Крім того, ОСОБА_1 не може нести адміністративну відповідальність, оскільки відсутня суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення. Його відсутність обумовлюється тим, що на баланс Відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради грошові кошти зараховуються з місцевого бюджету та за рахунок державних субвенцій. Від Відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради не залежить нарахування до його балансового рахунку. Оскільки, вищевказані перерахування були відсутні, тому централізована бухгалтерія відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради не змогла відповідно до договору про надання послуг перерахувати заробітну плату педагогічним працівникам.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.

Відповідальність за ч.1 ст.41 КУпАП передбачена за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Згідно з ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Суд вправі обґрунтовувати свої висновки про винуватість лише доказами, що випливають із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування.

Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи записів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Аналізуючи письмові докази, судом встановлено, що між школами міста Канева та Централізованою бухгалтерією Відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради укладені типові договори про надання послуг із ведення бухгалтерського обліку Централізованою бухгалтерією Відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради.

Зокрема, про надання послуг забезпечення на договірних засадах організації бухгалтерського обліку та звітності щодо виконання кошторису видатків Загальноосвітній навчальний заклад, який утримується за рахунок міського та державного бюджетів.

Головним плановим фінансовим документом бюджетної організації, до якої належить школа, є кошторис, який підписує директор школи і головний бухгалтер, а затверджує відділ освіти, як керівник вищестоящої організації.

Згідно письмового пояснення ОСОБА_1 забезпеченість коштами освітньої субвенції заробітної плати педагогічних працівників шкіл міста Канева на 2018 рік державою складає 73,8% від потреби, а саме: - потреба в коштах на виплату заробітної плати з нарахуваннями складає 33271,6тис.грн. - затверджено на рік 24525,5тис.грн. В липні 2018 року за рахунок коштів, отриманих з державного бюджету в липні 2018 року, проведено виплату в розмірі 100 % заробітної плати працівникам за час відпустки в червні та матеріальної допомоги на оздоровлення, в серпні 2018 року за рахунок коштів, отриманих з державного бюджету в серпні, проведено виплату в розмірі 25 % від суми заборгованості заробітної плати всім педагогічним працівникам (в тому числі ОСОБА_5 - 3119,87 грн. та ОСОБА_2 0.0. - 4815,28) за час відпустки в липні 2018 року. 05.09.2018 року ОСОБА_5 виплачено 10 000,00 грн. 05.09.2018 року ОСОБА_2 - виплачено 10 000,00 грн. Станом на 06.09.2018 заборгованість по виплаті заробітної плати за час відпустки ОСОБА_5 становить 7 140,44 грн., ОСОБА_2 становить 6 120,73 грн. До кінця вересня 2018 року передбачено надходження з державного бюджету на виплату заробітної плати всіх педагогічних працівників шкіл міста Канева за вересень в сумі 897,6 тис.грн.

З наведеного вбачається, що ОСОБА_1 не може нести адміністративну відповідальність, оскільки відсутня суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення. Його відсутність обумовлюється тим, що на баланс відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради грошові кошти зараховуються з місцевого бюджету та за рахунок державних субвенцій. Від відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради не залежить нарахування до його балансового рахунку. Оскільки, вищевказані перерахування були відсутні, тому централізована бухгалтерія відділу освіти виконавчого комітету Канівської міської ради не змогла відповідно до договору про надання послуг перерахувати заробітну плату педагогічним працівникам.

Отже, затримка виплати зазначених нарахувань відбулась не з вини ОСОБА_1, що виключає наявність в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП.

У відповідності до роз'яснень, які містяться в ч.2 п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.

Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження по справі не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події чи складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи наведене, суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 247, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.41 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області через Канівський міськрайонний суд Черкаської області в десяти денний строк з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили “_____”______________ 2018 року.

Суддя /підпис/ ОСОБА_6

Згідно з оригіналом: оригінал зберігається при матеріалах справи № 697/1999/18

Суддя Г . С . ОСОБА_6