06 грудня 2018 року м. Чернігів Справа № 620/3602/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Єгунової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України та просить: зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівська область зробити перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання, як судді у відставці за період з 1 січня 2018 року щомісячно по 1 серпня 2018 року, провести його індексацію та виплату ОСОБА_1 в установленому законом розмірі, виходячи з даних довідки територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області за №03-36-1039 від 03 серпня 2018 року.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Позивачем було подано до Прилуцького ОУПФУ довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка містить показники такого грошового утримання станом на 01.01.2018, однак всупереч вимогам Закону України «Про судоустрій та статус суддів» відповідач відмовив в перерахунку довічного грошового утримання. Враховуючи наведене, позивач просить задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі.
Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. До суду від представника надійшло клопотання, в якому він просить розглядати справу без його участі та відзив на позовну заяву, що приєднанні до матеріалів справи.
Дослідивши надані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Прилуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Чернігівської області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення йому перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернігівській області № 03/36-1039 від 03 серпня 2018.
Проте, листом № 197/10/Г-3 від 2.10.2018 Прилуцьке ОУПФУ відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії за відсутністю правових підстав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Закону України «Про судоустрій та статус суддів» № 2453-VI від 07.07.2010 в редакції, що діяла на час припинення суддівських повноважень позивача, розмір щомісячного довічного утримання становив 80 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді та за кожний повний рік на посаді судді понад 20 років цей розмір збільшується на 2 %.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 133 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» № 2453-VI від 07.07.2010 суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України "Про Конституційний Суд України" та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Поняття суддівської винагороди, визначене ч. 2 ст. 133 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», є комплексним, а перелік зазначених її складових є сталим та вичерпним.
Таким чином, враховуючи положення ст. 133 Закону № 2453-VI від 07.07.2010, іншого визначення поняття грошового забезпечення суддів діюче законодавство не передбачає.
Стаття 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 2453 передбачає, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
02 червня 2016 року прийнято Закон України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII, який набрав чинності 30 вересня 2016 року.
Пунктом 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1402-VIII встановлено, що після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів». За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 135 Закону № 1402-VIII, суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (ч. 2 ст. 135 Закону № 1402-VIII).
Отже, враховуючи вимоги Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судді у відставці виплачується за його вибором щомісячне довічне грошове утримання, у максимальному розмірі 90% заробітної плати (суддівської винагороди) судді, яка обчислюється з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Тобто, розмір довічного грошового утримання безпосередньо пов'язаний із розміром суддівської винагороди.
Отже, законодавством, чинним станом на час призначення щомісячного грошового утримання позивачу, так і чинним на час звернення до пенсійного фонду з відповідною заявою про здійснення перерахунку, передбачено чіткий перелік складових, що входять в обчислення суддівської винагороди та відповідно щомісячного довічного грошового утримання судді.
Водночас відповідно до ч. 4 ст. 142 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Зазначене свідчить про те, що в разі зміни розміру складових суддівської винагороди, які визначені статтями Законів України «Про судоустрій та статус суддів», позивач має право на перерахунок раніше призначеного довічного грошового утримання.
Згідно довідки № 03/36-1039 від 03.08.2018, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернігівській області ОСОБА_1 про те, що станом на 01.01.2018 його суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 28192,00 грн., у тому числі посадовий оклад - 17620,00 грн, доплата за вислугу років - 10572,00 грн., доплата за перебування на адміністративній посаді - 00 грн., доплата за науковий ступінь - 0,00 грн., доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 0,00 грн, щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» - 0,00 грн.
Довідка скріплена підписами уповноважених осіб ТУ ДСА України в Чернігівській області та печаткою управління.
Отже, зазначена довідка містить в собі лише перелік видів суддівської винагороди, що містяться в ст. 135 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» № 1402-VIII без жодних інших надбавок, як то матеріальна допомога на оздоровлення. Зазначена довідка говорить про те, що станом на 01.01.2018 розмір складових суддівської винагороди працюючих суддів змінилася, отже з цього моменту у позивача виникло право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання.
Відповідно до п. 2 Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.01.2008 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 20.03.2017 № 5-1) до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську винагороду працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди.
У Додатку 2 до Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України (пункт 1 розділу ІІІ) наведена форма відповідної довідки. Зазначена форма не містить вимог щодо обов'язкового зазначення законодавчих підстав для підвищення суддівської винагороди працюючих суддів, як на тому наполягає Прилуцький ОУПФУ.
Довідка 03/36-1039 від 03.08.2018 містить в собі перелік складових суддівської винагороди у відповідності до вичерпного переліку, наведеного в Законі України «Про судоустрій та статус суддів», отже законодавчих підстав для відмови Прилуцького ОУПФУ у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку довічного грошового утримання на підставі цієї довідки немає.
Відповідно до п.7 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.10.2005р. № 8-рп/2005 право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. В цьому ж рішенні Конституційний Суд України вказав, що надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Конституційний Суд України у Рішенні від 03.06.2013 № 3-рп/2013 зазначив, що будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя та права людини і громадянина на захист прав і свобод незалежним судом, оскільки призводить до обмеження можливостей реалізації цього конституційного права, а отже, суперечить частині першій статті 55 Конституції України(абзац другий пункту 3 мотивувальної частини).
Згідно з п. 3 Рішення Конституційного суду України від 08.06.2016р за № 4- рп/2016 щомісячне довічне грошове утримання є особливою формою матеріального забезпечення судді, полягає у гарантованій державою щомісячній грошовій виплаті, що слугує забезпеченню належного матеріального утримання судді після звільнення від виконання обов'язків (відставки), а також життєвого рівня, гідного його статусу.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що Прилуцьке ОУПФУ безпідставно та протиправно відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки № 03/36-1039 від 3.08.2018, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими.
Щодо вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання, починаючи з 01.01.2018, виходячи з розміру суддівської винагороди, яка враховується при призначенні щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 3.08.2018 № 03/36-1039 то суд вважає, що вона також підлягає задоволенню, оскільки є похідною від основної позовної вимоги.
В частині вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача провести індексацію та виплату щомісячного довічного грошового утримання, як судді у відставці за період з 1 січня 2018 року по 1 серпня 2018 року, суд зазначає наступне.
Проведення індексації належних до виплати та своєчасно не виплачених сум грошового утримання здійснюється лише в разі їх нарахування.
З огляду на те, що такі виплати відповідачем в минулому не нараховувались, то така вимога є передчасною і не підлягає задоволенню.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтверджуються наявними в справі доказами, а відмова Прилуцького ОУПФУ у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання на підставі довідки № №03-36-1039 від 03 серпня 2018 року, є протиправною, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у здійсненні перерахунку щомісячного довічного утримання ОСОБА_1 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області №03-36-1039 від 03 серпня 2018 року.
Зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату щомісячного грошового утримання ОСОБА_1 за період з 1 січня 2018 року по 1 серпня 2018 року, виходячи з розміру суддівської винагороди, яка враховується при призначенні щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області за №03-36-1039 від 03 серпня 2018 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 10 грудня 2018 року.
Суддя С.Л. Клопот