Провадження № 3/359/3751/2018
Справа № 359/9793/18
М № 0803/12500/18
«30» листопада 2018 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Бондаренко І.А., за участю представника митниці Фомичова Д.В., представника особи - адвоката Гайдук О.О., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4), дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1; місце народження: Ірак, місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 (АДРЕСА_1); працює: менеджер компанії «SPYAL», м. Київ, паспорт громадянина Іраку НОМЕР_1, виданий 23.05.2016 р., посвідка на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_2, видана 14.12.2017, орган, що видав 1201, дійсна до 12.12.2018,
23.10.2018 о 21 год. 17 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4), який прилетів з Катару, м. Доха, літаком авіакомпанії «Катарські авіалінії», рейсом № 0297, своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор», на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України громадянину Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4) було задано запитання щодо наявності у нього готівки, на що він відповів, що має готівку в сумі 19000 доларів США.
Після цього громадянина Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4) було запрошено до службового приміщення митниці зали «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», де ним була видана готівка в розмірі 19 000 доларів США.
Готівка знаходилась: 15000 доларів США - в кишені брюк, одягнених на пасажирі, а 4000 доларів США містились в гаманці, який знаходився в другій кишені брюк. Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4) вся готівка належить йому особисто.
Громадянин Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4) обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує еквівалент 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).
З виявленої суми громадянину Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4), було пропущено: 11 490 доларів США (що становить еквівалент 9997 євро, відповідно до курсу НБУ на 23.10.2018 р.). За протоколом про порушення митних правил вилучено 7510 доларів США.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надавав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспектора митниці не звертався.
Таким чином, своїми діями громадянин Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4), під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівки в обсязі, що підлягає обов'язковому письмовому декларуванню, у повному обсязі відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р. та доповненнями, внесеними Постановами Правління Національного банку України, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
Підстав для відкладення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі, не встановлено.
ОСОБА_4 до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До початку розгляду клопотань не надійшло.
Представник особи, яка притягається до відповідальності - адвокат Гайдук О.О. в суді зазначила, що грошові кошти отримані ОСОБА_4 законним шляхом, оскільки заощаджені із заробітної плати, яку останній отримує, працюючи регіональним менеджером у Компанії з обмеженою відповідальністю SPYAL. Грошові цінності ввозив для погашення заборгованості за попереднім договором купівлі-продажу квартири та з метою внесення коштів в статутний капітал ТОВ «СПРЯЛ», оскільки є співзасновником даного підприємства з часткою в статутному капіталі 33 % і має борг 1801600 грн. При вирішенні справи просить врахувати сукупність обставин, що пом'якшують відповідальність особи, що притягається до адміністративної відповідальності та практику Європейського суду з справ людини і повернути вилучену валюту.
Представник митниці протокол підтримав та зазначив, що громадянин Іраку ОСОБА_4 скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв'язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.
Суддя, заслухавши думку представника митниці та представника особи, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях громадянина ОСОБА_4 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Згідно протоколу про порушення митних правил, громадянин Іраку ОСОБА_4 обрав вид митного оформлення зону спрощеного митного оформлення «зелений коридор», а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України кошти не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України.
Відповідно до п. 3 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, Фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Суддя критично ставиться до посилань представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на необхідність накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу без застосування конфіскації вилученої валюти, оскільки санкція ст. 471 МК України є безальтернативною та передбачає накладення штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян та конфіскацію предметів (грошових коштів), порядок переміщення через митний кордон України яких було порушено. Нормами Митного Кодексу України не передбачено можливості накладання стягнення у розмірі меншому ніж передбачено санкцією відповідної статті. Тому, призначення стягнення відповідно до санкції вказаної статті, не можна вважати занадто суворим.
Крім того, слід зазначити, що під час розгляду справи представником особи не надано жодних належних доказів походження коштів (зняття готівки з рахунків у банках чи інших платіжних документів) та те, що конфіскація вилучених коштів покладе на громадянина Іраку ОСОБА_4 «індивідуальний надмірний тягар» та поставить останнього в скрутне матеріальне становище.
Відповідно до ст. 23 КУпАП України адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, запобіганню вчинення нових правопорушень.
На підставі статті ст. 33 КУпАП України при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.
Вина правопорушника підтверджується: даними протоколу про порушення митних правил № 0803/12500/18 від 23.10.2018, даними протоколу опитування в справі про порушення митних правил, даними доповідної записки, копією переліку іноземної валюти, затриманої по протоколу, описом предметів.
Своїми діями громадянин ОСОБА_4 порушив порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, яким обмежно переміщення готівки через митний кордон України, а саме в розмірі, що перевищує 10 000 євро, чим вчинив правопорушення, яке передбачене ст. 471 МК України.
Зважаючи на викладене, матеріали справи, встановлені судом обставини та зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення за ст. 471 МК України, у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.
Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Таким чином з правопорушника на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил до місця зберігання у розмірі 20 грн. 51 коп.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_4, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. 3, ст. 10, ст. 366, ст. 462, ст. 471, ст. 520 МК України (в редакції 2012 р.), ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя,
Визнати винним громадянина Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4), дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Іраку НОМЕР_1, виданий 23.05.2016 р., посвідка на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_2, видана 14.12.2017, орган, що видав 1201, дійсна до 12.12.2018, орган що видав Botschaft Bern, у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., на користь держави (Державний бюджет України, ЄДРПОУ: 38007070, МФО: 899998, банк отримувача: ГУ ДКСУ у Київській області, р/р 31119106510004, КБК: 21081100, код виду надходжень бюджету: 050), що підлягає зверненню на вилучену згідно протоколу суму 1700 грн. 00 коп. в рахунок його сплати.
Вилучену в громадянина Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4), дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Іраку НОМЕР_1, виданий 23.05.2016 р., посвідка на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_2, видана 14.12.2017, орган, що видав 1201, дійсна до 12.12.2018, орган що видав Botschaft Bern, валюту у розмірі: долари США, за курсом НБУ станом на 23.10.2018 р., за 100 доларів США - 2808-0405 грн., кількістю 7510, вартістю 210883 грн. 84 коп.; відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0803/12500/18 - конфіскувати в дохід держави (отримувач: Державна фіскальна служба України, код ЄДРПОУ: 39292197, МФО банку: 380805, банк отримувача: ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», код бюджетної класифікації: 24010300, код виду надходжень: 052).
Стягнути з громадянина Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4), дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Іраку НОМЕР_1, виданий 23.05.2016 р., посвідка на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_2, видана 14.12.2017, орган, що видав 1201, дійсна до 12.12.2018, орган що видав Botschaft Bern, на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007070, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31218206010004, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп.
Стягнути з Іраку ОСОБА_4 (ОСОБА_4), дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина Іраку НОМЕР_1, виданий 23.05.2016 р., посвідка на тимчасове проживання в Україні НОМЕР_2, видана 14.12.2017, орган, що видав 1201, дійсна до 12.12.2018, орган що видав Botschaft Bern, на користь Київської митниці ДФС (Код ЄДРПОУ: 39470947, банк: Держказначейська служба України м. Київ, код банку: 820172, р/р: 35213060089083) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 20 грн. 51 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя І.А. Бондаренко