Справа № 346/5855/18
Провадження № 3/346/2756/18
06 грудня 2018 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
в складі:судді ОСОБА_1,
за участю секретаря Матушевської Г.Д.,
прокурора Вишиванюк І.І.,
особи, яка притягується до адмінвідповідальності ОСОБА_2,
розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2»яна Старосамбірського району Львівської області, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3, працює на посаді головного лікаря Коломийського онкологічного диспансеру, одруженого, українця, громадянина України,
- за ч.1 ст. 172- 6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
У протоколі №236 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, складеному 14 листопада 2018 року оперуповноваженим УЗЕ в Івано-Франківській області ОСОБА_3 зафіксовано, що відповідно до наказу Управління охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА №276-к від 28.09.2005 ОСОБА_2 призначено по переводу з посади головного лікаря Гвіздецької районної лікарні на посаду головного лікаря Коломийського онкологічного диспансеру з 04.10.2005 року.
За таких обставин згідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону, посада ОСОБА_2 віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», як на посадову особу юридичної особи публічного права.
Частиною 1 статті 45 Закону, передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з пунктом 2 частини 1 роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 № 3, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_2 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік 22.03.2017 о 17.27 год. (гіперпосилання на декларацію ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ) - https://public.nazk.gov .ua/declaration/a29af5a6-0d98-4b99-9c41-bc395391a1be.
26 квітня 2018 року о 10.33 год. декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік ( гіперпосилання на декларацію ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ) - https://public.nazk.gov .ua/declaration/b7ada370-b9d1-4470-9eba-e8dbd2c7a964. Оскільки ОСОБА_2 являється головним лікарем Коломийського онкологічного диспансеру, то необхідною граничною датою подання ним вище вказаної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік було 31.03.2018.
В протоколі зазначено, що ОСОБА_2, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у відповідності до підпункту «а» пунктом 2 частиною 1 статті 3 Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, а саме не в строк до 01.04.2018, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а фактично подав дану декларацію 26.04.2018, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_2 вину у вчиненому правопорушенні визнав та пояснив, що працює головним лікарем Коломийського онкологічного диспансеру, та ним декларація про доходи за 2017 р. була подана несвоєчасно із-за великого навантаження на роботі, а також, що недосконало вивчив дане питання.
Прокурор в судовому засіданні підтримала протокол про адміністративне правопорушення.
Заслухавши прокурора, думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,дослідивши матеріали справи суд доходить висновків.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Стаття 245 КУпАП визначає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і обєктивне зясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Системний аналіз норм КУпАП визначає завдання, яке полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з тим, щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу тому, незалежно від виду суб'єкта та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Управління охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА №276-к від 28.09.2005 ОСОБА_2 призначено по переводу з посади головного лікаря Гвіздецької районної лікарні на посаду головного лікаря Коломийського онкологічного диспансеру з 04.10.2005 року.(а.с.25)
Згідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посада ОСОБА_2 віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» як на посадову особу юридичної особи публічного права.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 1 статті 45 Закону, передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно з пунктом 2 частини 1 роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 № 3, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_2 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік 22.03.2017 о 17.27 год. (гіперпосилання на декларацію ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ) - https://public.nazk.gov .ua/declaration/a29af5a6-0d98-4b99-9c41-bc395391a1be.
26 квітня 2018 року о 10.33 год. декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік ( гіперпосилання на декларацію ОСОБА_2 в Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ) - https://public.nazk.gov .ua/declaration/b7ada370-b9d1-4470-9eba-e8dbd2c7a964. Оскільки ОСОБА_2 будучи головним лікарем Коломийського онкологічного диспансеру, є суб'єктом відповідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», то необхідною граничною датою подання ним вище вказаної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік було 31.03.2018. (а.с.9-18)
Вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується вищезгаданими матеріалами справи та усними поясненнями Нестера .
Таким чином, ОСОБА_2, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, у відповідності до підпункту «а» пунктом 2 частиною 1 статті 3 Закону, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, а саме не в строк до 01.04.2018, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а фактично подав дану декларацію 26.04.2018, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.3 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як видно з рапорту оперуповноваженого УЗЕ в Івано-Франківській області ОСОБА_3 від 13.11.2018 року , останнім проводились заходи щодо збору фіксації фактів, що підтверджують вчинення адмінправопорушення пов'язаного з корупцією передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_2 , та відповідно до резолюції наданої ОСОБА_3 13.11.2018 йому надано дозвіл на долучення документів до матеріалів перевірки по факту вчинення адмінправопорушення (а.с.8)
При накладенні адміністративного стягнення, у відповідності до вимог ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність особі, що притягується до адміністративної відповідальності визнається її щире каяття, що до адмінвідповідальності притягується вперше.
Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.
За таких обставин, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина Нестер у вчиненні правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст.172-6КУпАП повністю доведена дослідженими в судовому засіданні доказами.
На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про запобігання корупції», ст. ст.38, 172-6 ч.1, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп. у дохід держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача ( код за ЄДРПОУ) 37993783, ОСОБА_1 отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача: 31211256026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Штраф підлягає сплаті не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці із дня її винесення. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд протягом десяти днів, з дня ухвалення постанови.
Суддя Беркещук Б. Б.