07 грудня 2018 р.м. ХерсонСправа № 2140/1818/18
15 год. 00 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Дудар Е.І.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства "Проектно-будівельна фірма "Херсонбуд" до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, за участю третьої особи - Суворовського районного відділу державної виконавчої служби міста Херсон Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
Публічне акціонерне товариство "Проектно-будівельна фірма "Херсонбуд" (далі-позивач, ПАТ "ПБФ "Херсонбуд") звернулося до суду із адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (далі - відповідач), за участю третьої особи - Суворовського районного відділу державної виконавчої служби міста Херсон Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (далі - третя особа), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 21.08.2018 року про передачу виконавчого провадження №49755703.
Ухвалою від 04.09.2018 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2018 року скасована ухвала Херсонського окружного адміністративного суду від 04.09.2018 року, справа направлена до суду першої інстанції для вирішення питання відкриття провадження.
Ухвалою від 29.11.2018 року відкрите спрощене позовне провадження, судове засідання призначене на 07.12.2018 року о 9:00 год., учасникам наданий строк для подання відзиву по справі.
Ухвалою від 30.11.2018 року відмовлено ПАТ "ПБФ "Херсонбуд" у задоволенні заяви про забезпечення позову.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що на виконанні у Суворовському районному відділі ДВС міста Херсон ГТУЮ у Херсонській області знаходиться зведене виконавче провадження № 53822003, в складі якого було виконавче провадження №49755703 з примусового виконання наказу № 923/1626/15, виданого 17.12.2015 року господарським судом Херсонської області про стягнення з ПАТ "ПБФ "Херсонбуд" на користь Херсонської Теплоелектроцентралі 471590,00 грн. 21.08.2018 року начальник Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_3 виніс постанову про передачу виконавчого провадження № 49755703 із Суворовського РВ ДВС міста Херсон ГТУЮ у Херсонській області до відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Херсонській області. Позивач вважає дану постанову невмотивованою та протиправною, оскільки всупереч пунктів 6 та 8 Розділу V Інструкції з організації примусового виконання рішень, відповідач у спірній постанові не зазначив підстави для передачі виконавчого провадження № 49755703 від одного органу державної виконавчої служби до іншого та обставини, що обумовили передачу виконавчого провадження. Крім того, наслідком виконання оскаржуваної постанови є виведення виконавчого провадження № 49755703 із зведеного виконавчого провадження № 53822003, що створює негативні наслідки як для інтересів ПАТ "ПБФ "Херсонбуд" у вигляді додаткових невиправданих витрат на виконавче провадження та ускладнення контролю за законністю дій державних виконавців, так і для стягувачів - у вигляді вибіркового погашення боргу в рамках виконавчого провадження № 49755703, без врахування виконавчих документів, об'єднаних у зведене виконавче провадження № 53822003.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позові, зазначивши, що оскільки при прийнятті спірної постанови відповідач порушив вимоги статті 25 Закону України "Про виконавче провадження" та пунктів 6, 8 Інструкції з організації примусового виконання рішень, дана постанова підлягає скасуванню. Просить задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Суду пояснив, що підставою для прийняття постанови від 21.08.2018 року про передачу виконавчого провадження № 49755703 слугувала та обставина, що починаючи з 21.04.2017 року державний виконавець Суворовського РВ ДВС не вчиняв жодних виконавчих дій, тобто існували обставини, які ускладнювали виконання рішення, відтак, передача виконавчого провадження № 49755703 здійснена у межах повноважень, у порядку та у спосіб, що передбачені Законом України "Про виконавче провадження" та Інструкцією з організації примусового виконання рішень. Просить відмовити у задоволенні позову.
Належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи Суворовський районний відділ державної виконавчої служби міста Херсон Головного територіального управління юстиції у Херсонській області не забезпечив явку представника у судове у судове засідання, не повідомивши про причини неявки.
Згідно з ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Таким чином, суд розглядає справу без участі третьої особи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступні обставини.
17.12.2015 року Господарський суд Херсонської області видав наказ № 923/1626/15 про примусове виконання рішення суду від 01.12.2015 року про стягнення з публічного акціонерного товариства "Проектно-будівельна фірма "Херсонбуд" на користь ПАТ "Херсонська теплоелектроцентраль" заборгованості на суму 471590,00 грн.
11.01.2016 року державний виконавець ВДВС Суворовського РУЮ у місті Херсоні виніс постанову про відкриття виконавчого провадження № 49755703 щодо примусового виконання наказу № 923/1626/15, виданого Господарським судом Херсонської області 17.12.2015 року.
09.02.2016 року державний виконавець ВДВС Суворовського РУЮ у місті Херсоні виніс постанову про передачу матеріалів виконавчого провадження № 49755703 до відділу примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Херсонській області.
18.02.2016 року головний державний виконавець відділу примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Херсонській області прийняв постанову про прийняття до виконання виконавчого провадження № 49755703, а також постанову про приєднання виконавчого провадження № 49755703 до зведеного виконавчого провадження № 20159060.
03.02.2017 року старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Херсонській області виніс постанову про передачу виконання виконавчого провадження № 49755703 до Суворовського районного ВДВС міста Херсон Головного територіального управління юстиції у Херсонській області.
21.04.2017 року головний державний виконавець Суворовського районного ВДВС міста Херсон Головного територіального управління юстиції у Херсонській області виніс постанову про приєднання виконавчого провадження № 49755703 до зведеного виконавчого провадження № 53822003.
21.08.2018 року начальник Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_3 виніс постанову про передачу виконавчого провадження № 49755703 із Суворовського районного ВДВС Головного територіального управління юстиції у Херсонській області у Херсонській області до відділу примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Херсонській області. Передачу виконавчого провадження № 49755703 здійснити у строк до 28.08.2018 року.
30.09.2018 року головний державний виконавець Суворовського районного ВДВС міста Херсон Головного територіального управління юстиції у Херсонській області виніс постанову про виведення виконавчого провадження № 49755703 із зведеного виконавчого провадження № 53822003.
Не погоджуючись із передачею виконавчого провадження № 49755703 до іншого органу державної виконавчої служби у той час, як дане виконавче провадження перебувало у складі зведеного виконавчого провадження № 53822003, позивач звернувся до суду про скасування постанови від 21.08.2018 року.
Надаючи оцінку доводам позивача про незаконність спірної постанови, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
05.10.2016 року набув чинності Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII).
Стаття 1 Закону № 1404-VIII визначає виконавче провадження як завершальну стадію судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Особливості підвідомчості виконавчих проваджень органам державної виконавчої служби та утворення виконавчих груп передбачено статтею 25 Закону № 1404-VIII.
За наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення (у разі якщо виконавчі провадження про стягнення коштів з одного боржника відкрито у кількох органах державної виконавчої служби, якщо боржник та його майно перебувають на території адміністративно-територіальних одиниць, віднесених до підвідомчості різних органів державної виконавчої служби, тощо), або у разі виконання зведеного виконавчого провадження в органах державної виконавчої служби можуть утворюватися виконавчі групи в порядку, визначеному Міністерством юстиції України (ч. 1 ст. 25 Закону № 1404-VIII).
У разі хвороби державного виконавця, його перебування у відрядженні чи відпустці, звільнення чи відсторонення від посади державного виконавця, включення державного виконавця до складу виконавчої групи при іншому органі державної виконавчої служби, відводу (самовідводу) державного виконавця, наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення, виконавче провадження може бути передане від одного державного виконавця до іншого (ч. 2 ст. 25 Закону № 1404-VIII).
У разі відводу (самовідводу) всіх державних виконавців органу державної виконавчої служби, утворення виконавчої групи, якщо виконавчі провадження щодо одного й того самого боржника відкриті в різних органах державної виконавчої служби, наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення, виконавче провадження може бути передане від одного органу державної виконавчої служби до іншого (ч. 3 ст. 25 Закону № 1404-VIII).
Передача виконавчих проваджень від одного державного виконавця до іншого, від одного органу державної виконавчої служби до іншого або до виконавчої групи здійснюється в порядку, визначеному Міністерством юстиції України (ч. 4 ст. 25 Закону № 1404-VIII).
Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" та з метою приведення нормативно-правових актів у відповідність до вимог чинного законодавства наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5 затверджено Інструкцію з організації примусового виконання рішень, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 року за № 489/20802 (далі-Інструкція).
Порядок передачі виконавчих документів та виконавчих проваджень визначено розділом V Інструкції, за пунктом 6 якої виконавче провадження передається з одного органу державної виконавчої служби до іншого у разі:
- якщо місце проживання, перебування, роботи боржника або місцезнаходження його майна знаходиться на території, на яку поширюється компетенція іншого органу державної виконавчої служби;
- відводу (самовідводу) всіх державних виконавців органу державної виконавчої служби;
- утворення виконавчої групи при кількох органах державної виконавчої служби;
- якщо виконавчі провадження щодо одного й того самого боржника відкриті в різних органах державної виконавчої служби;
- наявності інших обставин, що ускладнюють виконання рішення.
Передача виконавчих проваджень на виконання може здійснюватися до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби, відділів державної виконавчої служби та виконавчих груп, утворених при цих органах, - за рішенням начальника управління державної виконавчої служби щодо виконавчих проваджень, що перебувають на виконанні у відділах державної виконавчої служби (абз. 4 п. 7 розділу V Інструкції).
Відповідно до п. 8 розділу V Інструкції у випадках, передбачених абзацами третім та четвертим пункту 7 цього розділу, особа, яка прийняла рішення про передачу матеріалів виконавчого провадження, виносить вмотивовану постанову, де обов'язково зазначаються обставини, що обумовили передачу виконавчого провадження, та строки передачі матеріалів виконавчого провадження, які не можуть перевищувати п'яти робочих днів. Постанова надсилається сторонам виконавчого провадження та до відповідних органів державної виконавчої служби.
Аналіз наведених вище положень Закону № 1404-VIII та Інструкції дає підстави для висновку про те, що у разі, якщо існують підстави, передбачені ч. 3 ст. 25 цього Закону та пунктом 6 розділу V Інструкції виконавче провадження може бути передане від одного органу державної виконавчої служби до іншого. Передача виконавчого провадження до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби здійснюється за рішенням начальника управління державної виконавчої служби щодо виконавчих проваджень, що перебувають на виконанні у відділах державної виконавчої служби.
Так, зі змісту постанови від 21.08.2018 року про передачу виконавчого провадження № 49755703 слідує, що згідно даних АСВП остання виконавча дія здійснена 21.04.2017 року. У відповідності до вимог статті 25 Закону України "Про виконавче провадження", якщо виконавчі провадження щодо одного й того самого боржника відкриті в різних органах державної виконавчої служби, виконавче провадження може бути передано від одного органу державної виконавчої служби до іншого. Передача виконавчих проваджень здійснюється у порядку, визначеному Міністерством юстиції України.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач прийняв рішення про передачу виконавчого провадження № 49755703, яке на день його передачі перебувало у складі зведеного виконавчого провадження № 53822003, посилаючись на те, що остання виконавча дія здійснена 21.04.2017 року. Інших обставин, що обумовили передачу даного виконавчого провадження до іншого органу ДВС, постанова від 21.08.2018 року не містить.
Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що Законом № 1404-VIII та Інструкцією не заборонено передавати виконавче провадження від одного органу державної виконавчої служби до іншого у разі, якщо таке виконавче провадження знаходиться у складі зведеного. Підставою для передачі відповідач вважає існування обставин, що ускладнюють виконання рішення - остання виконавча дія здійснена 21.04.2017 року.
Суд критично оцінює таку підставу для передачі виконавчого провадження №49755703 від одного органу державної виконавчої служби до іншого, оскільки відповідачем не наведено жодних доводів, яким чином вчинення останньої виконавчої дії 21.04.2017 року ускладнює виконання рішення.
Варто відмітити, що у частині 1 статті 25 Закону № 1404-VIII обставини, що ускладнюють виконання рішення законодавець пов'язує із наступним: у разі якщо виконавчі провадження про стягнення коштів з одного боржника відкрито у кількох органах державної виконавчої служби, та/або якщо боржник та його майно перебувають на території адміністративно-територіальних одиниць, віднесених до підвідомчості різних органів державної виконавчої служби.
За таких обставин суд погоджується із доводами позивача про порушення відповідачем ч. 3 ст. 25 Закону № 1404-VIII та пунктів 6 та 8 Інструкції при прийнятті оскаржуваної постанови, оскільки передача виконавчого провадження № 49755703 здійснена відповідачем без будь-яких законних підстав.
Разом з цим суд зауважує, що виконавче провадження № 49755703 з лютого 2016 року по лютий 2017 року вже перебувало на виконанні у відділі примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Херсонській області та 03.02.2017 року було передано для виконання до Суворовського районного ВДВС міста Херсон Головного територіального управління юстиції у Херсонській області з підстави непідвідомчості відділу примусового виконання рішень УДВС виконавчого провадження №49755703.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Зважаючи на порушення відповідачем положень Закону № 1404-VIII та Інструкції при прийнятті постанови від 21.08.2018 року про передачу виконавчого провадження, що призвело до порушення прав позивача, суд дійшов висновку про протиправність спірної постанови та її скасування, відтак задовольняє позов у повному обсязі.
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_3 від 21.08.2018 року про передачу виконавчого провадження № 49755703.
Стягнути на користь публічного акціонерного товариства "Проектно-будівельна фірма "Херсонбуд" (код ЄДРПОУ 01273243, 73000, м. Херсон, вул. Кірова, 24) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (код ЄДРПОУ 34906897, 73003, м. Херсон, вул. Потьомкінська, 42/14).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 07 грудня 2018 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 11.5