Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
07 грудня 2018 р. № 520/11048/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
представника заявника ОСОБА_1 Джавіда Бахрам огли,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за заявою Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “АСС-Поліграфпак” про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна, зупинення видаткових операцій, -
05.12.2018 року Головне управління ДФС у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з заявою, в якій просить суд підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків та зупинити видаткові операції платника податків на рахунках платника податків, які обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю “АСС-Поліграфпак”.
В обґрунтування заяви заявник зазначив, що на підставі п. п. 94.2.6 п. 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України контролюючим органом прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна ТОВ “АСС-Поліграфпак” у зв'язку з відмовою проведення відповідно до вимог Податкового кодексу України інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки).
Представник заявника у судове засідання прибув, заяву підтримав та просив її задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти задоволення заяви заперечував та просив відмовити в її задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представника заявника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ГУ ДФС у Харківській області на підставі наказу № 6034 від 16.08.2018 року було проведено фактичну перевірку ТОВ “АСС-Поліграфпак” з питань здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питання регулювання норм обігу готівки, порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), за період діяльності з 01.01.2018 року по дату закінчення перевірки, за результатом якої складено акт № 3579/20-40-13-14/37574999 від 23.08.2018 року.
Під час проведення вищезазначеної перевірки контролюючим органом на адресу відповідача направлено лист № 34793/10/20-40-14-10-18 від 20.08.2018 року, в якому ГУ ДФС у Харківській області просило провести інвентаризацію основних засобів, товарно-матеріальних цінностей та коштів, які знаходяться на обліку платника податку станом на 21.08.2018 року.
Наказом ТОВ “АСС-Поліграфпак” № 01/08 від 20.08.2018 року призначено проведення позапланової інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, що обліковуються у платника податку станом 21.08.2018.
ТОВ “АСС-Поліграфпак” листом №17/08-1 від 20.08.2018 року повідомило ГУ ДФС у Харківській області, що буде проведена інвентаризація основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, що знаходяться на обліку станом на 21.08.2018 року. Лист було отримано ГУ ДФС у Харківській області 21.08.2018 року, що підтверджується відповідною відміткою на листі.
Згідно листа ТОВ “АСС-Поліграфпак” №19/08-1 від 22.08.2018 року ГУ ДФС у Харківській області повідомлено, що станом на кінець робочого дня 21.08.2018 року інвентаризацію окремих об'єктів встановлено наступне: грошових коштів у касі підприємства станом на 21.08.2018 року - 0,00 грн., основних засобів станом на 21.08.2018 року - на суму 100020,30 грн. В додатках до листа вказано наказ ТОВ “АСС-Поліграфпак” № 01/08 від 20.08.2018 року. Лист було отримано ГУ ДФС у Харківській області 22.08.2018 року, що підтверджується відповідною відміткою на листі.
Також, ТОВ “АСС-Поліграфпак” за результатами проведення інвентаризації складено протокол інвентаризаційної комісії від 22.08.2018 року.
23.08.2018 року відповідач листом №21/08-1 повідомив заявника, що 22.08.2018 року завершено позапланову інвентаризацію основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, що знаходяться на обліку станом на 21.08.2018 року на підприємстві. Лист було отримано ГУ ДФС у Харківській області 23.08.2018 року, що підтверджується відповідною відміткою на листі.
Начальником ГУ ДФС у Харківській області було винесено рішення про застосування адміністративного арешту майна платників податків №50476/10/20-40-13-05-14 від 04.12.2018 року, яким застосовано умовний адміністративний арешт платника податків - ТОВ “АСС-Поліграфпак”, що перебуває (розміщене, зберігається) за податковою адресою: м.Харків, пров. Динамівський, б. 4 та місцем здійснення діяльності: м.Харків, пров. Динамівський, б. 4.
В якості підстави для прийняття контролюючим органом вищевказаного рішення, зазначено - невиконання ТОВ “АСС-Поліграфпак” законних вимог посадових осіб, а саме: непроведення повного зняття фактичних залишків товарно-матеріальних цінностей в присутності посадових осіб Головного управління ДФС у Харківській області.
Надаючи правову оцінку обставинам, які зумовили звернення заявника до суду у порядку ст. 283 КАС України, суд виходить з наступного.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) передбачено право контролюючих органів проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Статтею 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За приписами п.81.1 ст.81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення перевірки; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Згідно з положеннями пп.16.1.13 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пп.20.1.9 п.20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Отже, контролюючий орган має право вимагати від платника податків провести такий захід, як інвентаризація, а у платника податків наявний обов'язок здійснити таку інвентаризацію.
За приписами п.94.1 ст.94 ПК України винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом є адміністративний арешт майна платника податків.
Згідно з п.п. 94.2.8 п.94.2 ст.94 ПК України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог цього Кодексу інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки).
Як встановлено п.94.19.9 ст.94 Податкового кодексу України припинення адміністративного арешту майна платника податків здійснюється у зв'язку з фактичним проведенням платником податків інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у тому числі зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Судом встановлено, що вимоги щодо проведення інвентаризації основних засобів були викладені в листі контролюючого органу № 34793/10/20-40-14-10-18 від 20.08.2018 року та строк інвентаризації визначено станом на 21.08.2018 року.
При цьому, посилання заявника про невиконання вимог ТОВ “АСС-Поліграфпак” щодо проведення інвентаризації не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Так, виконання вимог контролюючого органу щодо проведення інвентаризації на ТОВ “АСС-Поліграфпак” та повідомлення контролюючого органу про проведення такого заходу, підтверджується наказом № 01/08 від 20.08.2018 року, листами №17/08-1 від 20.08.2018 року, №19/08-1 від 22.08.2018 року, №21/08-1 від 23.08.2018 року, протоколом інвентаризаційної комісії від 22.08.2018 року.
Про отримання інформації контролюючим органом щодо проведення ТОВ “АСС-Поліграфпак” інвентаризації свідчать відповідні штампи Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області на вищевказаних листах.
Таким чином, відповідачем надано належні докази проведення інвентаризації та повідомлення про здійснення такого захисту контролюючого органу.
Отже, ТОВ “АСС-Поліграфпак” виконано вимоги ПК України, що виключає можливість застосування адміністративного арешту.
Щодо присутності уповноважених осіб ГУ ДФС у Харківській області під час проведення інвентаризації ТОВ “АСС-Поліграфпак”, суд зазначає, що чинним законодавством не покладено на платника податків обов'язку проводити такий захід, як інвентаризація, в присутності уповноважених осіб контролюючого органу.
Крім того, суд зазначає, що згідно акту складеного Головним управлінням ДФС у Харківській області № 3579/20-40-13-14/37574999 від 23.08.2018 року про результати фактичної перевірки ТОВ “АСС-Поліграфпак” перевірку закінчено 23.08.2018 року.
Відповідно до п.94.10 ст.94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Загальну процедуру застосування адміністративного арешту майна платника податків визначено Порядком застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України №632 від 14.07.2017 року (далі - Порядок).
Пунктами 1-2 розділу IV Порядку передбачено, що керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених розділом III цього Порядку, та на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків відповідного підрозділу, який у межах своїх повноважень встановлює такі обставини, приймає рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Обґрунтованість арешту, накладеного на майно платника податків рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, має бути перевірена судом протягом 96 годин. У такому разі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу подається до суду протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють таке звернення до суду. Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Таким чином, рішення контролюючого органу про застосування адміністративного арешту майна платника податків - ТОВ “АСС-Поліграфпак” повинно було бути подано до суду протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють таке звернення до суду, а саме станом на дату визначення проведення відповідачу інвентаризації або на час закінчення проведення перевірки ТОВ “АСС-Поліграфпак” за наказом № 6034 від 16.08.2018 року.
Проте, із заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна заявник звернувся 05.12.2018 року на підставі рішення начальника ГУ ДФС у Харківській області від 04.12.2018 року.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст.283, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “АСС-Поліграфпак” про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна, зупинення видаткових операцій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.