Рішення від 07.12.2018 по справі 1540/4466/18

Справа № 1540/4466/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо відмови з підстав, зазначених у листі за №9/ш-1082 від 17.07.2018 року у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням другої групи інвалідності ОСОБА_1 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області прийняти рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням йому другої групи інвалідності, пов'язаної з травмою, отриманою під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції з урахуванням п.п. б п. 3 ч.1 ст.99 Закону України “Про національну поліцію” та ст.7 Закону України “Про державний бюджет на 2018 рік” від 07.12.2017 р. N 2246-VIII у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, а саме 528600,00 грн.;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, пов'язаної з травмою, отриманою під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, а саме 528600,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 18.08.1993 року по 06.11.2015 року він проходив службу в органах внутрішніх справ МВС України, а з 07.11.2015 року по 31.03.2016 року - в Національній поліції України, а саме: в Головному управлінні Національної поліції в Одеській області на посаді начальника Любашівського відділу поліції. 31 березня 2016 року наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 31.03.2016 року №162 о/с відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) - вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні становить 22 роки 07 місяців 14 днів, у пільговому обчисленні - 26 років 07 місяців 24 днів.

Позивач вказав, що під час проходження служби ним були отримані травми та набуте захворювання, що безпосередньо пов'язане з виконанням службових обов'язків. Цей факт підтверджується Свідоцтвом про хворобу № 75/2 від 31.03.2016 року, виданим згідно медичного огляду, проведеного Військово-лікарською комісією ДУ ТМО МВС України в Одеській області та постановою №512 від 06.07.2017 року Військово-лікарської комісії ДУ ТМО МВС України в Одеській області. Згідно довідки МСЕК серія 10 ААА № 127100 від 04.05.2016 року про результати визначення у застрахованої особи ступеню втрати професійної працездатності у відсотках складає 60%. Відповідно довідки до акту огляду МСЕК серії 10ААВ № 798921 від 04.05.2016 року, позивачу встановлена друга група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС.

Позивач зазначив, що після звільнення з правоохоронних органів за станом здоров'я та встановленні в нього другої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС, а пізніше і в наслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, він неодноразово звертався до Головного управління Національної поліції в Одеській області з відповідними заявами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності. На сьогоднішній день по жодному зі звернень не здійснено належну виплату, при цьому позивачу необгрунтовано відмовляють.

Позивач вказав, що 13.07.2018 року у відповідь на його звернення, ГУ НП в Одеській області направило йому лист за №14/ш-535 за підписом начальника управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку, в якому повідомило, що висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги в разі отримання інвалідності другої групи затверджено 12.07.2018 року у сумі 158580,00 грн. Виплата по цьому рішенню ГУ НП в Одеській області не проведена по теперішній час.

17.07.2018 року ГУ НП в Одеській області за №9/ш-1082 направило позивачу лист за підписом начальника управління кадрового забезпечення, в якому повідомлено, що попередня заява про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, спричиненої в наслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, керівництвом ГУ НП в Одеській області розглянута, зазначено, що відповідно п.8 ч. IV Наказу МВС України від 21.09.2017 року №788 «Про внесення змін до Порядку та умов виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» підставою для такої виплати є довідка органу, установи, організації підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстав та дати її призначення, розміру виплати, видана фінансовим підрозділом цього органу, установи, організації, підрозділу, за останнім місцем отримання ОГД. Позивач вказав, що в листі зазначено, що питання цієї виплати буде розглянуте після отримання ним ОГД у зв 'язку з встановленням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", та наданням вище зазначеної довідки.

Позивач вважав, що вказана відмова відповідача в призначенні та проведенні виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, спричиненої в наслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків, є протиправною.

Ухвалою від 10.09.2018 року у вказаній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 03.10.2018 року.

Ухвалою від 22.10.2018 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 08 листопада 2018 року на 15.30 год.

08.11.2018 року через канцелярію суду від позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

08.11.2018 року від представника відповідача також надійшла заява про розгляд справи в письмовому провадженні.

Таким чином, учасники справи просили про розгляд справи за їх відсутності.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

08.10.2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній зазначив, що ГУ Національної поліції в Одеській області позовні вимоги не визнає. Представник відповідача вказав, що 31 березня 2016 року наказом ГУ НП в Одеській області №162 о/с, відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) підполковника поліції ОСОБА_1, начальника Любашівського відділу поліції ГУ НП в Одеській області, з 31 березня 2016 року. 01.05.2016 року ОСОБА_1 встановлено II група інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з проходженням служби в поліції. 12.07.2018 року керівництвом ГУ НП в Одеській області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги позивачу, та нарахована сума для виплати у розмірі 158580,00 грн.

Представник відповідача вказав, що виплата одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом Національної поліції шляхом розподілу асигнувань на зазначені цілі в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України, а не ГУ НП в Одеській області.

Представник відповідача зазначив, що вказану грошову допомогу буде виплачено в порядку черги, відповідно до дати затвердження висновку та за умови надходження коштів із державного бюджету на зазначені цілі.

Позовні вимоги позивача щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень здійснити виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 528600,00 грн., за відсутності додержання Порядку №4 виплати одноразової грошової допомоги, передбачають втручання в діяльність суб'єкта владних повноважень, який уповноважений приймати відповідні рішення.

Представник відповідача зазначив, що суб'єкт владних повноважень наділений дискреційними повноваженнями з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги або прийняття рішення про відмову у їх видачі, а тому суд не вправі перебирати на себе функції вказаного суб'єкта владних повноважень та приймати рішення про виплату конкретної суми в даному випадку у розмірі 528600,00 грн. При цьому, суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Одеській області від 31 березня 2016 року №162 о/с, підполковника поліції ОСОБА_1 - начальника Любашівського відділу поліції ГУ НП в Одеській області звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію». Підстава: рапорт ОСОБА_1 від 31.03.2016 року, подання заступника начальника ГУ НП в Одеській області від 31.03.2016 року та свідоцтво про хворобу №75/2, видане ВЛК ДУ ТМО МВС України по Одеській області 31.03.2016 року (а.с. 16).

17.05.2016 року позивач звернувся до т.в.о. начальника ГУ НП в Одеській області з заявою, в якій просив виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з тим, що в нього встановлено втрату працездатності та інвалідність. До заяви позивачем було додано: копію наказу про звільнення зі служби в поліції від 31.03.2016 року №162 о/с; копію свідоцтва про хворобу, виданого військово-лікарською комісією ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 31.03.2016 року №75/2; копію довідки серії 10 ААА №127100 обласної медико-соціальної експертної комісії №1 від 04.05.2016 року; копію довідки серії 10 ААВ №798921 обласної медико-соціальної експертної комісії №1 від 04.05.2016 року; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду (а.с. 37).

Листом від 16.12.2016 року за №14/1-Ш-618 ГУ НП в Одеській області повідомило позивача про те, що виплата зазначеної допомоги буде проводитися після вирішення певних процедурних питань за рахунок асигнувань, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі для Національної поліції України (а.с. 38).

16.02.2017 року позивач звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області з заявою (рапортом), в якому просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що в нього встановлена інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. До заяви (рапорту) позивачем було додано: довідку МСЕК №127100; копію довідки до акту МСЕК №798921; копію постанови ВЛК №75/2; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду (а.с. 39).

Листом від 17.03.2017 року за №9/Ш-297 ГУ НП в Одеській області повідомило позивача про те, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейським, втрата працездатності яких пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, Законом України «Про Національну поліцію» не передбачена (а.с. 40).

26.05.2017 року позивач знову звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області з заявою (рапортом), в якому просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що в нього встановлена інвалідність ІІ групи, внаслідок травми, що пов'язана з виконанням службових обов'язків. До заяви (рапорту) позивачем було додано: копію довідки до акту МСЕК №302693 від 10.05.2017 року; копію постанови ВЛК №75/2; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду (а.с. 41).

Листом від 31.05.2017 року за №9/Ш-967 ГУ НП в Одеській області повідомило позивача про те, що згідно ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським передбачена виплата допомоги у разі встановлення інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, у той час як його захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (довідка МСЕК від 10.05.2017 року). В листі вказано, що призначення та виплата одноразової грошової допомоги поліцейським, втрата працездатності яких пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, Законом України «Про Національну поліцію» не передбачена (а.с. 42).

20.07.2017 року позивач звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області з заявою (рапортом), в якому просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що ним отримано захворювання в період проходження служби. До заяви (рапорту) позивачем було додано: копію довідки МСЕК; копію свідоцтва про хворобу; постанову ВЛК №75/2; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду (а.с. 44).

20.07.2017 року позивач звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області з заявою (рапортом), в якому просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що ним отримана травма, пов'язана з виконанням службових обов'язків. До заяви (рапорту) позивачем було додано: копію довідки МСЕК; копію постанов ВЛК №75/2, №512; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду (а.с. 43).

Листом від 28.07.2017 року за №9/Ш-1448 ГУ НП в Одеській області повернуло надані позивачем матеріали для зібрання та оформлення відповідно до п.5 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 року №4 (а.с. 45).

28.08.2017 року позивач знову звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області з заявою (рапортом), в якому просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що ним отримано захворювання в період проходження служби. До заяви (рапорту) позивачем було додано: копію довідки МСЕК; копію свідоцтва про хворобу; постанову ВЛК №75/2; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду (а.с. 46).

Листом від 04.09.2017 року за №9/Ш-1778 ГУ НП в Одеській області повернуло надані позивачем матеріали для зібрання та оформлення відповідно до п.5 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України від 11.01.2016 року №4 (а.с. 47).

25.01.2018 року позивач звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області з заявою (рапортом) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, та просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку з тим, що він отримав інвалідність внаслідок травми при виконанні службових обов'язків. До заяви (рапорту) позивачем було додано: копію довідки МСЕК у відсотках; копію довідки до акту МСЕК; копію постанови ВЛК; копію акту розслідування нещасного випадку; довідку про причини та обставини поранення; копію акту про нещасний випадок; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду (а.с. 48).

25.01.2018 року позивач звернувся до начальника ГУ НП в Одеській області з заявою (рапортом) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності, та просив виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку з тим, що йому встановлена інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ. До заяви (рапорту) позивачем було додано: копію довідки МСЕК у відсотках; копію довідки до акту МСЕК; копію постанови ВЛК; копію паспорта; копію ідентифікаційного коду (а.с. 49).

Відповіді на звернення від 25.01.2018 року позивач не отримав.

02.07.2018 року позивач звернувся з заявою до начальника ГУ НП в Одеській області, в якій просив повідомити його про результати розгляду звернення від 25.01.2018 року про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності внаслідок травми, отриманої при виконанні службових обов'язків, та надати відповідь у строки, встановлені законодавством України (а.с. 50).

02.07.2018 року позивач звернувся з заявою до начальника ГУ НП в Одеській області, в якій просив повідомити його про результати розгляду звернення від 25.01.2018 року про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС, та надати відповідь у строки, встановлені законодавством України (а.с. 51).

Листом від 13.07.2018 року за №14/Ш-535 ГУ НП в Одеській області повідомило позивача про те, що висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги в разі інвалідності ІІ групи затверджено 12.07.2018 року у сумі 158580 грн. (а.с. 52).

Листом від 17.07.2018 року за №9/Ш-1082 ГУ НП в Одеській області повідомило позивача про те, що відповідно до п.8 розділу IV наказу МВС України від 21.09.2017 року №788 «Про внесення змін до Порядку та умов виплати ОГД в разу загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», підставою для такої виплати є довідка органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплати, видана фінансовим підрозділом цього органу, установи, організації, підрозділу, за останнім місцем отримання ОГД. Позивача повідомлено, що питання цієї виплати буде розглянуто після отримання ним ОДГ у зв'язку з визначенням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції, відповідно до п.1 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», та наданням вище зазначеної довідки (а.с. 53).

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.1 ч.1 ст.97 Закону України "Про Національну поліцію", одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Згідно ч.2 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Відповідно до п.п. б п.3 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію», розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Згідно п.п. б п.4 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію», розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських центрального органу управління поліції, територіальних органів поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі - органи поліції), поліцейських в т.ч. слухачів та курсантів вищих навчальних закладів із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - навчальних закладів), поліцейських, відряджених до інших органів державної влади, установ, організацій (далі - інших органів) визначає Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року № 4 (далі - Порядок №4).

Відповідно до п.п.2 п.4 Розділу І Порядку №4, випадки, за яких призначається ОГД у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського: під час виконання службових обов'язків (пункти 3, 5 частини першої статті 97 Закону) - випадок, пов'язаний із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Згідно п.п.2 п.1 Розділу ІІ Порядку №4, днем виникнення права на отримання ОГД є: у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до п.1 Розділу ІІІ Порядку №4, формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК).

СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України.

ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно із законодавством України.

Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України.

Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України.

Керівники органів поліції, навчальних закладів відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно із законодавством України.

Згідно п.3 Розділу ІІІ Порядку №4, заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).

Відповідно до п.5 Розділу ІІІ Порядку №4, для виплати ОГД у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає:

1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;

2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);

3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);

4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;

5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;

7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);

8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

Копії документів завіряються підписом власноруч, та перевіряються особою, що приймає документи.

Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІV Порядку №4, висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє: 1) по центральному органу управління поліції, керівникам міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, територіальних органів поліції, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; 2) у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій; 3) у навчальних закладах - керівник відповідного органу, закладу або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.

Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, навчальними закладами до фінансового підрозділу Міністерства внутрішніх справ за встановленою формою (додаток 3).

Виділення коштів органам поліції для виплати ОГД здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Згідно пунктів 8-9 Розділу ІV Порядку №4, якщо поліцейському протягом двох років після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Підставою для такої виплати є довідка органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати, видана фінансовим підрозділом цього органу, установи, організації, підрозділу, за останнім місцем отримання ОГД.

У разі коли одержувачі ОГД одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про Національну поліцію», та одноразової грошової допомоги відповідно до інших актів законодавства України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав, за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.

З матеріалів справи вбачається, що під час проходження служби позивачем були отримані травми та набуте захворювання, що безпосередньо пов'язане з виконанням службових обов'язків. Цей факт підтверджується Свідоцтвом про хворобу № 75/2 від 31.03.2016 року, виданого згідно медичного огляду, проведеного Військово-лікарською комісією ДУ ТМО МВС України в Одеській області (а.с. 18-19) та постановою №512 від 06.07.2017 року Військово-лікарської комісії ДУ ТМО МВС України в Одеській області (а.с. 20).

Згідно довідки МСЕК про результати визначення у застрахованої особи ступеню втрати професійної працездатності у відсотках серія 10 ААА № 127100 від 04.05.2016 року, втрата працездатності позивача складає 60% (а.с. 22).

Відповідно довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААВ № 798921 від 04.05.2016 року позивачу встановлена друга група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС (а.с. 21).

Крім того ступінь втрати професійної працездатності позивача розміром 60%, підтверджено довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеню втрати професійної працездатності у відсотках серія 10 ААА № 127508 від 11.07.2017 року (а.с. 23) та довідкою серія 12 ААА №302693 від 10.05.2017 року до акта огляду МСЕК, якою у позивача підтверджена друга група інвалідності, але змінена причина інвалідності - травма, пов'язана з виконанням службових обов'язків (а.с. 24).

Суд бере до уваги доводи позивача по те, що для отримання ОГД до ГУ НП в Одеській області ним було подано всі передбачені Законом України «Про Національну поліцію» документи з дотриманням вимог, вказаних у Порядку №4.

Як вбачається з матеріалів справи, ГУ НП в Одеській області листом від 17.07.2018 року №9-ш-1082 повідомило позивачу, що питання виплати ОГД у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків буде розглянуто після отримання позивачем одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, спричиненої захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ України, та надання позивачем відповідної довідки.

Суд зазначає, що посилання відповідача на пункт 8 розділу IV Порядку №4 є безпідставним, оскільки цей пункт передбачає лише врахування раніше виплаченої суми при виникненні права на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, а не черговість проведення виплат. Підстави, вказані в пункті 8, стосуються лише випадків, коли здійснені попередні виплати ОГД, та не встановлюють послідовність виплати ОГД. Надання довідки органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати передбачено підпунктом 3 пункту 5 розділу III Порядку №4 лише у разі отримання такої виплати.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що оскільки ГУ НП в Одеській області не провело виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, спричиненої захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ України, то воно не може вимагати від нього довідку, передбачені п.п.3 п.5 розділу ІІІ Порядку №4.

З огляду на зазначене, оскільки у листі №9/ш-1082 від 17.07.2018 року підставою для відмови позивачу в розгляді його заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням інвалідності, що настала внаслідок травми, отриманою під час виконання службових обов'язків, ГУ НП в Одеській області зазначено ненадання довідки про отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції - суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо відмови з підстав, зазначених у листі за №9/ш-1082 від 17.07.2018 року у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням другої групи інвалідності ОСОБА_1 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

Як вбачається з матеріалів справи, заява позивача від 25.01.2018 року про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням інвалідності, що настала внаслідок травми, отриманою під час виконання службових обов'язків, розглянута з складанням висновку не була.

Як вже зазначено судом вище, відповідно до п.1 Розділу IV Порядку №4, у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 6 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою.

Згідно п.3 Розділу IV Порядку №4, рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.

Таким чином, відповідач повинен скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги за заявою позивача від 25.01.2018 року.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки за результатами розгляду заяви позивача від 25.01.2018 року, яка по суті розглянута не була, відповідач може прийняти декілька рішень (щодо затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги або щодо відмови в призначенні), то це є дискреційними повноваженнями суб'єкта владних повноважень, тому необхідно зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2018 року про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням другої групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року №4, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За таких обставин, у суду відсутні підстави для втручання у дискреційні повноваження відповідача, а тому вимоги про зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку з встановленням йому другої групи інвалідності, пов'язаної з травмою, отриманою під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції з урахуванням п.п. б п. 3 ч.1 ст.99 Закону України “Про національну поліцію” та ст.7 Закону України “Про державний бюджет на 2018 рік” від 07.12.2017 р. N 2246-VIII у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, а саме 528600,00 грн. та зобов'язання виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, пов'язаної з травмою, отриманою під час виконання службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, а саме 528600,00 грн. - задоволенню не підлягають.

Тому, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2018 року про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням другої групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року №4, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: вул. Дрезденська, 10, с. Крижанівка, Лиманський район, Одеська область, 67562, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області (адреса: вул. Єврейська, 12, м. Одеса. 65014, код ЄДРПОУ 40108740) щодо відмови з підстав, зазначених у листі за №9/ш-1082 від 17.07.2018 року у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням другої групи інвалідності ОСОБА_1 внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (адреса: вул. Єврейська, 12, м. Одеса. 65014, код ЄДРПОУ 40108740) розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2018 року про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку зі встановленням другої групи інвалідності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням службових обов'язків відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року №4, та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Андрухів

.