Постанова від 26.11.2018 по справі 809/1042/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2018 рокуЛьвів№ 857/1170/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

за участі секретаря судового засідання Гром І.І.

позивач: не з'явився

відповідач: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного військового комісаріату на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2018 року, (головуючий суддя Матуляк Я.П, м. Івано-Франківськ) у справі № 809/1042/18 за адміністративним позовом Івано-Франківського обласного військового комісаріату до виконуючого обов'язки начальника Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Гайди Андрія Ігоровича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне територіальне управління юстиції у Івано-Франківській області Міністерства юстиції Українипро визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

15 червня 2016 року Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до виконуючого обов'язки начальника Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Міністерства юстиції України Гайди Андрія Ігоровича (надалі -відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області Міністерства юстиції України та просив визнати відмову відповідача у виключенні Івано-Франківського обласного військового комісаріату з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців протиправною. Винести рішення, яким зобов'язати Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківській області виключити Івано-Франківський обласний військовий комісаріат з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом скасування реєстраційної дії (запису) в Єдиному державному реєстрі.

В обґрунтування вимог зазначає, що Івано-Франківський обласний військовий комісаріат входить до складу Збройних сил України, а отже відомості, що характеризують його організацію, чисельність та дислокацію військового комісаріату становить державну таємницю. Державним реєстратором при перевірці наданих документів не було надано їм правового аналізу та в порушення вимог чинного законодавства України протиправно внесено до реєстру дані які містять державну таємницю.

У відзиві на позов відповідач проти заявлених позовних вимог заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити, з тих підстав, що державну реєстрацію Івано-франківського обласного військового комісаріату проводив державний реєстратор виконавчого комітету Івано-франківської міської ради, відтак Головне територіальне управління юстиції в Івано-франківській області не може нести відповідальності щодо порушень, на думку позивача, допущених при проведенні державної реєстрації. Зазначив, що згідно вимог Закону України «Про звернення громадян» на звернення позивача від 11.05.2018 року № 1/152 надана відповідь від 21.05.2018 року вих. № 3034/05-1319, не є відмовою у виключенні Івано-франківського обласного військового комісаріату з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а є роз'ясненням приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та вказано, що Законом не передбачено такої дії, як виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, позивач - Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (надалі позивач, апелянт) оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального права.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Івано-Франківського обласного військового комісаріату відбулося з порушенням чинного законодавства України та керуючись Законами України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», «Про державну таємницю», «Про господарську діяльність у Збройних Силах України». Просить рішення суду першої інстанції скасувати і справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Від відповідача відзив на апеляційну скаргу не надходив, що не перешкоджає її розгляду по суті.

Згідно частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач як юридична особа був зареєстрований в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 07.10.1997 року Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради. У зв'язку з набранням чинності Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань» військова частина була зареєстрована в Єдиному реєстрі 01.04.2008 року, реєстраційна дія 111912000000065212 вчинена реєстратором виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Івано-Франківський обласний військовий комісаріат звернувся до Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області із службовим листом №1/152 від 11.05.2018 року, в якому просив виключити Івано-Франківський обласний військовий комісаріат з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом скасування реєстраційної дії в Єдиному державному реєстрі, оскільки занесені відомості до Реєстру без відома позивача та з порушенням чинного законодавства України (а.с.9).

Листом від 21.05.2018 року №3034/05-1319 виконуючим обов'язки начальника Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Міністерства юстиції України Гайдою Андрієм Ігоровичем, роз'яснено позивачу приписи Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та вказано, що Законом не передбачено такої дії, як виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Не погодившись із таким твердженням відповідача Івано-Франківський обласний військовий комісаріат звернувся з позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач довів відповідність своєї відмови критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, оскільки повноваження з проведення державної реєстрації покладені на спеціального суб'єкта державної реєстрації - державного реєстратора, а не на Головне територіальне управління юстиції в Івано-Франківської області.

Зокрема суд першої інстанції зазначив, що лист Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Міністерства юстиції України від 21.05.2018 року №3034/05-1319, який підписаний виконуючим обов'язки начальника ОСОБА_1 та за змістом якого позивачу відмовлено у виключенні Івано-франківського обласного військового комісаріату з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, не є відмовою, а роз'ясненням приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Даючи правову оцінку таким висновкам суду першої інcтанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - Закон України №755-IV) та Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 року №359/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.02.2016 року за №200/28330.

Згідно п.1 ч.1ст. 25 Закону України №755-IVдержавна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Відповідно до п.4 та п.8 ч.1ст.4 Закону України №755-IV державна реєстрація базується на таких основних принципах: державної реєстрації за заявницьким принципом та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цьогоЗакону.

Частиною 1ст.9 Закону України №755-IVвстановлено, що відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: відповідних заяв про державну реєстрацію; документів що подаються для проведення інших реєстраційних дій; відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Слід звернути увагу на те, що Івано-Франківський обласний військовий комісаріат як юридична особа був зареєстрований в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 07.10.1997 року Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради.

У зв'язку з набранням чинності положень Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань» військова частина була зареєстрована в ЄДР 01.04.2008 року, реєстраційна дія 111912000000065212 вчинена реєстратором виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради.

Статтею 1 пункту 14 Закону України №755-IV, визначено коло суб'єктів державної реєстрації, в саме: Міністерство юстиції України - у разі державної реєстрації політичних партій, всеукраїнських професійних спілок, їх об'єднань, всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців; відокремлених підрозділів іноземних неурядових організацій, представництв, філій іноземних благодійних організацій, постійно діючих третейських судів, засновниками яких є всеукраїнські громадські організації, всеукраїнських творчих спілок та їхньої символіки; територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації обласних, регіональних і республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів; районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції - у разі державної реєстрації громадських об'єднань, їхніх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, місцевих та первинних професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих організацій роботодавців та їх об'єднань, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

Відповідно до вимог частини 2 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, та громадських формувань» державний реєстратор:

1)приймає документи;

2)перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

3)перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

4)проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

5)веде Єдиний державний реєстр;

6)веде реєстраційні справи;

7)здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Втручання будь-яких органів, їх посадових осіб, громадян, юридичних осіб та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій, крім випадків, передбачених цим Законом, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Таким чином, колегія суддів погоджується з твердженням суду першої інстанції про те, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчих органах сільських, селищних та міських рад, Київській та Севастопольській міській, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, нотаріусами, акредитованими суб'єктами за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.

Реєстраційні служби районних, міських, міськрайонних управлінь юстиції припинили свою діяльність з квітня 2016 року і їх повноваження перейшли до вищевказаних виконавчих органів.

Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Головне територіальне управління юстиції у Івано-Франківській області на даний час не має повноважень з проведення державної реєстрації, оскільки такі повноваження мають лише спеціальні суб'єкти державної реєстрації - державні реєстратори. У зв'язку з чим, Головне територіальне управління юстиції у Івано-франківській області не може вирішити питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача у тому числі виключити Івано-Франківський обласний військовий комісаріат з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців шляхом скасування реєстраційної дії в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, який відповідачем в даному випадку виконаний.

У п.29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 Справа «РуїзТоріха проти Іспанії» (серія А, №303А) Суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Відтак, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції з вищенаведених мотивів.

З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись, ч. 3 ст.243, ст.ст. 229, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст.ст. 322, 325, 329 КАС України , суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного військового комісаріату залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2018 року у справі № 809/1042/18 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк

судді М. А. Пліш

Т. І. Шинкар

Повне судове рішення складено 06.12.2018 року.