04 грудня 2018 рокуЛьвів№ 857/416/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Кухтея Р.В., Сеника Р.П.,
за участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 липня 2018 року, ухвалене суддею Сакалош В.М., 10:25:45 год., м. Львів, дата складання повного тексту рішення 27 липня 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень,-
30.05.2018 року позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача:
від 30.11.2017 року №11028832, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 6250,00 грн.
від 04.05.2018 року №0736406-1311/1350, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 25000,00 грн.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19 липня 2018 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 №1801-VIII розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2017 року встановлено у розмірі 3200,00 грн. Таким чином, середньоринкова вартість транспортних засобів, які в 2017 році є об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України, починається з розміру 1 200 000 грн. Відповідно до інформації про середньоринкову вартість автомобіля середньоринкова вартість автомобіля «AUDI Q7», 2017 року випуску, об'єм двигуна 2995 см.куб., становила 2 434 970,64 грн. У відповідності до ч. 2 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за спеціальною формулою, відповідно до якої середньоринкова вартість автомобіля «AUDI Q7» 2016 року випуску, об'єм двигуна 2995 см.куб., становила 1 963 686,00 грн., що свідчить про те, що такий автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком протягом 2017 року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2018 року встановлено у розмірі 3723,00 грн. Отже, середньоринкова вартість транспортних засобів, які є обєктом оподаткування транспортним податком в розумінні підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України (в редакції Закону №1797-VIII), починається з розміру 1 396 125 грн. У відповідності до ч.2 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів середньоринкова вартість автомобіля «AUDI Q7» 2016 року випуску, об'єм двигуна 2995 см.куб., у 2018 році становить 1 801 878,27 грн, що свідчить про те, що такий автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком протягом 2018 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, вважаючи його протиправним та необґрунтованим, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_1 оскаржила його, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 липня 2018 року та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт зазначає, що у наданих переліках, що розміщені на сайті Мінекономрозвитку не має визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів. Відповідно до ст. 267 ПК України та Методики Мінекономрозвитку виконує інформаційно-аналітичну функцію, проводить розрахунки на основі зібраних статистичних даних. Врахування одних тільки Переліків без оцінки проведеного розрахунку фактично призводить до того, що Мінекономрозвитку буде визначати базу та об'єкт оподаткування за іншими характеристиками, такими як: марка, модель, двигун, паливо, рік випуску. Згідно ст.ст. 23, 24 ПК Ураїни одній базі оподаткування повинна відповідати одна одиниця виміру бази оподаткування, а одиниця виміру бази оподаткування є єдиною для розрахунку і обліку податку (пункти 24.2, 24.3 ст.24). У випадках, передбачених Податковим Кодексом, один об'єкт оподаткування може утворювати кілька баз оподаткування для різних податків або конкретна вартісна, фізична або інша характеристика певного об'єкта оподаткування може бути базою оподаткування для різних податків проте для одного податку ие може одночасно застосовуватися декілька баз оподаткування.
Відтак, апелянт вважає, що роздруківка з веб-сайту Мінекономрозвитку не є належним та достатнім доказом правомірності нарахування транспортного податку, а оскаржені податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 20.10.2017 року ОСОБА_1 набула право власності на легковий автомобіль марки AUDI Q7, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2995 см. куб., рік випуску 2016, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 (а.с. 12, 13).
Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0736406-1311-1350 від 04.05.2018 року та податкове повідомлення-рішення від 30.11.2017 року №11028832, якими згідно з п.п.54.3.3 п. 54.3 ст.54 ПК України та відповідно до п.п.267.6.2 п.267.2 ст.267 ПК України визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік в розмірі 25 000,00 грн. та за 2017 рік - 6 250,00 грн. відповідно.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року №71-VIII, яким статтю 267 ПК України було викладено в новій редакції та введено в Україні новий місцевий податок на майно - транспортний податок.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року №1797-VIII (далі - Закон №1797-VIII) внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2017 року.
Статтею 265 ПК України виначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Отже, транспортний податок є складовим податку на майно.
Відповідно до п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 ПК України до місцевих податків належить податок на майно.
Підпунктом 267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України встановлено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Відповідно до п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, обєму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно з п.п. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
У п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України зазначено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Як передбачено п.п. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 року №1801-VIII розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2017 року встановлено у розмірі 3200,00 грн.
Таким чином, середньоринкова вартість транспортних засобів, які в 2017 році є об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу (в редакції Закону №1797-VIII), починається з розміру 1 200 000 грн. (375 х 3 200 = 1 200 000 грн.).
Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня 2018 року встановлено у розмірі 3723,00 грн.
Отже, середньоринкова вартість транспортних засобів, які є об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу (в редакції Закону №1797-VIII), починається з розміру 1 396 125 грн. (375 х 3 723 = 1396 125 грн.).
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (абз.2 підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України).
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66, відповідно до положень пункту 2 якої середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року №403 (Офіційний вісник України, 2013 р., №44, ст. 1576), де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.
Пунктом 3 Порядку №403 встановлено, що середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: Сср= Цн х (Г / 100) х (1 ± (Г к / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1; Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.
Джерелом інформації про ціни нових транспортних засобів в Україні є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) або довідкові дані про ціни щодо ідентичних або аналогічних нових транспортних засобів в Україні чи країнах-виробниках (експортерах) з урахуванням податків та зборів, що визначаються відповідно до законодавства (пункт 4 Порядку №403).
Згідно пункту 5 Методики, ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри:марка;країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс;тип та робочий об'єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри;рік випуску;комплектація.
Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.
Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п. 13 Методики в редакції чинній на час спірних правовідносин).
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг (п. 14 Методики в редакції чинній на час спірних правовідносин).
Аналіз наведених положень Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить про врахування при розрахунку цієї вартості певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу.
Обов'язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі отриманої від Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Відтак, підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Мінекономрозвитку інформація про автомобіль позивача.
Як видно з матеріалів справи, на виконання вимог вказаної Методики, Мінекономрозвитку подало Державній фіскальній службі України інформації щодо автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік».
Дана інформація досліджена та оцінена судом апеляційної інстанції, та свідчить про те, що належний позивачу на праві власності автомобіль AUDI Q7, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2016 року випуску, відповідає ознакам автомобілю цієї моделі з урахуванням строку експлуатації, який зазначений у вказаному переліку.
Відтак, належний позивачу на праві власності автомобіль в 2017-2018 роках був об'єктом оподаткування транспортним податком відповідно до статті 267 ПК України, а отже дії податкового органу щодо визначення йому податкового зобов'язання з вказаного податку є правомірними.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14.08.2018 року у справі №813/4117/16.
Таким чином, обґрунтованим є висновок суду першої інстанції про те, що оскільки середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за спеціальною формулою, відповідно до якої середньоринкова вартість автомобіля «AUDI Q7» 2016 року випуску, об'єм двигуна 2995 см. куб., становила: у 2017 році - 1 963 686,00 грн., то такий автомобіль є об'єктом оподаткування транспортним податком в 2017-2018 роках, тому оскаржені податкові повідомлення-рішення є обґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятого рішення не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст.243, ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19 липня 2018 року у справі №813/2212/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Я. С. Попко
судді Р. В. Кухтей
Р. П. Сеник
Повне судове рішення складено 06.12.2018.