Постанова від 03.12.2018 по справі 0940/1174/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2018 рокуЛьвів№ 857/631/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Іщук Л.П.,

суддів Кухтея Р.В., Обрізка І.М.,

за участю секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2018 року, ухвалене головуючим суддею Могилою А.Б. у м. Івано-Франківську, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яким просив визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перерахунку його пенсії в розмірі 70% сум грошового забезпечення та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату основного розміру його пенсії з 01.01.2016 року, виходячи з 90% сум грошового забезпечення, відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у редакції, чинній станом на дату призначення пенсії.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2018 року позов задоволений.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржило рішення суду першої інстанції. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із невідповідністю висновків суду обставинам справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права.

В апеляційній скарзі зазначає, що згідно з п. 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, який набув чинності з 01.10.2011 року, та п. 23 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року, який набув чинності з 01.05.2014 року, до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було внесено зміни, а саме цифри « 90» замінено цифрами « 80», а пізніше цифри « 80» замінено цифрами « 70» відповідно. Таким чином, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до вказаної статті, не міг перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення і саме в такому розмірі було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1

Просить апелянт скасувати рішення суду та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні позову.

В судове засідання для розгляду апеляційної скарги учасники справи не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, а тому відповідно до ч. 4 ст. 229, ст. 313 КАС України апеляційний суд ухвалив розгляд апеляційної скарги здійснити за відсутності учасників справи та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 05.08.1995 року було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII). При обчисленні її розміру орган Пенсійного фонду України врахував грошове забезпечення позивача, а саме посадовий оклад, оклад за військове звання, процентну надбавку за вислугу років 40%, шкідливість 10%, надбавку за особливо важливі завдання 45%, премію 24%. Пенсія в розмірі 90% грошового забезпечення призначена позивачу з 22.03.2005 року. Наведене підтверджується наявною в матеріалах справи копією протоколу про перерахунок пенсії за вислугу років від 13.04.2005 року № 5348 та визнається сторонами.

01.12.2013 року і 17.10.2017 року у зв'язку із зміною сум грошового забезпечення територіальним органом Пенсійного фонду України за місцем обліку позивача йому здійснювався перерахунок пенсії з врахуванням діючих на час перерахунку норм законодавства. При цьому, розмір пенсії становив 90% грошового забезпечення. Наведене підтверджується наявними в матеріалах справи копіями відповідних протоколів про перерахунок пенсії.

Однак, згідно з протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 14.06.2018 року при черговому перерахунку пенсії ОСОБА_1 розмір його пенсії був обчислений, виходячи з 70% грошового забезпечення.

У зв'язку із зменшенням при перерахунку пенсії відсотку грошового забезпечення, який застосовується для обчислення її розміру, з 90% до 70%, позивач 14.06.2018 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення.

Листом від 25.06.2018 року № 1033/0-15 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення. Відмову відповідач мотивував тим, що у зв'язку із внесеними змінами до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність оскаржуваної відмови відповідача, виходячи з наступного.

Статтю 13 Закону № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) було встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII, якими встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Також Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року № 1166-VII було внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII, згідно з якими цифри « 80» замінено цифрами « 70».

Саме на норми вказаних Законів, якими внесено зазначені вище зміни до ст. 13 Закону № 2262-XII, відповідач обґрунтовує свою відмову здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 90% суми грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області.

Таким чином, у спірному випадку позивач оскаржує неправомірність дій пенсійного органу, які полягають у відмові здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі довідки про новий розмір грошового забезпечення за посадою, аналогічною тій, яку він займав перед виходом на пенсію, що впливає на її розмір.

Враховуючи наведене вище, колегія суддів зазначає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами. Тому, на переконання колегії суддів, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а пізніше - 70% грошового забезпечення, не стосуються перерахунку вже призначених пенсій.

Таким чином, при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб, яким пенсія призначена відповідно до вказаної статті, має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений Верховним Судом у постанові від 24.04.2018 року у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Враховуючи наведені вище обставини, норми законодавства та висновок Верховного Суду, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з 70% сум грошового забезпечення та, відповідно, про необхідність зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату основного розміру його пенсії з 01.01.2016 року, виходячи з 90% грошового забезпечення.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Апеляційний суд не здійснює новий розподіл судових витрат відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України, оскільки судове рішення першої інстанції залишається без змін.

Керуючись ст.ст. 229, 243, 272, 286, 310, 313, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2018 року у справі № 0940/1174/18 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.

Головуючий суддя Л. П. Іщук

судді Р. В. Кухтей

І. М. Обрізко

Повне судове рішення складено 06.12.2018 року