Постанова від 16.11.2018 по справі 761/43771/18

Справа № 761/43771/18

Провадження № 3/761/8926/2018

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Кондратенко О.О., розглянула матеріали, що надійшли з Рахункової палати про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1; працюючого директором з юридичних питань Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", розташованого за адресою: м.Київ, вул. Б.Хмелницького, 6

за ч. 5 ст. 188-19 КпАП України

ВСТАНОВИВ:

26 жовтня 2018 року головним спеціалістом відділу з питань паливно-енергетичного комплексу та використання державної власності департаменту з питань промисловості, виробничої інфраструктури та державної власності (керівник контрольної групи Рахункової палати відповідно до доручення на виконання заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) від 02.10.2018 №04-605) ОСОБА_2 складено протокол в тім, що ОСОБА_1 - директор з юридичних питань ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 188-19 КпАП України, а саме: відповідно до ст. 98 Конституції України, ст.ст. 7, 7, 10 ЗУ "Про рахункову палату", Плану роботи Рахункової палати на 2018 рік передбачено проведення аудиту ефективності стану планування і своєчасності надходження до державного бюджету дивідендів, нарахованих на акції ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - НАК "Нафтогаз").

На проведення аудиту членом Рахункової палати ОСОБА_3 підписане доручення на виконання заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) від 02.10.2018 № 04-605 (далі - доручення № 04-605).

Відповідно до Доручення № 04-605, контрольною групою Рахункової палати передбачалось з 03.10.2018 розпочати аудит в НАК "Нафтогаз".

Уповноваженій посадовій особі об'єкта контролю (НАК "Нафтогаз") 03.10.2018 було пред'явлене Доручення №04-605.

На адресу Рахункової палати надійшов лист НАК "Нафтогаз" від 12.10.2018 №14-6552/1.18-18 (підписаний директором департаменту з юридичних питань НАК "Нафтогаз" ОСОБА_1) щодо незаконності, на думку НАК "Нафтогаз", та таких, що не підлягають виконанню, вимог, зазначених у Дорученні № 04-605.

Голова Рахункової палати ОСОБА_4 листом від 19.10.2018 № 04-2542 повідомив голову правління НАК "Нафтогаз" щодо наявності правових підстав для проведення Рахунковою палатою аудиту ефективності стану планування і своєчасності надходження до державного бюджету дивідендів, нарахованих на акції НАК "Нафтогаз". При цьому, акцентував увагу на норми статті 33 ЗУ "Про рахункову палату" щодо зобов'язань посадових осіб об'єкта контролю: сприяти у здійсненні заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), у тому числі виділити контрольній групі для проведення такого заходу окреме приміщення, що опечатується, обладнане засобами зв'язку і комп'ютерною технікою; не перешкоджати законній діяльності осіб, які входять до складу контрольної групи Рахункової палати, під час виконання ними заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) та виконувати законні вимоги таких посадових осіб. Також, поінформував, що невиконання законних вимог членів Рахункової палати та посадових осіб апарату Рахункової палати, створення перешкод у їх роботі, надання їм завідомо неправдивої інформації, а так само недодержання визначених ними строків надання інформації тягне за собою встановлену КУпАП відповідальність.

З огляду на зазначене, у листі висловлено прохання забезпечити виконання вищевказаних обов'язків НАК "Нафтогаз", зокрема, створити умови для роботи контрольної групи Рахункової палати з 25.10.2018.

У відповідь НАК "Нафтогаз" листом від 24.10.2018 №14-6742/1.8-18 (підписаний директором департаменту з юридичних питань НАК "Нафтогаз" ОСОБА_1) поінформувала про заперечення законності проведення на об'єктах Компанії такого заходу державного зовнішнього фінансового контролю.

Контрольну групу Рахункової палати у складі головних спеціалістів Рахункової палати ОСОБА_2 та ОСОБА_5, які близько 15-30 25.10.2018 прибули до приміщення НАК "Нафтогаз" за адресою: м.Київ, вул. Б.Хмельницького, 6 представниками служби безпеки, які відмовилися називати свої посади та прізвища, не було допущено до виконання заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту). Посилаючись на вказівку керівництва, контрольній групі було надано копію листа НАК "Нафтогаз" від 24.10.2018 №14-6742/1.8-18 (підписаний директором департаменту з юридичних питань НАК "Нафтогаз" ОСОБА_1).

За фактом недопущення контрольної групи Рахункової палати до виконання ними заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) ОСОБА_2 у приміщенні НАК "Нафтогаз" та у присутності представників служби безпеки НАК "Нафтогаз" складено акт від 25.10.2018 про недопущення посадових осіб контрольної групи Рахункової палати до виконання ними заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту). У зв'язку з відмовою представників служби безпеки НАК "Нафтогаз" отримати один примірник акту цей примірник залишено у поштовій скринці НАК "Нафтогаз", про що в акті є відповідний запис.

Отже, рішення та дії директора департаменту з юридичних питань НАК "Нафтогаз" ОСОБА_1 призвели до не допуску контрольної групи на об'єкт контролю та створили перешкоди у їх роботі під час здійснення ними своїх повноважень.

Таким чином, директор департаменту з юридичних питань НАК "Нафтогаз" ОСОБА_1 у порушення вимог ст.ст. 7, 8, 32, 33 ЗУ "Про рахункову палату" створив перешкоду для проведення Рахунковою палатою зазначеного вище аудиту з метою аналізу діяльності у 2016-2017 роках та І півріччі 2018 року суб'єктів управління щодо управління корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі НАК "Нафтогаз" та НАК "Нафтогаз", оцінки стану забезпечення законності, обґрунтованості планування, повноти нарахування та своєчасності сплати до державного бюджету дивідендів, нарахованих на акції НАК "Нафтогаз"; надходження до державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 21010500 "Дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність", в частині дивідендів, нарахованих на акції НАК "Нафтогаз" за результатами діяльності за 2016-2017 роки; за 2016-2017 роки та І півріччя 2018 фінансова і статистична звітність, фінансові плани та звіти про їх виконання, статистична інформація, дані щодо розрахунків частини чистого прибутку, матеріали перевірок, інші документи щодо обґрунтованості планування, результативності контролю за повнотою нарахування, забезпечення своєчасності сплати до держбюджету дивідендів НАК "Нафтогаз", чим вчинив правопорушення, передбачене ч.5 ст. 188-19 КпАП України.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КпАП України).

Згідно п.2 ст. 278 КпАП України, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 256 КпАП України, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1, в ньому відсутній підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Також, у вищезазначеному адміністративному протоколі відсутні відомості про те, що ОСОБА_1, як особі, яка притягується до адміністративної відповідальності роз'яснювалися його права та обов'язки , передбачені статтею 268 КпАП України та ст. 63 Конституції України.

Крім того, в адміністративному протоколі немає жодних записів про те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності відмовилася від підписання даного протоколу.

Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили, що Рахунковою Палатою вживалися міри для вручення ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення.

Як вбачається із матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, в них міститься акт про недопущення посадових осіб контрольної групи Рахункової палати до виконання ними заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) від 25 жовтня 2018 року, проте докази його вручення або направлення особі, що притягається до адміністративної відповідальності також відсутні.

З урахуванням того, що зазначені обставини мають значення для правильного вирішення справи, суд, відповідно до ст.256 КпАП України, вважає за необхідне повернути адміністративний матеріал для додаткової перевірки.

На підставі викладеного та керуючись ст.256 КпАП України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал за ч. 5 ст. 188-19 КпАП України у відношенні ОСОБА_1 повернути до Рахункової палати для усунення зазначених в постанові недоліків.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: