про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
03 грудня 2018 року справа № 691/1455/18
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Городищенського РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
06.11.2018 до Городищенського районного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Городищенського РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго», в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність, яка виявилася у ненаданні відповіді на його запит з метою уникнення відповідальності, що привело до матеріальних збитків;
- зобов'язати відповідача надавати йому знижку як інваліду війни у розмірі 100% за 150 квт електроенергії та у розмірі 90 коп. за 1 квт використаної електроенергії понад 100 квт;
- відшкодувати моральну шкоду за створення умов у відключенні будинку від лінії електропостачання у сумі 200 000 грн.
Ухвалою судді Городищенського районного суду Черкаської області Подороги Л.В. від 07.11.2018 позовну заяву передано за підсудністю до Черкаського окружного адміністративного суду.
Шляхом автоматизованого розподілу позовну заяву №691/1455/18 передано на розгляд судді Руденко А.В.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
У прийнятті позовної заяви слід відмовити з таких підстав.
Згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у пункті 24 рішення від 20.07.2006 у справі «Сокуренко і Стригун проти України» зазначив, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Таким чином, заявлені позовні підлягають розгляду судом, до компетенції якого належить розгляд такої категорії справ.
Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб?єктів владних повноважень.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративним судом є суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовим спором є спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв?язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно пункту 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб?єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб?єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб?єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Позивач зазначив відповідачем Городищенське РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго», яке не є суб'єктом владних повноважень, тому позов не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Позовні вимоги стосуються договору про користування електричною енергією, який є цивільно-правовим.
Згідно частини 1 статті 2 Цивільного процесуального кодексу України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно частини 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб?єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов?язані з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Враховуючи, що предметом позову є цивільно-правовий спір, пов'язаний із захистом житлових прав, вказаний спір має розглядатися за правилами цивільного судочинства.
Таким чином, спір підлягає розгляду Городищенським районним судом Черкаської області за правилами цивільного судочинства.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Городищенського РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
2. Роз?яснити позивачу ОСОБА_1, що він має право звернутися за захистом порушеного права в порядку цивільного судочинства до Городищенським районним судом Черкаської області (вул. 1 Травня, 9, м. Городище, Черкаська область, 19500).
3. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд.
Суддя А.В. Руденко