Провадження № 2-а/537/125/2018
Справа № 537/4477/18
27.11.2018 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді Хіневич В.І., за участю секретаря судового засідання Головньової Л. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до батальйону патрульної поліції в місті Бориспіль УПП у Київській області, інспектора роти № 4 БПП в м. Бориспіль УПП у Київській області рядового поліції ОСОБА_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, відповідно до якого прохав суд ухвалити рішення, яким скасувати постанову серії ЕАВ № 625644 про адміністративне правопорушення від 27.09.2018 року щодо притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 255 грн.
Свої вимоги мотивував тим, що постановою серії ЕАВ № 625644 по справі про адміністративне правопорушення від 27.09.2018 року його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та було накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 255,00 гривень. Рядовий поліції ОСОБА_3 зупинила його - ОСОБА_1 27.09.2018 року о 10-54 за адресою м. Бориспіль, вул. Київський шлях, буд. 4а та звинуватила його в тому, що він наближаючись до пішохідного переходу не зменшив швидкість та не зупинився, чим створив перешкоду для пішоходів та не пропустив пішоходів, що наближалися до нерегульованого пішохідного переходу, за тією ж адресою рядовий поліції винесла постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП. Вважає дану постанову необґрунтованою, такою що не відповідає нормам КУпАП. Під час винесення постанови не дотримано вимоги статей 245, 280 КУпАП відповідно до яких завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та дотримання процесуального порядку розгляду справи. При розгляді справи не були з'ясовані і доведені обставини, які б свідчили, що в його діях є ознаки адміністративного правопорушення. Таким чином, вважає постанову інспектора поліції незаконною та такою, що підлягає скасуванню.
В судове засідання позивач не з'явився, надав до суду заяву. відповідно до якої просить розгляд справи проводити без його участі, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідачів за довіреністю ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, але надала до суду відзив, відповідно до якого просить у задоволенні адміністративного позову відмовити, оскільки твердження позивача, які викладені у позові є хибними, а позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, так як інспектор розглядаючи адміністративну справу діяв на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, КУпАП та іншими нормативно-правовими актами.
Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з'ясувавши всі обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, вислухавши думку сторін по справі, приходить до наступного.
16 червня 2018 року інспектором БПП у м. Бориспіль УПП у Київській області рядовим поліції ОСОБА_2, винесено постанову в справі про адміністративне правопорушення серії ЕАВ № 625644, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 255 грн.
Відповідно до вказаної постанови ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за те, що останній 27.09.2018 року о 10 год. 45 хв. в м. Бориспіль по вул. Київський Шлях - вул. Соборна керував транспортним засобом «Volkswagen LT» д.н.з. НОМЕР_1 наближаючись до нерегульованого пішохідного переходу не зменшив швидкість та не зупинився, чим створив перешкоду для пішоходів а порушив п. 18.1. ПДР України.
Згідно з п. 18.1 ПДР України водій транспортного засобу, що наближається до нерегульованого пішохідного переходу, на якому перебувають пішоходи, повинен зменшити швидкість, а в разі потреби зупинитися, щоб дати дорогу пішоходам, для яких може бути створена перешкода чи небезпека.
Частина 1 статті 122 КУпАП, передбачає відповідальність за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 50 штрафних балів.
Як вбачається з відео запису нагрудної камери поліцейського, останній проводить розгляд справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП, при цьому, відеозапис не містить визнання позивачем правопорушення та самого факту вчинення правопорушення.
Отже, відповідачем в судовому засіданні не доведено факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації,трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями
технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення.
Тому, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до батальйону патрульної поліції в місті Бориспіль УПП у Київській області, інспектора роти № 4 БПП в м. Бориспіль УПП у Київській області рядового поліції ОСОБА_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи позовні вимоги, суд вважає за необхідне скасувати постанову серії ЕАВ № 625644 про адміністративне правопорушення від 27.09.2018 року щодо притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 139 КАС України, оскільки спір вирішено на користь позивача, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат інших осіб, пов'язаних розглядом справи, судові витрати віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 5-9, 13,72-77, 90, 241-246 КАС України, ст. ст. 268, 280, 287,288, 293 КУпАП, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до батальйону патрульної поліції в місті Бориспіль УПП у Київській області, інспектора роти № 4 БПП в м. Бориспіль УПП у Київській області рядового поліції ОСОБА_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАВ № 625644 про адміністративне правопорушення від 27.09.2018 року щодо притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня її проголошення, з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: В.І. Хіневич